Boli by slovenské startupy úspešnejšie bez investorov?

  • Niekto by mohol povedať, že by sme na Slovensku bez investorov o startupoch nemohli ani hovoriť, no ja si s týmto názorom dovolím do istej miery nesúhlasiť. Investor nemusí byť vždy to najlepšie riešenie pre začínajúci biznis. Možností je viac.
home-man-work-favim-com-4527061
  • Niekto by mohol povedať, že by sme na Slovensku bez investorov o startupoch nemohli ani hovoriť, no ja si s týmto názorom dovolím do istej miery nesúhlasiť. Investor nemusí byť vždy to najlepšie riešenie pre začínajúci biznis. Možností je viac.

Investori boli vždy chápaní ako súčasť startupov, a to nie len na Slovensku, ale aj všade vo svete. Sú pre ne ale naozaj tou najlepšou voľbou? Vstup investora do projektu je charakteristický tým, že nad ním zakladateľ stratí absolútnu kontrolu – teda tam už zrazu bude aj niekto iný, kto bude vidieť na prsty a potenciálne presadzovať svoje názory. No a to môže byť bod, v ktorom svoj projekt môžeš odsúdiť na neúspech. Investori totiž nebudú vždy súhlasiť s tým, čo si myslíš, že je pre firmu najlepšie.

Skúsenosti sú vždy plusom

Vstupom investora do svojej firmy sa celý tvoj biznis posúva na úplne iný level. To môže byť trochu problém, pokiaľ ide o začínajúci projekt. Prečo? Lebo v ňom jednoducho zrazu budú peniaze. Budú to peniaze, ktoré tento projekt nezarobil, no môže ich minúť. Veci sa tak síce budú môcť rozbehnúť vo veľkom, no nikto nemôže vedieť, či budú v praxi fungovať. Nikdy predtým totiž firma peniaze nezarobila, tak ako to má dokázať teraz?

slsp

foto: bi.com

Tým, že investor vstúpi do tvojho začínajúceho projektu a poskytne ti peniaze, v podstate obaja podstupujete riziko. Ide o teba – môžeš mať sľubný nápad a vyhrávať s ním jednu cenu za druhou, no pokiaľ si s ním reálne neskúsil podnikať, nemáš nič. Na druhej strane, projekt, ktorý nehľadá investora, no začne reálne pracovať na svojom rozvoji, získavať klientov či userov, sa posunie niekam úplne inam – sám okúsi, ako asi bude vyzerať podnikanie v jeho oblasti, s danou konkurenciou. No a pokiaľ takto projekt dokáže zarobiť svoje vlastné peniaze, bude to preň len plusom.

Už to nebude tvoja, ale vaša firma

Existuje viacero slovenských nápadov, ktoré mali potenciál a javili sa ako sľubné startupy, no po získaní investícií svoj biznis nerozbehli. Sú medzi nimi aj také, ktorých krach možno zapríčinili rôzne názory zakladateľa a investora. Tým, že si pustíš do firmy niekoho z vonku, musíš počítať s tým, že sa  môže trochu meniť smerovanie či ciele projektu.

 

man-at-computer

foto: news.salvationarmy.org.uk

Existujú aj iné možnosti 

Pozri sa na to takto: Prečo tvoj projekt reálne potrebuje investora? Peniaze, presne tak. Ale existujú aj iné možnosti, ako ich získať, však? Tak napríklad crowdfunding – rôzne platformy ako Indiegogo či Kickstarter ti umožňujú zozbierať peniaze pre rozvoj tvojho projektu medzi obyčajnými ľuďmi. Je to jednoduchý spôsob, ako získať peniaze pre svoj nápad – pokiaľ je naozaj dobrý, svojich fanúšikov si nájde a nikto ti pritom do ničoho nebude kecať.

Ak ale chceš mať istotu získania peňazí, alebo potrebuješ, aby tvoj malý biznis na Slovensku rýchlo vyrástol, musí hľadať v iných dostupných zdrojoch. Jednou z aktuálnych možností je tiež financovanie v rámci Programu pre začínajúcich podnikateľov Slovenskej sporiteľne, ktorá ho ponúka ako jediná komerčná banka v našej krajine. Dostaneš tak priestor na to realizovať veci, ktoré tvoj biznis naozaj potrebuje (napr. vytvoriť kamennú predajňu, modernizovať prevádzku či kúpiť nové stroje) a nemusíš si nikoho púšťať do firmy. Tvoj biznis zostane tebe, no budeš mať aj investíciu, ktorá ho bude môcť posunúť na iný level. A nemusíš sa deliť o zisk.

zdroj titulnej fotografie: favim.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá