Britská rodina dostala od Google niekoľko miliárd eur. Gigant sa im snažil prekaziť biznis

  • Britskej rodine sa podarilo vysúdiť v konflikte s Googlom pekný balík peňazí
  • Konflikt s najväčším vyhľadávačom sa ťahal už od roku 2005
  • V júni 2017 však bolo rozhodnuté a Google musel uhradiť mastnú pokutu
google
Brain Candy Digital
  • Britskej rodine sa podarilo vysúdiť v konflikte s Googlom pekný balík peňazí
  • Konflikt s najväčším vyhľadávačom sa ťahal už od roku 2005
  • V júni 2017 však bolo rozhodnuté a Google musel uhradiť mastnú pokutu

Britská rodina si nažívala v pokoji a šťastne. Idylka by pokračovala určite až do smrti, keby nebolo firmy Google, ktorá si myslela, že môže všetko. Čas však ukázal, že to tak nie je a aj veľká firma môže prehrať súdny spor s obyčajnými ľuďmi. Manželskej dvojici spolu s pár ďalšími sa podarilo nemožné a Google dostal mastnú pokutu.

foundemZobraziť celú galériu (2)
zdroj: foundem.co.uk

Celý bizarný príbeh sa začal v dávnej minulosti, presnejšie v roku 2005. V tom čase boli manželia zamestnancami a snívali o vlastnom biznise. Nechceli však ostať pri snívaní na večné veky, a tak sa rozhodli konať. Obaja dali v práci výpovede a hor sa do budovania vlastnej webovej stránky. Mal to byť porovnávač cien. Tento mal však jednu výhodu. Prehľadával časti webu, na ktoré Google nemohol dosiahnuť. V tom čase bol už Google pomerne známym vyhľadávačom.

11-ročný boj skončil víťazstvom

V roku 2006 mali web hotový a rozhodli sa ho spustiť naostro. Čo sa však nestalo? Vyhľadávač ich web sabotoval. Nielenže ich stránku penalizoval, ale výsledky vyhľadávania ich webu presúval postupne čoraz nižšie a nižšie. Adam a Shivaun Raffovci sa rozhodli zistiť, čo je vo veci a firmu kontaktovali. Odpoveďou im však bolo všadeprítomné ticho.

Všetko sa ťahalo dlhé tri roky. V roku 2008 bol ich web Foundem vyhlásený za top porovnávaciu stránku v Anglicku. Vďaka medializácii si manželia mysleli, že firma ich predsa len kontaktuje v blízkej dobe, len čo zistí, že ich web je seriózny a kvalitný. Nič také sa však nestalo. Manželia si povedali dosť a vyhlásili vojnu. Po viac ako roku sťažností sa firma rozhodla ich web z blacklistu vymazať. Návštevnosť im zrazu vzrástla o viac ako 10 000 %. To však manželov neuspokojilo.

Firma sa totiž chovala ako utrhnutá z reťaze a ich web a inú konkurenciu stále potláčala. V tom čase Google totiž spúšťal novú službu s názvom Froogle, ktorú umelo tlačil na prvé miesta vo vyhľadávaní. Dnes je táto služba známa pod názvom Google Shopping. Manželia sa teda rozhodli obrátiť na Európsku komisiu. Po ich príklade podali žaloby aj weby Yelp, TripAdvisor, Expedia a Deutsche Telecom. Dňa 27. júna 2017 bolo rozhodnuté. Google dostal pokutu vo výške takmer 2,4 miliárd eur. Táto 11-ročná ťahanica však pravdepodobne ešte nejaký čas potrvá, keďže Google sa rozhodol proti rozhodnutiu odvolať.

zdroj: dailymail.co.uk, wired.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech