Český výrobca 3D tlačiarní patriaci k svetovej špičke prichádza s novým modelom

  • Prusa Research - firma, ktorá obrovsky rozčerila hladinu v oblasti 3D tlače predstavuje nový model tlačiarne Prusa i3 MK3. Český startup je dnes už pevne ukotvený a tlačiarne z jeho produkcie patria medzi absolútnu svetovú špičku. Najnovší model sa rozhodli odhaliť až v ďalekom New Yorku.
3d tlač
prusaprinters.org
  • Prusa Research - firma, ktorá obrovsky rozčerila hladinu v oblasti 3D tlače predstavuje nový model tlačiarne Prusa i3 MK3. Český startup je dnes už pevne ukotvený a tlačiarne z jeho produkcie patria medzi absolútnu svetovú špičku. Najnovší model sa rozhodli odhaliť až v ďalekom New Yorku.

Josef Průša je mladý nenápadný muž a na prvý pohľad by si vôbec nepovedal, že má prsty vo veľmi úspešnej firme, ktorá sa so svojimi produktami zaradila medzi svetovú špičku a drží mnohé ocenenia. Mladý startup sa dostal medzi top výrobcov 3D tlačiarní, a to bez pomoci investorov. Ukázalo sa, že ak človek niečo robí s láskou a vášňou, tak sa dá sa presadiť aj bez barličiek.

prusa i3Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: startupjobs.cz

Startup bez ambícií

Josef sa venoval 3D tlači už od devätnástich rokov. Táto činnosť bola jeho obrovským koníčkom. Neskôr založil firmu, ale nemal veľké ambície. Dnes firma prechádza obdobím raketového rastu. Josefovým cieľom je ponúkať špičkovú kvalitu, prijateľnú cenu a vzbudiť obavy konkurencie. Každoročný obrat v desiatkach miliónov českých korún a predaj 500 tlačiarní mesačne hovorí sám za seba.

Minulý rok bol obrat firmy v rekordnej výške 241 miliónov českých korún. Tlačiareň je možné poskladať si doma ako stavebnicu alebo si ju nechať zmontovať profesionálmi. Záleží od odvahy zákazníka. Cena za najmenej vybavenú tlačiareň začína na 17 000 českých korunách. Klony úspešného modelu i3 sa predávajú vo veľkom na čínskych shopoch, avšak mnoho ľudí nakoniec uprednostní len mierne drahší originálny model.

Tohtoročným víťazom prestížnych cien a držiteľom ocenenia magazínu MAKE je tlačiareň Prusa i3 MK2, ktorá bola uvedená v máji. Jej cena je pritom pomerne ľudová a nepresiahne 20 000 českých korún. Výrobca sa však poponáhľal a predstavil ešte novší model z radu i3 – MK3. Tento firma ukázala na veľtrhu Maker Faire v New Yorku. Nový model si dáva za cieľ zlepšiť prístupnosť a spoľahlivosť.

Oproti svojmu predchodcovi je najnovšia verzia vybavená väčším počtom senzorov, čo umožňuje zjednodušenú obsluhu. Senzory sa postarajú o ochranu pred výpadkami elektriny, prehrievaniu alebo upozornia na dochádzajúci tlačový materiál. Vyzerá to tak, že najnovší model má pekne našliapnuté. Už po predstavení získal dve ocenenia redakcie prestížnych magazínov. Je veľmi pravdepodobné, že tento fantastický stroj má šancu plnohodnotne nahradiť ten predchádzajúci, ktorého sa predalo viac ako 30 000 kusov po celom svete. A úspech si naozaj zaslúži. Firma totiž ponúka top zariadenia a priaznivú cenovú politiku.

zdroj: czechcrunch.cz , lupa.cz

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech