Bude toto leto najteplejšie v histórii? Podľa meraní padajú rekordy na celom svete

  • Počasie sa s nami tento rok poriadne zahráva.
  • Po dlhej zime sme preskočili jar a skočili takmer do leta
  • Meteorológovia po celom svete hlásia rekordne vysoké „jarné teploty“.
teploty
flickr
  • Počasie sa s nami tento rok poriadne zahráva.
  • Po dlhej zime sme preskočili jar a skočili takmer do leta
  • Meteorológovia po celom svete hlásia rekordne vysoké „jarné teploty“.

Tohtoročný vývoj počasia poriadne prekvapil aj ostrieľaných meteorológov. Nielenže nás prekvapila pomerne tuhá zima, ktorej sa nechcelo odísť, ale jar sa nám tiež akosi oblúkom vyhýba. Namiesto toho sme boli v apríli vystavení takmer letným teplotám, ktoré mnohých poriadne prekvapili. Podľa meraní meteorológov bol tento apríl vôbec najteplejším v histórii. Teplotné rekordy padajú takmer na celej Zemi. Ak sa budu teploty zvyšovať, mohli by sme sa dočkať vôbec najteplejšieho leta v histórii.

Aké budú letné teploty?

Aké rekordy však padli? Najvyššia aprílová vôbec teplota bola nameraná 30. apríla v Pakistane. Ručička teplomera sa tu vyšplhala až na 50,2 ºC. Vysokými teplotami typickými skôr pre júlové obdobie trpí napríklad aj India.

Na klímu v týchto krajinách totiž okrem vetra vplýva aj obrovská masa teplej vody putujúca severozápadnou časťou Indického oceánu, ktorá obmýva pobrežie. Teplo v oboch krajinách následne spôsobilo výpadky elektrickej energie. Obyvatelia sa totiž rozhodli vo veľkom využívať ventilátory a elektrická sieť to na niektorých miestach jednoducho nezvládla.

Následkom tepla došlo k mnohým kolapsom a niektoré skončili smrťou. Toto je však iba začiatok. Ako to dopadne, keď sa teplé počasie prejaví v plnej sile je otázne. O kúštik lepšie boli na tom v iných krajinách sveta. Napríklad v austrálskom Sydney vystúpila v apríli ručička teplomera na 35,4 ºC. Bol tak prekonaný rekord z apríla 2016. Vtedy tu bola nameraná teplota vo výške 34,2 ºC.

Aby však toho tepla nebolo až príliš, treba podotknúť, že sme sa dočkali aj nižších teplôt v porovnaní s normálom. Tento jav bol pozorovaný hlavne v Európe. Práve tu dosiahla teplota vo februári iba 7 ºC. A čo môže za tieto výkyvy? Príčinou je globálne otepľovanie, ktoré spôsobuje roztápanie ľadovcov, čo následne spôsobuje zmeny v smerovaní vetra.

Studený či teplý vietor sa tak následne vyberie do miest, v ktorých jednoducho nemá čo hľadať. Vyzerá to tak, že zvyšujúca sa teplota bude obyvateľom Zeme spôsobovať nepríjemné prekvapenia čoraz viac a nám neostane nič iné len sa tejto nepríjemnej skutočnosti prispôsobiť.

zdroj: iflscience.com , abc.net.au

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech