Česi prinesú na trh prelomovú novinku. Samočistiace ochranné fólie ochránia tvoj mobil pred baktériami

  • Českí vedci vynašli samočistiacu fóliu, ktorá chráni pred baktériami
  • Jej najväčším benefitom je prelomová aplikácia
Untitled design (75)
Unsplash/Laura Chouette, Unsplash/Plann
  • Českí vedci vynašli samočistiacu fóliu, ktorá chráni pred baktériami
  • Jej najväčším benefitom je prelomová aplikácia

Dotykové obrazovky sú bežnou súčasťou života každého jedného z nás. Už hneď zrána je naším prvým dotykom displej telefónu. Smutný je fakt, že nejde o bezpečné miesto. Podľa výskumov sa na nich môže usadiť až 11,5-tisíckrát viac baktérií ako na záchodovej doske, čo v súčasnosti predstavuje desivé číslo.

Českí vedci v spolupráci so spoločnosťou Fortes interactive vynašli samočistiace ochranné fólie. Fungujú na princípe jednoduchej aplikácie a ich obrovským benefitom je ochrana pred baktériami.

„Hlavným cieľom našej práce je, aby bol dotyk, ktorému sa v živote nevyhneme, rizikový omnoho menej,“ ozrejmil zakladateľ spoločnosti Libor Vošický.

Prelomový vynález od Apple: displej, ktorý sa „sám vylieči“

Výhodná aj pre letiská 

Fólia nie je škodlivá k životnému prostrediu. Vďaka svojim vlastnostiam a transparentnosti ani nijako neznižuje funkčnosť dotykovej obrazovky. Použiť ju je dokonca možné aj na letiskách, na tabletoch, ale aj na kľučkách dverí.

Jej obsah je tvorený špeciálnou vrstvou a jej čistenie prebieha za pomoci denného svetla. Samočistiace vlastnosti má fólia vďaka špeciálnym molekulám. „Po ožiarení viditeľným svetlom produkuje aktívne formy kyslíka, ktoré oxidujú prilepené nečistoty, baktérie, vírusy a zabraňujú ich rozmnožovaniu,“ vysvetľuje jeden z vedcov Petr Dzik.

Displeje telefónov ako neviditeľné solárne panely sú už takmer tu!

Členovia tímu spolupracujú s podnikom Synpo, ktorý vyrába špeciálne lepidlá a tiež aj s expertmi brnianskej VUT a Univerzitou Tomáša Baťu v Zlíne či s Centrom organickej chémie.

Na projekt získali finančnú podporu a aktuálne je vo fáze testovania. O pár rokov sa špeciálna fólia môže stať skutočnosťou.

Zdroje: idnes.cz, pozitivni-zpravy.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK