Budeme sa očkovať Ruskou vakcínou? Putin chce zopakovať okamih Sputnika a byť vo vývoji vakcíny prvý

  • Kým niektorí sa domnievajú, že účinná vakcína proti koronavírusu bude k dispozícii až budúci rok, iní sa v nádeji presúvajú do poslednej fázy testovania
  • Ruský šéf investičného fondu verí, že Rusko vyvinie vakcínu ako prvé
  • Sľubne je na tom aj Veľká Británia či Amerika, ktorá do testovania zapojila aj armádu
putin
SITA via AP/Alexei Druzhinin/Unsplash/CDC
  • Kým niektorí sa domnievajú, že účinná vakcína proti koronavírusu bude k dispozícii až budúci rok, iní sa v nádeji presúvajú do poslednej fázy testovania
  • Ruský šéf investičného fondu verí, že Rusko vyvinie vakcínu ako prvé
  • Sľubne je na tom aj Veľká Británia či Amerika, ktorá do testovania zapojila aj armádu

Niekedy sa môže zdať, že vo svete za rozbehla „horúčka za vynájdením vakcíny“. Mnoho krajín je presvedčených o tom, že jej vedci prídu ako prví s vakcínou, ktorá svet zbaví koronavírusu. Podľa nemeckej ministerky výskumu Anje Karliczek bude však akákoľvek vakcína k dispozícii najskôr až v polovici budúceho roku.

„Nemali by sme očakávať zázrak,“ uviedla Anja Karliczek na stredajšej tlačovej konferencii, informuje Euro News. Podľa jej slov musí celý svet aj naďalej predpokladať, že kým sa podarí vyrobiť dostatok vakcíny, potrvá to dlhšie, než mnohí dúfali.

Karliczek ďalej povedala, že Nemecko poskytuje finančné granty trom nemeckým biotechnologickým firmám. CureVac z Tübingenu, BioNTech z Mainzu a Biologika, sú podľa nej sľubnými kandidátmi. „Musíme samozrejme vždy očakávať neúspechy počas testovacej fázy, pretože jedna vec je mať účinnú vakcínu, ale druhá je mať bezpečnú vakcínu, ktorú ľudia chcú,“ vysvetlila ministerka.

Rusko chce zopakovať okamih Sputnika

Aj napriek pochybnostiam nemeckej ministerky výskumu Rusko vo vývoji vakcíny neustále napreduje. Krajina má podľa CNN v úmysle stať sa prvou na svete, ktorá vyvinie bezpečnú a účinnú očkovaciu látku. Záujem o ruskú vakcínu už prejavilo najmenej 20 krajín a niektoré americké spoločnosti.

Americkí úradníci pre CNN povedali, že sa už za pár dní, 10. augusta, chystajú schváliť vakcínu, ktorú vyvinul Moskovský inštitút Gamaleya. Nevylúčili ale možnosť, že ku schváleniu dôjde skôr. Efektivitu a bezpečnosť vakcíny vyskúšajú ako prví zdravotníci v prvej línii. Ak sa osvedčí, existuje veľký potenciál na to, aby sa dostala aj ďalej. 

putin
zdroj: SITA via AP/Alexei Druzhinin

Pre Rusov je ďalší krok k vynájdeniu vakcíny veľkým okamihom. „Je to okamih Sputnika,“ uviedol Kirill Dmitriev, šéf ruského štátneho investičného fondu, ktorý financuje výskum vakcín v Rusku. Snahu o prvenstvo vo vakcíne prirovnal k úspešnému spusteniu prvého satelitu na svete Sovietskym zväzom v roku 1957. „Američania boli prekvapení, keď začuli Sputnikovo pípnutie a teraz nastáva rovnaká situácia. Rusko bude prvé,“ dodal Dmitriev.

Problémom je, že Rusko doposiaľ nezverejnilo žiadne údaje o testovaní vakcíny, nie je teda možné overiť bezpečnosť a účinnosť látky. Podľa kritikov je snaha Ruska o vyvinutie vakcíny urgovaná Kremľom, ktorý chce vykresliť Rusko ako globálnu vedeckú superveľmoc.

Zároveň sa ale podľa CNBC naskytajú obavy, či Rusi v „zápale pretekov“ o prvenstvo nepodcenia bezpečnosť vakcíny. „Naši vedci sa nezameriavajú na to, aby boli prví, ale aby chránili ľudí,“ oponuje Dmitriev.

Spolupráca dvoch veľmocí nie je vylúčená 

Podľa ruskej agentúry TASS India, Brazília a Saudská Arábia patria medzi desiatky krajín, ktoré prejavili záujem o ruskú vakcínu. Dmitriev prehlásil, že niektoré americké súkromné spoločnosti spustili predbežné vyšetrovanie, aby o ruskej očkovacej látke zistili viac informácií. Ruský štátny investičný fond však spoločnosti odmietol konkretizovať. Existujú totiž domnienky o tom, že Rusi vyslali do USA špiónov, ktorých úlohou je sledovať vývoj vakcíny u amerických vedcov, píše The New York Times

Podľa Dmitrieva je ale Rusko otvorené spolupráci s USA . Dodal, že nevylučuje možnosť, že USA bude po klinických pokusoch a schválení vakcíny jednou z krajín, ktoré podporí ruskú vakcínu.

Zatiaľ čo niektoré globálne vakcíny sú už v tretej fáze pokusov, ruská vakcína ešte len dokončuje druhú fázu, informuje AA. Vývojári plánujú ukončiť fázu do 3. augusta a ihneď sa vhrnúť na tretiu fázu testovania. Chcú tak urobiť súbežne s očkovaním zdravotníckych pracovníkov.

trump
zdroj: TASR/AP/Evan Vucci

Veľká Británia dosahuje sľubné výsledky

Rozsiahle pokusy vo vývoji vhodnej očkovacej látky sú aj vo Veľkej Británii. Prvé výsledky pokusov, v rámci ktorých bola testovaná vakcína vyvinutá v Oxforde za spolupráce farmaceutickej firmy AstraZeneca, boli podľa webstránky Oxfordskej univerzity sľubné. Minulý mesiac Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Holandsko podpísali dohodu s AstraZeneca na 400 miliónov dávok svojej potenciálnej vakcíny proti koronavírusu, informuje Euro News.

Napriek tomu Mike Ryan, výkonný riaditeľ programu Svetovej zdravotníckej organizácie pre zdravie v prípade mimoriadnych udalostí začiatkom tohto mesiaca uviedol, že cesta k vakcíne bude ešte dlhá. „Ide o štúdie 1. fázy. Musíme prejsť k rozsiahlejším pokusom v reálnom svete, ale je dobré vidieť viac údajov a poznať viac produktov, ktoré sa sťahujú do tejto veľmi dôležitej fázy objavu vakcíny,“ uviedol Ryan.

USA do testovania zapojili aj armádu 

Vo vývoji vakcíny nezaháľajú ani Spojené štáty americké. Biotechnologická spoločnosť Moderna v Massachusetts testovala prvú pokusnú vakcínu na 30 000 dobrovoľníkoch, píše Národný inštitút zdravia. USA sa tak presunuli do novej, konečnej fázy vývoja vakcíny.

zdroj: Unsplash/CDC

Donald Trump pre Financial Times povedal, že ide o „najrýchlejšiu vakcínu proti novému patogénu“. Dodal, že ďalšie vakcíny budú už čoskoro vo finálnej fáze vývoja. Stéphane Bancel, generálny riaditeľ spoločnosti Moderna, pre CNBC povedal, že podľa jeho odhadov má vakcína 75 percentnú šancu splniť požiadavku US Food and Drug Administration, aby bola 50 percentne účinná.

„Tešíme sa na pokus, ktorý preukáže potenciál našej vakcín,“ uviedol Bancel vo vyhlásení.

Ďalšia americká biotechnologická spoločnosť Pfizer spolu so svojím nemeckým partnerom BioNTech na oficiálnej webovej stránke oznámila, že v pondelok spustí 2. a 3. fázu testovania. Podľa ich slov má nová vakcína miernejšie vedľajšie účinky a je efektívna najmä u dospelých ľudí.

Zdroje: Euro News, CNN , CNBC, Financial Times, TASS, The New York Times, AA, Oxford University, NIH, Pfitzer

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá