Brexit vycuciava Britániu z peňazí. Krajinu stojí stovky miliónov týždenne

  • Brexit ešte ani nevstúpil do platnosti a už teraz spôsobuje Veľkej Británii poriadne problémy
  • Platiť by mal začať koncom marca budúceho roka.
  • Už dnes však ukrojí z verejnej pokladnice až 500 miliónov libier týždenne a bude ešte horšie
brexit
flickr
  • Brexit ešte ani nevstúpil do platnosti a už teraz spôsobuje Veľkej Británii poriadne problémy
  • Platiť by mal začať koncom marca budúceho roka.
  • Už dnes však ukrojí z verejnej pokladnice až 500 miliónov libier týždenne a bude ešte horšie

Veľká Británia sa v roku 2016 rozhodla opustiť istoty, ktoré ponúka členstvo v EÚ. Podľa krajiny bolo členstvo v Európskej únii nevýhodné. S blížiacim sa termínom Brexitu, ktorý bol stanovený na 29. marca budúceho roka sa však proti vystúpeniu zo spoločnej Európy dvíha vlna odporu. Brexit totiž ešte ani nevstúpil do platnosti a už stojí krajinu poriadne peniaze. Uvedomujú si to aj politici. Členovia britskej Labouristickej strany sú tvrdo proti Brexitu a podporujú jednotný trh. Odchod totiž podľa nich prinesie nové problémy.

Ak sa pozrieš na čísla, zistíš, že krajina strachom z odchodu z Únie poriadne trpí. Už dnes je ekonomika objemom o 2,5 % menšia, než tomu bolo pred referendom. Toto sa odrazilo vo verejných financiách, ktoré utrpeli stratu 26 miliárd libier, čo je viac ako polovica rozpočtu vyčlenená na obranu krajiny. Prepočítané na drobné, ide o približne 500 miliónov libier za týždeň.

Podnikatelia sú znepokojení

Premiérka Theresa Mayová je tak v súčasnosti pod obrovským tlakom. Podajú si ju na konferencii v Birminghame, ktorá začína práve dnes. Je takmer isté, že sa tu dočká mnohých nepríjemných otázok od vysokopostavených členov vlády. Brexitu sa obáva hlavne automobilový priemysel. Nedávno mal dokonca jeden vysokopostavený šéf britskej automobilky letieť do Francúzka, aby vyjednal s prezidentom Macronom možnosť presunu výroby do tejto krajiny. Je to dôsledok toho, ako sa Británia ku vzniknutej situácii stavia.


Premiérku Mayovú upozorňujú na to, že vycúvanie z EÚ bez nejakej dohody je nerozumné. Odporúčajú jej dohodnúť sa na predĺženej podpore a spolupráci s Európskou úniou. Je všeobecne známe, že spoločnosti na území Británie postupne pripravujú opatrenia ako minimalizovať dopad vystúpenia z EÚ. Bude ich to však stáť desiatky miliónov libier.

O tom, že podnikatelia majú na Brexit negatívny názor niet pochýb. V nedávnom prieskume, ktorého sa zúčastnilo 1 000 podnikateľov a riaditeľov spoločností sa zistilo, že až 73 % z nich si myslí, že Británia urobila poriadny krok vedľa. Situácia v krajine je tak poriadne napätá. O tom, ako to všetko dopadne, rozhodne samotná vláda a jej schopnosti.

zdroj: theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech