Byť zaneprázdnený je len forma lenivosti. Lenivosti myslieť a premyslene konať

  • Aké sú skutočné rozdiely medzi vyťaženými a efektívnymi ľuďmi?
  • Aké sú skutočné rozdiely medzi vyťaženými a efektívnymi ľuďmi?

O time managemente sa toho popísalo a narozprávalo veľmi veľa. Ale čo takto skúsiť naň úplne zabudnúť. Nesnaž sa každý deň zvládnuť stále viac vecí a vypĺňať každú sekundu nejakou prácou. Dosahovať, čo možno najviac kvantitatívnych výsledkov sa mnohým ľuďom zdá skvelé.

2
Byť zaneprázdneným, je častokrát len výhovorka za ktorú ukrývame neochotu urobiť pár dôležitých a zväčša nepríjemných vecí. Možností ako sa stať zaneprázdneným človekom je nespočetne, hodiny sa hrať na telefóne reorganizovať svoje kontakty v Outlooku namiesto toho, aby sme si stanovili naozajstné priority a urobili veci, ktoré nás niekam posunú.

6
Efektivita verzus výkonnosť

Efektívný sme vtedy, ak robíme veci, ktoré nás približujú k našim cieľom. Výkonní sme zase vtedy, keď určitú úlohu realizujeme tým najlepším možným spôsobom. Naše životy sa často vyznačujú výkonnosťou, ktorá však neberie v úvahu efektivitu.

13
Jednoducho povedané, tým, že budeš nejakú nedôležitú činnosť robiť dobre, sa na fakte, že je nedôležitá, nič nezmení. A to, že úloha vyžaduje veľa času, zase neznamená, že je dôležitá.
Neuškodí si zapamätať, že to čo robíš je mnohonásobne dôležitejšie, než to ako to robíš. Výkonnosť je síce kľúčová, ale neužitočná, ak nie je vynaložená na správne veci.

67
Ale čo sú to tie správne veci?

Určite si sa stretol s Paretovým pravidlom, ako prvý ho použil kontroverzný ekonóm a sociológ Vilfredo Pareto. Tento matematický vzťah, použil na zachytenie výrazne nerovnomerného, ale predvídateľného rozdelenia bohatstva v spoločnosti: 80 % bohatstva a príjmov vytvára a vlastní 20 % populácie. Dôležité je si však uvedomiť, že tento princíp platí aj mimo ekonómie, a to v našom každodennom živote. Opýtaj sa samého seba, ktorých 20 % príčin je zdrojom 80 % tvojich problémov a nespokojnosti? A taktiež, ktorých 20 % príčin je zdrojom 80 % výstupov, o ktoré sa usiluješ a teda vedú k tvojej spokojnosti?

12

Ak sa ti podarí na tieto otázky odpovedať, si na dobrej ceste za efektívnejším a produktívnejším životom. Chce to však dôkladnú analýzu všetkého, čo sa okolo teba deje. Nepodliehaj ilúzií, že robíš všetko dobre. Pravda často bolí. Cieľom je odhaliť všetko nevýkonné a posnažiť sa to eliminovať a taktiež odhaliť tvoje prednosti a znásobiť ich.

5
Jednoducho spomal a zapamätaj si, že na väčšine vecí nezáleží. Byť zaneprázdnený je len forma lenivosti, lenivosti myslieť a premyslene konať. Byť zavalený a ochromený prácou je často rovnako neproduktívne ako nerobiť nič, nehovoriac o tom, že je to omnoho menej príjemné. Byť produktívny vyžaduje  byť selektívny a robiť menej. Skús sa sústrediť na to, čo je dôležité, ostatné jednoducho ignoruj.

9
Nechať sa chytiť do pasce nepodstatných drobností je veľmi jednoduché. Aby si sa v živote necítil ako uštvaná zver, je kľúčové si pamätať, že nedostatok času je v skutočnosti len nedostatok priorít.

10zdroj obrázkov:brightside.me zdroj titulnej fotografie:smallville.com.au

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá