Britská automobilka Aston Martin sa rozhodla pre vstup na burzu

  • Legendárny výrobca automobilov, ktoré s obľubou využíva nezastaviteľný James Bond, sa rozhodol vstúpiť na burzu
  • Cena jednej akcie počas IPO bola predbežne stanovená na 29,75 dolára
  • Automobilka by tak mohla uvoľniť akcie vo výške 6,7 miliardy dolárov
automobilka
flickr
  • Legendárny výrobca automobilov, ktoré s obľubou využíva nezastaviteľný James Bond, sa rozhodol vstúpiť na burzu
  • Cena jednej akcie počas IPO bola predbežne stanovená na 29,75 dolára
  • Automobilka by tak mohla uvoľniť akcie vo výške 6,7 miliardy dolárov

Britská automobilka Aston Martin sa rozhodla po viac ako storočí od svojho založenia pre vstup na burzu. Cena za jednu akciu bola predbežne stanovená na 29,75 dolára. Finálnu cenu by sme sa mali dozvedieť začiatkom budúceho mesiaca. Predaj akcií sa bude realizovať od 8. októbra na londýnskej burze.

Prečo sa legendárna spoločnosť rozhodla pre odpredaj svojich akcií? Dôvodov je viacero. Automobilka si sľubuje, že rast, ktorý prinesie predaj akcií pomôže investorom prekonať strach, ktorý rozširuje Amerika. Tá plánuje zaviesť clo vo výške 25 % na každý automobil putujúci na územie Ameriky z Európskej únie. Druhým dôvodom sú, samozrejme, obavy investorov z Brexitu, ktorý sa pomaly, ale isto blíži. Práve Brexit spôsobil na území Veľkej Británie hotovú paniku medzi automobilovými výrobcami.

Analytikom sa nepáči plánovaná cena akcií

Existujú totiž obavy z toho, že sa naruší vzťah s Európou, automobily nebude kam dodávať a naštrbia sa aj vzťahy s dodávateľmi. Predbežné opatrenia prijali aj iné automobilové spoločnosti. Napríklad BMW, ktoré sa chystá na mesiac zatvoriť malú továreň v meste Oxford. Jaguar Land Rover zasa skrátil pracovný týždeň tisícke pracovníkov. Šťastlivci pracujú len tri dni v týždni za plnú mzdu.

Analytici sú z tohto kroku prekvapení. Spoločnosť totiž podľa ich názoru svoju hodnotu nadhodnotila a ocenila sa v podobnej výške ako talianska automobilka Ferrari. Vozidlá so vzpínajúcim sa plnokrvníkom majú totiž podľa analytikov za sebou bohatú pretekársku históriu plnú ocenení. Okrem toho sa značka pomerne dobre etablovala vo svete Formuly 1. Ferrari tiež operuje s vyššími maržami a má lepšie predaje.

Automobilke Aston Martin sa znovu darí a konečne dosahuje pekné čísla. Značka totiž stála na pokraji bankrotu počas svojej histórie už sedemkrát. V roku 2017 predala viac ako 5 000 kusov vozidiel. Vďaka tomu zarobila sumu vo výške 1,1 miliardy dolárov. Zisk bol o 50 % ako v roku 2016. Tento rastúci trend sa nezastavil a pokračuje aj tento rok. Aká bude finálna hodnota akcií a či bude o ne naozaj záujem, ukáže až čas.

zdroj: money.cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech