Ceny bytov stúpajú aj napriek kríze, Slovensko zažíva akútny nedostatok nehnuteľností

  • Chceš kúpiť alebo predať nehnuteľnosť? Ceny bytovty v Bratislave stúpajú, niektoré sa zastabilizovali
  • Koronakríza neurobila s cenami takmer nič kvôli tomu, že ponuka bytov je veľmi nízka a projektov nepribúda
bratislava byty (1)
Foto: Unsplash - Martin Katler
  • Chceš kúpiť alebo predať nehnuteľnosť? Ceny bytovty v Bratislave stúpajú, niektoré sa zastabilizovali
  • Koronakríza neurobila s cenami takmer nič kvôli tomu, že ponuka bytov je veľmi nízka a projektov nepribúda

Klesnú ceny nehnuteľností počas koronakrízy? Analytici tvrdia, že veľmi nie a keď tak, nižšie ceny môžeme očakávať mimo hlavného mesta a budú to väčšinou staršie byty, nie novostavby.

Problémom na realitnom trhu zostáva malá ponuka nových projektov a historicky najnižší počet novostavieb. Ak si niekto myslel, že ceny bytov počas tejto krízy klesnú, stal sa presný opak. Rast cien je stále citeľný hlavne u novostavieb v Bratislave.

Medziročný nárast o 15 %

Podľa Bencont Investments priemerná jednotková cena voľných novostavieb zaznamenala ďalší nárast na 3476,85 €/m² vrátane DPH, čo medziročne predstavuje nárast o 15 %.

Prudký nárast je dôsledkom dvoch základných skutočností – rýchlym výpredajom cenovo najdostupnejších projektov (napr. projekty Ovocné sady, BORY bývanie, Slnečnice, Galvani Home) a pomalším výpredajom luxusného segmentu.

Zároveň je evidentný aj trend cenového rastu v strednom segmente, ktorý už definitívne preskočil hranicu 3 000 €/m² vrátane DPH. Napr. priemerná cena voľných bytov v novej etape projektu Slnečnice zóna Mesto dosahovala 3 100 €/m² vrátane DPH.

Ak si plánuješ kúpiť byt, toto by si mal určite vedieť.

Gepostet von Startitup am Mittwoch, 8. April 2020

Namiesto 20 uchádzačov o byt ich bude 8

Zaujímalo nás preto, aká bude situácia na realitnom trhu a či sa ceny bytov budú znižovať alebo nie. Vladimír Boháč z realitnej agentúry Arvin Benet hovorí, že ceny sa znižovať nebudú.

„Tu je však dôležité povedať, je fakt, že ponuka bytov je relatívne nízka a ponuka kvalitných bytov ešte nižšia, čo kompenzuje nižší záujem o ne. Inak povedané – keď uvedieme na trh vhodne nacenenú nehnuteľnosť, ktorá nemá vyslovene úzku cieľovku, neozve sa 20 ľudí, ale len 8, z ktorých jeden ho kúpi, nebude dôvod znižovať jeho cenu,“ vysvetľuje Boháč.

Ten zároveň dodáva, že je presvedčený o návrate dopytu, ktorý bol pred krízou. Dĺžka zotavenia sa trhu bude úmerná dĺžke jeho súčasného „udusenia“. 

„Po víruse bude súčasne dostupnosť úverov lepšia ako v aktuálnej situácii, čo taktiež posilní dopyt. A na konci dňa, krízy sú absolútne prirodzený jav ekonomického cyklu, nejedná sa o koniec sveta,“ hovorí pre Startitup.

zdroj: Projekt Macek

Nedostatok bytov drží ich ceny

Podľa kancelárie Benconct Investmenst sú už teraz zrejmé ekonomické straty spôsobené zatvorením prevádzok a najťažšie sa z aktuálnej situácie bude spamätávať sektor turistického ruchu a pohostinských služieb. Ako však do aktuálnej situácie zapadá realitný trh?

Mnoho ľudí má pred očami masívny prepad cien nehnuteľností z rokov 2008-2009, ktorý miestami dosahoval 20-30 % medziročne. Aktuálnu situáciu preto vidia podobne a spojovníkom týchto dvoch období je slovo kríza.

To, že bude rok 2020 označený ako krízový, dnes už nespochybňuje nikto a prepad ekonomiky je istý. Kľúčové pre predpoveď vývoja realitného trhu je však analýza jeho aktuálneho stavu.

„Ak sa úspešne podarí v nastávajúcich mesiacoch ekonomiku opäť naštartovať, tak tento strach kupujúcich pominie a realitný trh bude naďalej fungovať bez väčších zmien. Na základe uvedeného preto neočakávame prepad cien bytov v novostavbách. Pokiaľ dôjde k poklesu cien, tak to s veľkou pravdepodobnosťou bude len mierny a krátkodobý pokles viazaný na sekundárny trh a staršie byty,“ uzatvára Rudolf Bruchánik, hlavný analytik Bencont Investmensts.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech