Britskí vedci varujú: Vypni klimatizáciu, inak sa vystavuješ zbytočnému ohrozeniu nákazou

  • To, či sa nakazíš koronavírusom môže závidieť aj od toho, či používaš klimatizáciu
  • Recirkulácia rovnakého vzduchu ťa môže vážne ohroziť
Unsplash/Jerome, Martin Sanchez
  • To, či sa nakazíš koronavírusom môže závidieť aj od toho, či používaš klimatizáciu
  • Recirkulácia rovnakého vzduchu ťa môže vážne ohroziť

Po tom, ako WHO uznala, že koronavírus sa šíri malými časticami aj vzduchom, britskí vedci prišli s varovaním. Tvrdia, že používanie klimatizácie môže zvýšiť riziko šírenia COVID-19.

Recirkulácia rovnakého vzduchu vystavuje všetkých v miestnosti vyššiemu riziku a to najmä v prípade, ak sa v nej v minulosti nachádzal niekto, kto sa koronavírusom už nakazil. Podľa odborníkov je možné znížiť riziko nákazy tým, že bude v miestnosti počas fungovania klimatizačného zariadenia otvorené okno. 

Radšej vypni klimatizáciu

Existujú dva typy klimatizačných zariadení. Tie, ktoré nasávajú vzduch zvonku a znovu ho tam vracajú a tie, ktoré stále recirkulujú ten istý vzduch. Práve druhý typ je pre ľudstvo nebezpečný. 

Vedci odporúčajú niekoľko možností. „ Ak máte niektorú z týchto jednotiek, je otvorenie okna a obetovanie vašej túžby po chladnom prostredí to najlepšie. Ak nemôžete otvoriť okno, jednotku vypnite, “ uviedol Fitzgerald pre Telegraf.

K tomuto záveru dospeli už v apríli, keď sa prišlo na to, že medzi hosťami čínskej reštaurácie sa rozšíril koronavírus. Tí však navštívili reštauráciu ešte v januári. Jeden z nich vykazoval známky ochorenia COVID-19. O dva týždne neskôr ochoreli všetci hostia, ktorí v tom čase boli v reštaurácii. 

Vedci trvajú na tom, že vírus musel byť rozšírený klimatizáciou, pretože miesta v reštaurácii boli od seba vzdialené viac ako tri metre a navyše boli oddelené stenami bez okien. 

Infikovaní Američania potvrdzujú predpoklady

Počet Američanov infikovaných vírusom COVID-19 stúpa, len v sobotu hlásili viac ako 3,2 milióna nakazených, z toho približne 134 000 zomrelo. Najviac stúpol ich počet v americkom Sun Belte, kde bývajú teploty zvyčajne najvyššie.

Vedci túto skutočnosť pripisujú najmä používaniu klimatizácie a nedodržiavaniu odporúčaní o otvorenom okne.  Ešte väčšiu váhu svojim zisteniam pripisujú od doby, keď Svetová zdravotnícka organizácia potvrdila, že koronavírus sa ľahko prenáša vzduchom. 

Na potvrdenie nových zistení treba viac času

Svetová zdravotnícka organizácia prijala list od viac ako 200 vedcov z celého sveta, ktorí trvajú na tom, že COVID-19 sa prenáša aj vzduchom, čím ho prirovnávajú k osýpkam alebo tuberkulóze a preto si vyžaduje oveľa prísnejšie opatrenia proti jeho ďalšiemu rozširovaniu.

Napriek tomu však trvá na tom, že kým nie je na dosah riadny a definitívny dôkaz, nemôže postupovať podľa očakávaní. Vďaka tomu si WHO vyslúžila viacero výčitiek. „Pomalý postup WHO v tejto veci nanešťastie spomaľuje kontrolu nad pandémiou,“ povedal Jose Jimenez, chemik z University of Colorado, ktorý podpísal verejný list. 

Pred tým, ako bude táto vedecká teória schválená a budú prijaté relevantné opatrenia, bude nutné stráviť veľké množstvo času výskumom v laboratóriach. WHO sa zatiaľ vyjadruje veľmi opatrne, v každom prípade tvrdí, že postoj vedcov rešpektuje a urobí všetko pre to, aby zabránila vypuknutiu novej vlny pandémie. 

Zdroj: dailymail.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá