Buffer je najtransparentnejší startup na svete

  • Veľa firiem sa snaží na vonok pôsobiť transparentne a otvorene. Nemecký startup Buffer však posúva túto latku o level vyššie.
buffer-team
  • Veľa firiem sa snaží na vonok pôsobiť transparentne a otvorene. Nemecký startup Buffer však posúva túto latku o level vyššie.

Tento startup už dlhodobo a poctivo zverejňuje všetky podstatné údaje, no teraz dal absolutnú čerešničku na tortu. Leo Widrich,  spoluzakladateľ Bufferu, zarába ročne 185.000$.  Odkiaľ to viem? U Bufferu to nie je problém, túto informáciu vypľuje totiž platová kalkulačka, ktorú minulý týždeň oficiálne zverejnili na svojej stránke.

3 mesiace rozmýšľali jeho zakladatelia, ako by spravodlivo nastavili túto kalkulačku, ktorá je svojim spôsobom výnimočná. Museli zohľadňovať rôzne faktory a to hlavne lokalizáciu jednotlivých zamestnancov. Určite nemohol zarábať zamestnanec z Thajska toľko ako z New Yorku, kde sú náklady na život neporovnateľné vyššie. Kalkulačka ponúka niekoľko možností nastavení, či už ide o geografické parametre, skúsenosti alebo ešte tzv. risk choice – čo znamená asi toľko, že si zamestnanec môže vybrať, či chce radšej vyšší plat, alebo obetuje jeho malú časť za firemné akcie.

892666_10203704614163741_7551661268553725112_o

Dlhší čas som žil v San Franciscu, potom zasa chvíľku v Berlíne a teraz bývam v New Yorku. Je mi jasné, že inú hodnotu má jeden dolár v Mumbai a inú zasa tu New Yorku“, hovorí Widrich. Preto napríklad iOS developer z Mumbaiu, ktorý je ešte relatívne neskúsený, zarobí v priemere o polovicu menej, ako jeho americký kolega.

„Všetci vedia všetko“

Buffer nemá žiadne kancelárske priestory – aj toto a skoro všetky ďalšie strategické rozhodnutia, ktoré sa vo firme urobia, nájdete na internete. Taktiež tu nájdete nie bežne dostupné informácie ako: koľko žien robí vo firme, koľko majú zamestnanci rokov, aké je ich vzdelanostný background, aké knihy čítajú a podobne. Dokonca aj samotný firemný obrat sa ukazuje v reálnom čase!

Samozrejme, niektoré veci sú v našich podmienkach určite diskutabilné až škandalózne (hlavne tie platy) – aj keď všetci chceme vedieť, či kolega nemá náhodou o 5 euro viac na výplatnej páske ako my. Nebolo by úplne ľahké ich skĺbiť aj s našou predstavou o ochrane osobných údajov. Minimálne v štátnom sektore by nemusela byť úplne scestná myšlienka, zaviezť niečo podobné – viem si predstaviť následné protesty našich úradníkov.

Leo-vacation

Buffer u svojich zamestnancov ide dokonca ešte o krôčik ďalej a robí, už aj na môj vkus, trocha zvláštnu vec. Maily všetkých zamestnancov sú totiž verejné tiež. Tým sa doslovne myslí každá ich komunikácia.

Na blogu Bufferu nájdete rovno aj dôvody prečo sa takto firma rozhodla  a pomenúva aj niekoľko výhod takejto komunikácie.  Zo všetkých vyzdvihnem aspoň jednu: v prípade, ak by jeden zo zamestnancov nečakane vypadol, vie ho ďalší kolega vďaka tejto otvorenej komunikácii rýchlo nahradiť. Myslím si, že toto posledné rozhodnutie je celkom kontroverzné a svojim spôsobom aj úsmevné. Určite by sa nedalo adaptovať na úplne všetky firmy, no v prípade Bufferu to môže byť ok.

Nakoniec všetko vysvetľuje Leo Widrich: „Chceme pracovať vo firme, kde sa nemusíme na nič hrať. Principiálne chceme byť transparentní. Máme to šťastie, že sme túto firmu sami založili, tak si aj môžeme nastaviť pravidlá, aké považujeme za najlepšie“.

Myšlienka transparentnej spoločnosti nemusí byť úplne sci-fi ani v slovenských podmienkach. Aktivity ku očisteniu verejnej správy od korupcie a plytvaniu verejných zdrojov stále silnie. Súkromné firmy by v tomto mohli ísť príkladom a tiež postupne ztransparentniť svoju činnosť voči verejnosti. Určite by to bol dobrý začiatok zmeny.

Zdroj: sueddeutsche.de, buffer.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá