Cestoval svetom, vybudoval pritom startup a ešte aj ušetril

  • Jay Meistrich opustil pred dvoma rokmi San Francisco, predal alebo daroval všetko, čo mal a presťahoval sa do 40 litrového batohu. Precestoval 45 miest v 20 krajinách, navštívil 3 Disneylandy a mnoho nádherných miest. Popri cestovaní pracoval 50 hodín týždenne na budovaní a spustení startupu a jeho celkové náklady boli nakoniec nižšie, ako náklad v San Franciscu.
Screen Shot 2016-02-07 at 15.46.00
  • Jay Meistrich opustil pred dvoma rokmi San Francisco, predal alebo daroval všetko, čo mal a presťahoval sa do 40 litrového batohu. Precestoval 45 miest v 20 krajinách, navštívil 3 Disneylandy a mnoho nádherných miest. Popri cestovaní pracoval 50 hodín týždenne na budovaní a spustení startupu a jeho celkové náklady boli nakoniec nižšie, ako náklad v San Franciscu.

Cestovanie nie je to isté ako dovolenka

Existuje rastúca komunita „digitálnych nomádov“, ktorí žijú život nezávisle na mieste, kde sa práve nachádzajú. Sú to softvéroví vývojári, dizajnéri, spisovatelia, žurnalisti, inžinieri a mnoho ďalších typov ľudí zdieľajúcich vášeň pre to, čo robia a súčasne milujúcich spoznávanie sveta.

 

Podľa Jaya Meistricha je tento nomádsky spôsob života produktívnou formou aj pre vybudovanie reálnej spoločnosti. Počas svojich ciest tvrdo pracoval na vybudovaní startupu Moo.do. Cestoval, pretože to bolo lacnejšie, produktívnejšie a inšpirujúcejšie ako byť stále na jednom mieste. „Rozhodnutie cestovať bolo tým najzodpovednejším krokom, aký som mohol spraviť pre svoj projekt, financie a osobný rast.“

Disneyland 

foto: malaysiabrl

 

Nomádom sa stal náhodou

Pred tromi rokmi sa Jay chystal nechať prácu v Microsofte, aby sa mohol presťahovať do San Francisca a vybudovať startup. Jeden priateľ sa ho opýtal, „Prečo chceš byť v San Franciscu, keď môžeš vďaka počítaču pracovať odkiaľ len chceš?“ Otázka mu dávala zmysel. Čím viac nad ňou rozmýšľal, tým viac spochybňoval svoju mienku o „normálnom živote“, ktorý mu už v dnešnom svete prestal dávať zmysel.

 

Zavrhol myšlienku pracovať od 9 do 17. Chcel preskúmavať svet za denného svetla a prestať mrhanať túto časť dňa prácou v interiéry a snívaním o najbližšej dovolenke.

Zavrhol myšlienku usadiť sa. Chcel zažiť iné kultúry a ochutnať nové jedlá namiesto toho, aby poznal len susedov a vysedával doma.

Zavrhol myšlienku vlastníctva.  „Na veľkosti uhlopriečky predsa TV nezáleží.“ Svet je omnoho zaujímavejší ako to, čo mal doma.

Zavrhol myšlienku nudy. Neustále bol obklopený novými miestami, ľuďmi a zážitkami. Nenudil sa od doby, keď sa vydal na cesty a vôbec mu nechýbalo sledovanie televízie, či hranie video hier.

Zavrhol myšlienku bucket listu. Mal som jednoducho to-do list a robil som, čo na ňom bolo.“

1-z9meg9k3kcwws7auobsgjg

foto: thegrowthlist.com

 

A tak odišiel so svojím presvedčením do sveta. Strávil šesť mesiacov cestovaním po Austrálii, Ázii a Európe. Ale príliš mu to nefungovalo. Vzdal to a presťahoval sa do San Francisca. Cestovanie bola zábava, ale mal naozaj skvelú myšlienku a potreboval sa na ňu sústrediť a reálne na nej pracovať. A aké lepšie miesto existuje ako Silicon Valley? Veľmi skoro sa však pristihol pri tom, ako spohodlnel a spomalil, ľahko sa nechal vyrušiť zo sústredenia alebo sa začal nudiť. A hlavne, pozeral priveľa TV. Za počítačom sedel 12 hodín denne a necítil sa produktívnym.

„Keď som bol na výlete v New Yorku a moji priatelia boli práve v práci, chodieval som pracovať do kaviarní a do Central Parku.“ spomína Jay a dodáva, že zrazu bol neuveriteľne produktívny, veľa toho stihol a to všetko za polovičný čas, ako doma. To isté sa mu stalo na ďalšom výlete do Londýna. Dokonca mal omnoho lepšie nápady, pretože jeho myseľ dostávala každý deň dávku nových zážitkov a tak bola neustále aktívna. Hneď ako prišiel na „vzorec“, opustil San Francisco a plne sa oddal nomádskemu životu. Tentokrát však cítil, že je to ono. Bol šťastný, produktívny, stretával skvelých nových ľudí a dozvedal sa o reálnych globálnych problémoch, ktoré si žiadajú riešenia. A samozrejme, úspešne spustil Moo.do.

Čo sa za rok cestovania naučil?

 

Cestovanie je lacnejšie ako ostať doma

Čísla vyrátané z jeho osobných útrat:

Porovnanie výdavkov na živobytie

foto: thegrowthlist.com

 

Na grafe nižšie zobrazil svoje priemerné mesačné náklady. Je jasné, že cestovať je pre neho výhodnejšie. Väčšinu nákladov tvorili navyše lístky na vlak a letenky, takže ak ostal na jednom mieste, napr. Bali, vyšlo ho to ešte lacnejšie.

Porovnanie výdavkov na bývanie

foto: thegrowthlist.com

 

Priatelia v San Franciscu a Seattle sa ho často pýtali: „Ako si môžeš dovoliť tak veľa cestovať?“ Jayova odpoveď znela: „Ja si nemôžem dovoliť necestovať. Budujem spoločnosť sám a život v San Franciscu mi vysával úspory.“

Celkové náklady na cestovanie po svete a žitie života jeho snov ho priemerne vychádzalo na $2,921 mesačne. Neskôr sa usadil a žil na Bali za $1,200 mesačne. Pre informáciu sú celkové náklady na život v Chiang Mai v Thajsku momentálne okolo $799 amerických dolárov na mesiac. (náklady na dlhodobé bývanie podľa nomadlist.com)

 

„Keď cestujem, som produktívnejší“

Pri svojich začiatkoch na cestách sa Jay považoval za skvelého turistu. Všetko si fotil a robil každú vec uvedenú v turistickom sprievodcovi. Po niekoľkých vyčerpávajúcich týždňoch mu došlo, že nie je na dovolenke. Bol to teraz jeho život. Spomalil a uvedomil si, že ak má mesiac na preskúmanie nového mesta, nemusí to urobiť naraz. Môže tak robiť niekoľko hodín denne a súčasne pracovať.

Bol neuveriteľne prekvapený zistením, ako veľmi produktívny dokáže byť, keď cestuje. Ale dávalo to zmysel. Ak bol v Ríme na jeden týždeň, prečo mal márniť čas na Facebooku? Byť neustále obklopený niečím novým znižuje pravdepodobnosť nudy a zvyšovalo to aj jeho sústredenie sa. Dokonca sa cítil zdravší a kreatívnejší.

Výdavky v Seattle vs. mestá sveta

foto: thegrowthlist.com

 

Keď sa vrátil do Seattle aby pracoval so svojim co-founderom a prebral dlhodobé plány. Čas potrebný na prácu narastal a bol prekvapivo menej produktívny ako na cestách. Za počítačom sedel rovnako dlho ale znovu sa ľahko nechal vyrušiť internetom a TV. V septembri bol v šiestich rôznych mestách a pritom zvládol 48 hodinový pracovný týždeň. Byť sústredený pri práci mu dáva viac času užívať si ostatný čas svojho života, a to bolo pre neho dôležité.

 

Pracovať od 9 do 17 nie je optimálne

„Namiesto práce počas denných hodín a posúvania svojho voľného času na tú najhoršiu časť dňa si radšej užívam deň a prácu nechávam na večer. Ráno sa mi vstáva ľahšie, ak som nadšený z toho, čo ma dnes čaká. Rád pracujem 7 dní v týždni, ale s flexibilným pracovným časom tak, že si môžem zobrať deň voľna, keď sa mi zachce a užiť si takmer prázdne kino o druhej poobede. Pendlovanie medzi prácou a zábavou mi robí deň menej vyčerpávajúcim a nie som tak náchylný vyhoreniu.“ tvrdil Jay pre portál entrepreneur.com.

Pobyt v Livit na Bali bol jeho úplne najproduktívnejším obdobím v živote. Je to integrovaný co-living a co-working priestor s jedlom a občerstvením, kde sa mohol sústrediť  na prácu a ostatné hodiť za hlavu. A to všetko all inclusive za $1,500 mesačne, čo bolo menej ako samotný nájom vo väčšine veľkých tech miest.

 

Cestovanie rozširuje kultúrnu bublinu

Jay má teraz priateľov po celom svete a každý z nich má jedinečný príbeh. Práve oni dávajú jeho nápadom jedinečnú perspektívu. Nie je až také náročné nájsť skvelých ľudí, od ktorých by ste sa mohli učiť.“ Je mnoho co-workingov po celom svete, kde môžu digitálni nomádi nájsť niekoho, s kým spolupracovať. Nomádi sa z každej svojej cesty podelia o svoje skúsenosti a rady na Reddit alebo Nomad Forum. Sú ich tam tisíce a často organizujú meetupy po celom svete.

 

Nikdy nebolo ľahšie žiť životom digitálneho nomáda. Cestovanie je často lacnejšie, produktívnejšie a omnoho inšpirujúcejšie ako ostať doma. Práca v kancelárii je relikvia minulosti.

Jedna z kancelárií Jaya na cestách

foto: twitter.com/jmeistrich

Zdroj: entrepreneur.com, zdroj titulnej fotografie: facebook.com/jayzus

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá