Brexit dobehol ďalšiu automobilku. BMW zatvorí továreň v Anglicku

  • Brexit je pravdepodobne tým najväčším strašiakom pre automobilový priemysel v Anglicku
  • Po tom, čo prijala preventívne opatrenia automobilka Jaguar, nasleduje aj nemecká automobilka BMW
bmw
flickr
  • Brexit je pravdepodobne tým najväčším strašiakom pre automobilový priemysel v Anglicku
  • Po tom, čo prijala preventívne opatrenia automobilka Jaguar, nasleduje aj nemecká automobilka BMW

Brexit sa stal strašiakom pre automobilky na území Veľkej Británie. Začalo to automobilkou Jaguar Land Rover, ktorá skrátila pracovný týždeň pre tisícku vybraných pracovníkov. Plat im však našťastie ponechá v plnej výške. Po tomto kroku sa rozhodla konať aj nemecká automobilka BMW, ktorá operuje na území Británie. Tá sa rozhodla pre tvrdšie opatrenia. Rozhodla sa totiž zavrieť malú výrobnú halu presne na jeden mesiac. Fabrika sa nachádza v mestečku Oxford a zamestnáva 4 200 pracovníkov.

Brexit nadobudne platnosť 29. marca. Mesačné zastavenie výroby vo fabrike začne presne od 1. apríla. Nebude to však bláznivý žart, ale tvrdá realita. Podobne ako Jaguar Land Rover sa chce aj BMW vyhnúť masívnemu prepúšťaniu. Nemecký výrobca luxusných vozidiel si určite uvedomuje, že Brexit môže skomplikovať podnikanie na území Británie. Rokovania medzi Európou a Britániou sú totiž pomalé a je dosť možné, že v marci ešte nebudú ukončené. Británia by tak ostala úplne odrezaná od Európy. Okrem toho, kto vie ako skončia samotné dohody, čo týka sa spolupráce.

Negatívne predpovede vzbudzujú na automobilovom trhu strach

Automobilka však plánuje zostať v Anglicku aj naďalej. BMW má najväčšie obavy z toho, že Brexit spôsobí nárast cien a problémy s dodávateľmi. Podobný názor má aj spoločnosť Honda. Jej riaditeľ Ian Howells povedal, že vystúpenie Británie z Európskej únie bude stáť jeho automobilku desiatky miliónov dolárov. Okrem hrozby zo strany Brexitu, nepoteší ani situácia na automobilovom trhu v Anglicku. Automobilky pociťujú masívny pokles predaja dieselových vozidiel.

Automobilové spoločnosti zamestnávajú v Anglicku viac ako 800 000 pracovníkov, čo nie je vysoké množstvo. Británia na rozdiel od Slovenska nepostavila svoju ekonomiku iba na automobilkách. Až 45 % automobilov vyrobených v Británii putuje do Európskej únie. Situácia je teda poriadne napätá. Ak by Brexit spôsobil automobilkám problémy, mohlo by sa to v menšom množstve podpísať na vývoji zamestnanosti vo Veľkej Británii. Briti sa však rozhodli pre odchod dobrovoľne, a tak sa budú musieť so vzniknutou situáciou popasovať po svojom.

zdroj: cnn.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech