Čaká Nemecko kríza? Ekonomika krajiny bola na tom minulý rok najhoršie od roku 2013

  • Nemecko je považované za jednu z najsilnejších ekonomík sveta. Aj ťahúň Európy sa však môže dostať do problémov
  • Ukázalo sa totiž, že nemecká ekonomika je na tom najhoršie za posledných 5 rokov
nemecko
flickr
  • Nemecko je považované za jednu z najsilnejších ekonomík sveta. Aj ťahúň Európy sa však môže dostať do problémov
  • Ukázalo sa totiž, že nemecká ekonomika je na tom najhoršie za posledných 5 rokov

Nemecko patrí medzi najsilnejšie ekonomiky sveta. Keď však výkonnosť tejto ekonomicky silnej krajiny poklesne, je to jasný ukazovateľ toho, že sa deje niečo vážne. Počas poslednej krízy v roku 2009 sa Nemecko ocitlo na úplnom dne. V priebehu rokov však ekonomika posilnila a krajina sa dostala na úroveň pred krízou. V roku 2013 bola ekonomická sila krajiny na najvyššej úrovni. Dnes je tomu inak. Stačí sa pozrieť na nasledujúce čísla.

V roku 2017 rástla nemecká ekonomika rýchlosťou 2,2 %. Minulý rok to bol iba 1,5-percentný rast. To je pokles o 0,7 %. Jedná sa o najnižší ročný rast od poslednej krízy. Po tomto oznámení nemeckej vlády sa prepadla hodnota eura o 0,4 percenta.

Čaká Nemecko kríza?

Čo je príčinou tohto vývoja? Podľa hlavného ekonóma Holgera Schmiedinga je to hlavne séria šokov, ktoré na nemeckú ekonomiku dopadli. Typickým príkladom je obchodná vojna medzi Amerikou a Čínou, ťažkosti s ktorými sa stretávajú vznikajúce trhy, dočasné zvýšenie cien ropy a tiež spomalenie ekonomickej výkonnosti Číny. Všetko toto sa odrazilo aj na ekonomike Nemecka. S poklesom sa tak musia vyrovnať aj najväčšie spoločnosti na území krajiny.

Typickým príkladom je nemecký Volkswagen, ktorý taktiež utrpel vďaka horším predajom svojich automobilov na území Číny. Automobilový výrobca mal okrem toho problém s certifikáciou niektorých svojich modelov podľa najnovších emisných noriem EÚ. Najvyšší pokles ekonomickej výkonnosti sa odohral v druhej polovici roka 2018, špeciálne v poslednom štvrťroku.

Schmieding Nemcov určite nepotešil. Povedal totiž, že pokles bude pokračovať aj v tomto roku. Podľa jeho štatistík by mala byť hodnota rastu ekonomiky o 0,3 percenta nižšia v porovnaní s 1,5 percentami v roku 2018. Ekonómovia zo spoločnosti Capital Economics dokonca predpokladajú ešte horšie čísla. Podľa nich by mala ekonomika rásť rýchlosťou 1 %.

Keďže nemecká ekonomika je najsilnejšou v Európe, vynárajú sa obavy, či sa tento klesajúci trend z Nemecka neprenesie aj do iných krajín EÚ. K obavám prispieva aj situácia v Číne, ktorá bojuje s masívnym poklesom výkonnosti ekonomiky. Čína sa pritom v posledných rokoch v maximálnej možnej miere podpísala pod celosvetový rast. Vláda Číny sa preto rozhodla na povzbudenie ekonomiky uvoľniť 193 miliárd dolárov.

zdroj: cnn.com

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech