Bývalý šampión F1-ky to povedal narovinu: Elektrická Formula E určite nahradí tú klasickú

  • Formula 1 má poriadnu konkurenciu. Novinka v podobe elektrickej verzie totiž prináša do pretekov svieži vietor
  • Elektrické vozidlá pravdepodobne v budúcnosti kompletne zmenia svet formuly
  • Bývalý jazdec F1 Nico Rosberg tvrdí, že Formula E prináša mnohé výhody
formula
fiaformulae
  • Formula 1 má poriadnu konkurenciu. Novinka v podobe elektrickej verzie totiž prináša do pretekov svieži vietor
  • Elektrické vozidlá pravdepodobne v budúcnosti kompletne zmenia svet formuly
  • Bývalý jazdec F1 Nico Rosberg tvrdí, že Formula E prináša mnohé výhody

Technologický pokrok prináša mnoho noviniek takmer v každej oblasti. Trend sa momentálne uberá smerom k ochrane životného prostredia. K tomu prispievajú aj elektromobily. Tie sa pomaly, ale isto rozširujú. Raz nastane čas, keď aj ten najväčší zástanca spaľovacích motorov presedlá na elektrinu. Elektrickej odnože sa tak dočkala aj obľúbená formula. Preteky elektrických vozidiel už prebiehajú a bývalý majster sveta Nico Rosberg tu vidí obrovský potenciál.

Jeho otec Keke, ktorý bol svetovým šampiónom F1 v roku 1982, bol ešte donedávna odporcom každého vozidla s prívlastkom elektrické. O elektrickej verzii formuly nechcel ani len počuť, ale po tom, čo potajme sledoval preteky, nedá na Formulu E dopustiť.

Tichý blesk na kolesách

Samotný Nico, ktorý ukončil kariéru v roku 2016, po zisku titulu majstra sveta dokonca do pretekov Formuly E investoval. Čo ho najviac očarilo? Podľa neho je to celková zábava a nepredvídateľnosť pretekov. „Nikdy neviete, čo očakávať. V posledných pretekoch v Paríži obsadil tretie miesto Sam Bird, ktorý preteky odjazdil na troch kolesách zo štyroch. Myslím, že je to veľmi zaujímavé,“ povedal.

O nič menej zaujímavé boli preteky v Hong Kongu, keď víťaz Jean-Éric Vergne prešiel cieľovou rovinkou jazdou dozadu. Okrem samotnej zábavy, ktorú preteky ponúkajú, sa mu páči myšlienka elektromobilov. Tie sú podľa neho budúcnosťou a budú mať pozitívny dopad na celý svet.

Bývalý šampión sa nedávno predviedol v Berlíne, kde ukázal najnovší model Formula E Gen2. Toto vozidlo novej generácie má oproti prvému modelu množstvo vylepšení. Tým najlepším je dvojnásobná kapacita batérie. To umožní odjazdiť celé preteky na jedno jediné nabitie. Predchádzajúca batéria vydržala len 45-60 minút. Stroj váži 900 kilogramov. Z tejto hmotnosti si batéria ukrojí 385 kilogramov.

A čo táto mašina s výkonom 335 koní dokáže na samotnej trati? Devízou elektromotorov je zrýchlenie. Formula E Gen2 zrýchli z nuly na stovku za 2,8 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 280 km/h. Hoci rýchlosť na najsilnejšie stroje klasickej F1 zatiaľ nemá, je len otázkou času, kedy sa karta obráti.

zdroj: cnn.com , fiaformulae.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK