Britská kráľovská rodina „zarába“ desiatky miliónov eur ročne. Toto sú ich zdroje

  • Britská kráľovská rodina na čele s nesmrteľnou kráľovnou Alžbetou II. disponuje obrovským bohatstvom
  • Závratná suma peňazí im však nespadla z neba a ani ju neukradli
  • Majú však mnohé zdroje príjmov
7112953069_d3699ec4fd_o
flickr
  • Britská kráľovská rodina na čele s nesmrteľnou kráľovnou Alžbetou II. disponuje obrovským bohatstvom
  • Závratná suma peňazí im však nespadla z neba a ani ju neukradli
  • Majú však mnohé zdroje príjmov

Britská kráľovská rodina nie je len taká obyčajná rodina. Ani jeden z jej členov nechodí do práce a aj napriek tomu zarábajú ťažké milióny. Možno si si teraz pomyslel, že sú najbohatšími obyvateľmi Anglicka. Predsa len, v minulosti boli králi a panovníci tými najmajetnejšími obyvateľmi.

V súčasnosti je to však inak a každý jeden Angličan má šancu prekonať aj kráľov. Motivácia ako hrom. V Anglicku žije viac ako 320 Britov, ktorí sú na tom finančne omnoho lepšie.

Kráľovská rodina aj napriek tejto potupnej skutočnosti biedu netrie. S majetkom takmer 400 miliónov eur sa dá pomerne dobre fungovať. Príjmy kráľovnej Alžbety II. a jej manžela pochádzajú v prvom rade od britskej vlády a zo súkromných nehnuteľností. Krásny to sen, keď si predstavíš, že by ti platila vláda. Táto výplata s názvom Sovereign Grant je platená každoročne od roku 2012.

Čast z tejto sumy sa využije na údržbu kráľovských palácov, na zabezpečenie bezpečnosti či služobníctva. Zaujímavosťou je to, že sa výška vyplácanej sumy každoročne zvyšuje. V roku 2012 to bolo „len“ 35 miliónov eur. Za minulý rok to bolo už 87 miliónov eur.

Druhým významným príjmom kráľovskej rodiny je výnos z Lancasterského vojvodstva. Okrem týchto dvoch hlavných zdrojov príjmov sú tu príjmy pochádzajúce zo súkromného majetku kráľovskej rodiny. Deti kráľovského páru nie sú na tom o nič horšie. Charles a Camilla sa tiež spoliehajú na príjmy z viacerých zdrojov. Veľká časť pochádza z vojvodstva Cornwall. Za posledný rok to bolo takmer 24 miliónov eur. Omrvinka vo výške 1,5 milióna eur im kvapla z vládnej Sovereign Grant.

Takmer polovica zo zarobených peňazí je určená na úradné povinnosti a cestovanie. Štvrtinu zhltnú dane a zvyšok je rozdelený medzi deti Charlesa a kráľovský sporiaci účet.

zdroj: cnn.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech