CEO Goldee Tomáš Baran prehovoril

  • Tomáš Baran sa konečne oficiálne vyjadril k celej kauze, ktorá sa vytvorila okolo jeho startupu Goldee. Baran vo svojom vyjadrení všetky doteraz zverejnené informácie neguje. "6 Mýtov o Goldee" - ako toto vyjadrenie sám nazval, má celú situáciu vysvetliť a uviesť na správnu mieru.
image_1418993011.png
  • Tomáš Baran sa konečne oficiálne vyjadril k celej kauze, ktorá sa vytvorila okolo jeho startupu Goldee. Baran vo svojom vyjadrení všetky doteraz zverejnené informácie neguje. "6 Mýtov o Goldee" - ako toto vyjadrenie sám nazval, má celú situáciu vysvetliť a uviesť na správnu mieru.

1. Goldee vyzbieralo pol milióna 

Podľa Baranových slov nevyzbieralo Goldee pol milióna USD na crowdfundingovej kampani, ale iba necelých 200k USD. „Nikdy sme to ani netvrdili. Našim cieľom bolo vyzbierať 100 tisíc dolárov, a to sa nám za mesiac podarilo“. Portál startitup.sk priniesol totiž informáciu, že Goldee malo mať k dispozicii až pol milióna USD na svoje fungovanie (kampaň+investori) a nie že vyzbierali pol milióna na kampani. Táto informácia bola mylne prebratá niektorými portálmi.

 

2. Zakladateľ Tomáš Baran mal 2000+ plat

„Prvý rok fungovania projektu som nebral žiaden plat, pracovali sme s kolegami v byte mojich rodičov, samozrejme bez nároku rodičov na nejaký honorár. Potom som mal počas celej doby až do konca najnižší plat z celého tímu, ak nerátam brigádnikov. Goldee som obetoval všetko, čo som mal – rodinný a osobný život, zdravie, financie…“

 

3. Zakladateľ Goldee spreneveril peniaze z crowdfundingovej kampane, kúpil si z toho byt, manželke auto a takisto zariadil honosnú svadbu

V tomto bode sa CEO Goldee bráni tvrdeniam, že by peniaze spreneveril a dodáva: „Prečo by človek, ktorý založí firmu, ktorá má potenciál a mediálny úspech na celom svete, spreneveril peniaze vlastnej firmy? Nebolo by finančne výhodnejšie zhodnotiť takúto firmu predajom nejakej veľkej spoločnosti?“

Peniaze z kampane údajne nemali stačiť ani na priemerné platy 10 zamestnancov, ktorých v tom čase mal. Ale keďže vieme, že mali k dispozicii väčšie finančné sumy, nie je jasné či by tento argument prešiel. Hlavne s prihliadnutím na to, že u veľa zamestnancov má nedoplatky na mzdách – nehovoriac u spoločností, ktoré pre Brana pracovali, kde sa nesplatené faktúry pohybujú v desiatkach tisícov. K tomu sa Baran dodnes nevyjadril.

Údajne mu so všetkým pomohla rodina, bez ktorej by na Goldee nemohol pracovať.

 

4. Zakladateľ Goldee zhodil server sám

„Prečo by niekto škodil vlastnej firme, ktorej obetoval všetko, a na ktorej som staval svoju budúcnosť? Prečo by platil odborníkov na server, ktorí sa ho po útoku snažili zachrániť?

Všetky faktúry za server sú zaplatené a poskytovateľ servera nikdy služby nepozastavil. Server nefunguje z dôvodu jeho úmyselného poškodenia bývalým developerom, o čom mám dôkazy. Preto mu odkazujem, aby prestal verejne šíriť výmysly“, toľko k tomu Tomáš Baran.

 

 

5. Zakladateľ nútil pracovať 250+ hodín mesačne, klamal ich, robil nátlaky…

„Každý kto ma sen a víziu svojho projektu pracuje tvrdo. Neurčoval som nikomu, koľko má robiť mesačne“. Podľa vyjadrenia Barana panovala v Goldee jedinečná pracovná atmosféra, kde si každý mohol určiť kedy a koľko bude pracovať, dôležité boli iba výsledky. To sa však prieči s vyjadreniami samotných zamestnancov, ktorí túto atmosféru vnímali očividne trocha inak. „Vo firme vládla dobrá atmosféra. Tím rád trávil voľné chvíle spoločne, či už v kancelárii alebo mimo nej. Vzťahy začali naberať iný smer v momente, kedy som musel prijať nepopulárne opatrenia kvôli nedostatku financií. Takisto treba povedať, že nie všetci odišli v zlom.“

 

6. Goldee nemalo ani jeden fungujúci prototyp

Baran ďalej opisuje, že cieľom Goldee bolo v roku 2012 vytvoriť stmievač ovládaný mobilom (smart dimmer) čo sa mu podarilo. Následné problémy dáva za vinu faktu, že v októbri 2012 prišli na trh farebné smart žiarovky, kvôli tomu museli v Goldee začať odznovachceli vytvoriť smart Controller, ktorý by takéto žiarovky integroval.  Už bol rok 2013 keď sa im podarilo vytvoriť funkčný prototyp, ktorý Baran prezentoval aj partnerom v USA, no ohnedlo si uvedomil že platforma, na ktorej prototyp vytvorili nebude stačiť pre masovú výrobu produktu. Tu sa to teda zase zaseklo a ďalší čas zabralo rozbiehanie novej platformy. Koncom roka 2013 mali na trhu spustenú aplikáciu.

Baran nevidí zlyhanie Goldee ako hanbu Slovenska a tvrdí, že ho morálne podporili ľudia zo zahraničia aj keď tí do projektu vložili svoje financie ako prví zákazníci.

To, že sa médiá rozhodli informovať verejnosť o tom, čo sa v Goldee stalo, vidí Baran ako bulvárne špekulácie. Fakt, že sa verejnosť po mesiacoch zatĺkania konečne dozvedela kde je pravda, opisuje ako neseriózne konanie… Na záver priznáva interné rozpory vo firme, na ktoré zvaľuje samotný zánik Goldie.

 

Stále nezodpovedané zostávajú otázky, prečo neohlásil krach firmy svojím crowdfundingovým zákazníkom skôr, neodpovedal na ich dotazy a maily a hlavne ako sa mohlo stať, že mu v Goldee po jeho hospodárení zostali nezaplatené faktúry a nedoplatky na mzdách?! Skončiť, lebo niekomu došli financie, je jedna vec. CEO spoločnosti musel však vedieť už dávno dopredu, že nebude schopný splniť svoje záväzky voči svojim zamestnancom, zákazníkom a partnerom. 

 

Zaujímavé by malo byť stanovisko investorov Goldee, ktoré by malo tiež čoskoro uzrieť svetlo sveta. Sme zvedaví.

 

Zdroj: getgoldee.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá