Český výrobca 3D tlačiarní sa stal najrýchlejšie rastúcou firmou strednej Európy

  • V minulosti bolo nemysliteľné, aby sa malé krajiny preslávili takým množstvom úspešných firiem
  • Dnes sa ale so startupmi priam vrece roztrhlo
  • Typickým príkladom úspešnej firmy je Prusa Research z Českej republiky, ktorá láme všetky rekordy
prusa research
prusa research
  • V minulosti bolo nemysliteľné, aby sa malé krajiny preslávili takým množstvom úspešných firiem
  • Dnes sa ale so startupmi priam vrece roztrhlo
  • Typickým príkladom úspešnej firmy je Prusa Research z Českej republiky, ktorá láme všetky rekordy

Česká firma Prusa Research patrí k svetovej špičke, čo sa týka výroby pomerne obľúbených 3D tlačiarní. Prekvapivý fakt, ale je to tak. Aj malá krajina môže prísť so svetovou kvalitou. Za značkou stojí nenápadný mladý muž Jo­sef Průša, ktorý sa vypracoval medzi tých najlepších výrobcov úplne sám. Firma totiž nemala k dispozícii žiadne investičné balíčky, ktoré by jej štart urýchlili.

Josef sa spoľahol na to, čo zaručene funguje na zákazníkov. Hlavným cieľom spoločnosti je vyrábať kvalitné tlačiarne, a to za pomerne nízke ceny. Cena základného modelu tlačiarne je len približne 17 000 českých korún. Ľudia majú jednoducho radi kvalitu za rozumnú cenu. Výsledkom sú stovky predaných tlačiarní mesačne a ročný obrat vo výške desiatok miliónov českých korún.

Firma neustále napreduje. To je kľúčom k úspechu. Otvorila dokonca svoju prvú dielňu pre verejnosť. Tu sa bude môcť aj laik s kreatívnym talentom vyhrať s 3D tlačiarňami Prusa. Na mieste ich je hneď 15. Okrem toho sa tu nachádzajú aj tlačiarne od firiem Formlab a Dwarf, či fréza alebo vákuový lis.

Zlaté české ručičky

Na českom trhu jednoducho pre Prusa Research v súčasnosti neexistuje konkurencia. Teda existovala, ale firma konkurenčnú spoločnosť Futur3D jednoducho odkúpila. Vďaka správnym krokom je dnes český výrobca tlačiarní na prvom mieste v rebríčku najrýchlejšie rastúcich firiem. To tvrdí spoločnosť Deloitte, ktorá pravidelne pripravuje rebríček najrýchlejšie rastúcich spoločností.

Podľa tohto rebríčka zaznamenala Prusa Research rast vo výške 17 118 %. Na chrbát jej dýcha český startup Kiwi.com, vďaka ktorému môžeš nájsť a rezervovať lacné lety, vlaky a autobusy. Kiwi sa umiestnil v minulom roku na prvej priečke. Na tretej priečke sa vyhrieva chorvátsky startup Q Software, ktorý ponúka jedinečný analytický softvér.

Je zaujímavé sledovať, ako malé krajiny dokážu prekvapiť svet. S minulosti bolo totiž nereálne, aby práve v ekonomicky slabších krajinách vznikalo takéto množstvo úspešných firiem. Dnes je však 21. storočie a obrovské možnosti. Veľa mladých ľudí má tiež viac odvahy, a tak sa smelo púšťajú do vlastných projektov

zdroj: czechcrunch.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech