Brutálny prípad týrania z Česka odhalila náhoda. Do prípadu boli zapletené deti aj sekta

  • Kuřimská kauza je príbehom manipulácie, vplyvu náboženstva a tiež týrania detí
  • Jednu z hlavných úloh zohrávala Barbora Škrlová, ktorá sa vydávala za 13-ročnú Aničku
  • Neskôr bola nájdená v Nórsku, kde sa skrývala za identitu rovnako starého chlapca Adama
Barbora Škrlová
  • Kuřimská kauza je príbehom manipulácie, vplyvu náboženstva a tiež týrania detí
  • Jednu z hlavných úloh zohrávala Barbora Škrlová, ktorá sa vydávala za 13-ročnú Aničku
  • Neskôr bola nájdená v Nórsku, kde sa skrývala za identitu rovnako starého chlapca Adama

Iba 90 kilometrov od slovenských hraníc sa nachádza malé mesto Kuřim v Českej republike. O Kuřimskej kauze počul v Česku už asi každý, pozornosť jej venovali aj zahraničné média.

Po odhalení toho, čo sa dialo, zívali ulice juhomoravského mesta prázdnotou. Rodičia sa báli púšťať svoje deti na ulicu. Je to jeden z najhorších prípadov, ani v ňom nemusí byť vražda. 

Odhalila ich náhoda

Hlavnými aktérmi udalosti boli dve sestry Katarína a Klára Mauerové. Pochádzajú z troch súrodencov, prostredná sestra Gabriela však do prípadu nebola zapletená. Ich detstvo bolo podľa knihy The Kuřim Case úplne obyčajné, ako v každej rodine.

Klára vo svojich 18-tich rokoch zistila, že je tehotná. Neplánované tehotenstvo s Radkom Coufalom vyústilo do svadby, onedlho sa im narodil syn Jakub. O 2 roky neskôr sa dvojici narodil druhý syn Ondrej. Rodičia mladý pár podporovali, prvý rok dvojica bývali v ich dome.

„Bola to naozaj dobrá mama, ak by som mala deti, chcela by som ich vychovávať rovnako ako Klára. Pri výchove netolerovala žiadne násilie,“ vyjadrila sa o sestre Gabriela. 

Po problémoch v manželstve nasledoval pomerne pokojný rozvod, kvôli tomu, že si manželia nerozumeli a na mnoho veci mali odlišné názory. Radek Coufal neopustil svojich synov, trávil s nimi stále čas a chodili spolu na výlety. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Synnove Elizabeth (@horrorasap)

Klára sa po vzore svojej staršej sestry Kataríny rozhodla študovať sociálnu prácu. Po určitom čase si zobrala do starostlivosti choré dieťa s traumatickou minulosťou – Aničku. Starostlivosť bola veľmi časovo náročná. Klára sa postupne začala dištancovať od svojich rodičov a všetok čas venovala svojim deťom a Aničke. „Dcéra si chcela vydobyť rešpekt u chlapcov, vraj neposlúchali, a mohli za to benevolentní starí rodičia,“ reagoval otec Kláry. 

Klára obmedzila stretnutia detí s ich otcom. Mohol ich vidieť minimálne a v prípade, že k stretnutiu došlo, muselo byť z diaľky a bez dotykov. V roku 2006 prerušila aj svoje štúdium, z „vážnych rodinných a osobných dôvodov“. Definitívne si adoptovala Aničku s pomocou sociálneho pracovníka Jakuba Patočku a spoločne so sestrou Katarínou, s ktorou sa ešte viac zblížili, sa presťahovali do domu v Kuřimi. 

V roku 2007 sa sused snažil zapnúť a nastaviť digitálnu detskú pestúnku – zariadenie, ktoré umožňuje rodičom vidieť a počuť ich deti, ak sú v inej miestnosti.

Sused však nespároval zariadenie správne a pripojil sa na susedný dom, v ktorom mali rovnaké zariadenie. Na obrazovke uvidel nekvalitný záber malého nahého chlapca zviazaného v malej miestnosti. Keď sa pozrel na záber znova poobede, uvidel rovnakú scénu, no chlapec snažil niečo jesť zo zeme a ženský hlas naňho kričal „Žer!“

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: The Kuřim Case, e15

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech