Čaká nás historická nezamestnanosť? Slovenská ekonomika zažije výrazný prepad

  • Zažije slovenská ekonomika strmí pád? Koľko ľudí zostane bez práce?
  • Národná banka Slovenska ponúka možné scenáre na prvé dva mesiace krízy
  • Ekonomická recesia je však pred dverami a pomaly sa začína prebíjať do našich domácností
BeFunky-collage (1)
TASR
  • Zažije slovenská ekonomika strmí pád? Koľko ľudí zostane bez práce?
  • Národná banka Slovenska ponúka možné scenáre na prvé dva mesiace krízy
  • Ekonomická recesia je však pred dverami a pomaly sa začína prebíjať do našich domácností

Po búrke príde ďalšia. Takto by sme mohli definovať situáciu, ktorá by može nastať, ak sa nám v dohladnej dobe nepodarí zastabilizovať situáciu. Tou druhou búrkou sa myslí ekonomický prepad pred ktorým varuje aj slovenská Národná banka.

Podľa jej výpočtov by najhoršie scenáre mali znamenať recesiu až 10%. Reálnejším predpokladom sa môže zdať recesia na úrovni 4%.
Slovenská centrálna banka hovorí o prepade ekonomiky hlavne v oblasti služieb, ktoré zostanú bez dopytu pár mesiacov počas krízy. Slovenská ekonomika nebude poškodená len krízou koronavírusu.

O prácu by mohlo prísť za prvé mesiace až 135-tisíc ľudí

Na margo signálov z Národnej banky reagoval aj bývalý minister financií a guvernér NBS Peter Kažimír : „Sú to všetko veľmi škaredé čísla. Vidíme však svetlo na konci tunela. Slovenská ekonomika to zvládne aj napriek modrinám a škrabancom. Dôležité je, že toto krízové obdobie je dočasné, a tak ako razantne prišlo, tak rázne by malo byť aj naše zotavenie sa.“

Ďalej vysvetľuje, že o prácu by v čase ekonomického poklesu mohlo prísť od 75 do 130-tisíc ľudí. NBS k vývoju slovenskej ekonomiky pripravila aj informačné video, v ktorom upozorňuje na možné riziká recesie.

Národná banka pritom pracuje len s výpadkom dvoch mesiacov. Ak by išlo o dlhšie obdobie a výpadok by bol na úrovni pol roka, tak dôsledky môžu byť omnoho horšie. Rekordná nezamestnanosť nám teda zatiaľ (minimálne dva mesiace) nehrozí, avšak ak by kríza trvala dlhšie ako dva mesiace, mohlo by tomať  devastačné následky na našu ekonomiku a súčasne na životy všetkých pracujúcich.

Kažímír však v tlačovej správe NBS vysvetľuje, že svetlo na konci tunela existuje: „Na zmiernenie dopadov už dnes centrálne banky prispievajú svojim dielom. Každý z nás chce, aby bol ten tunel čo najkratší a boli sme z neho čím skôr vonku,“ dodal.

Za posledné dva týždne prijala NBS spolu s Európskou centrálnou bankou sériu zásadných opatrení, ktoré by mali pomôcť znížiť stres, paniku a zároveň chrániť stabilitu finančného sektora. „Je dôležité konať rázne a neotáľať,“ ubezpečuje Kažimír.

13. dôchodky a hlboká recesia v USA

Sociálne opatrenia v podobne 13. dôchodku urobia značný škrt cez rozpočet pre rok 2020 a tieto slová potvrdzuje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Tá píše, že nové vládne výdavkové opatrenia (zvýšenie prídavku na deti, 13. dôchodok) by deficit rozpočtu verejnej správy prehĺbili o dodatočných takmer 0,5% HDP v roku 2020 a 0,8% HDP v ďalších rokoch, čím by sa v roku 2021 priblížil deficit k hranici 3 % HDP a k prekročeniu tejto hranice by bez kompenzačných opatrení mohlo dôjsť v roku 2022 (deficit 3,2 % HDP).

Dramatickejšie scenáre čakajú Spojené štáty. Niektoré odhady hovoria o najväčšom prepade od historickej krízy v roku 2008. Ako informujú niektoré americké média, FED (Federálna rezervná banka) varuje pred 30% nezamestnanosťou.

Pád akcii a najväčší stimul v histórii

James Bullard, prezident a generálny riaditeľ FED v St. Louis, v nedeľnom rozhovore pre Bloomberg povedal, že sa domnieva, že v druhom štvrťroku by nezamestnanosť mohla dosiahnuť 30%. Tento scenár by pre ekonomiku USA znamenal výrazný prepad.

„Toto bolo prvé oficiálne zverejnenie údajov o trhu práce, ktoré ukázalo skoré príznaky koronavírusového šoku,“ uviedol vo vyhlásení Heidi Shierholz pre usnews, hlavný ekonóm a riaditeľ politiky v Inštitúte pre hospodársku politiku.

Americký senát schválil doposiaľ najväčší stimul americkej ekonomiky v hodnote 2-biliónov dolárov a každému Američanovi chce poslať šek vo vyše 1000 dolárov.

Ako píše Business Insidier, Goldman Sachs predpovedal, že rekordných 2,25 milióna Američanov by mohlo tento týždeň požiadať o dávky v nezamestnanosti, pretože prepúšťanie vyvolané koronavírusom zasiahlo trh práce. Rekordných 3,28 milióna Američanov sa zase minulý týždeň zapísalo pre získanie nezamestnaneckých benefitov.

minulý týždeň prišlo v dôsledku koronavírusu o prácu v USA vyše 70-tisíc ľudí. Americkú ekonomiku už vírus postihol a tento týždeň zaznamenali burzy jeden z najväčších prepadov od roku 1933.  Potvrdzuje to aj prepad indexu Dow Jones alebo S&P 500.

zdroj: Prepad akcii Dow Jones

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá