Cestovanie inak: V Argentíne ťa okradnú, v Lisabone ti nanútia hašiš a krajiny, kde nechce nik žiť

  • Dobrodružné cesty zlákajú nejedného turistu, no málokto sa na ne vie pripraviť
  • Toto sú krajiny, v ktorých je lepšie mať prázdne vrecká a rozum v hrsti, aby si nimi bezpečne precestoval
pjimage(40)
Unsplash/Patrick Langwallner, TASR/AP/Rahmat Gul
  • Dobrodružné cesty zlákajú nejedného turistu, no málokto sa na ne vie pripraviť
  • Toto sú krajiny, v ktorých je lepšie mať prázdne vrecká a rozum v hrsti, aby si nimi bezpečne precestoval

Pokiaľ sa nechystáš omočiť si nohy v mori a získať bronz na pláži vzdialenej 15 metrov od rezortu, v ktorom si sa na trvanie dovolenky ubytoval, v týchto krajinách potrebuješ viac, ako milý úsmev a slovíčko ďakujem či prosím v miestnom jazyku.

S batohom na pleciach a ubytovaním podľa pravidla čo deň prinesie sa musíš vedieť obozretne obracať. Ak si si zvolil túto formu návštevy krajiny, pretože po dobre zvládnutej ceste prichádza slastná odmena v podobe skutočného spoznávania miestneho života a kultúry, čítaj ďalej.

Avšak! Aktívne sleduj, ako sa situácia v krajine čo sa týka COVID-19 vyvíja. To platí pre všetky krajiny, ktoré tu rozoberáme a ber to ako samozrejmosť. Situácia sa neustále mení, preto buď obozretný.

Argentína

Ak si teda rozhodnutý, že vycestuješ do tejto destinácie, najväčšou hrozbou sú lúpežníci. Prefíkaní a zväčša pracujúci v tímoch, ťa oberú o cennosti v okamihu.

Priprav sa na to, že ťa aspoň raz okradnú. Argentína je nádherná a nie je až tak nebezpečná, ak sa zmieriš s tým, že v momente, keď od teba zlodej pýta peňaženku, nemá zmysel odporovať. Pokúsiť sa utiecť je život ohrozujúce. Skúsil som to iba raz, a keď som sa obzrel, mierili na mňa zbraňou. Tak som zastal a zlodejovi dal, čo chcel. Ten sa potom pobral preč, hovorí Adrián, ktorý sa v Argentíne narodil.

Najznámejšie krádeže sú horčicové“, stačí chvíľka nepozornosti a okoloidúci na teba vyšplechne horčicu alebo kečup, ktorý sa následne pokúša utrieť a ospravedlňuje sa ti. Kým ty riešiš túto prekérnu situáciu, jeho komplic ti elegantne vytiahne z vrecka nejakú drahocennosť.

zdroj: Unsplash/Jonatan Lewczuk

Afganistan

Vojenský konflikt nie je obyčajné pouličné násilie, a preto sa z celého Afganistanu stala „no go“ zóna. Svoj surový ráz pripomína nielen zvýšeným rizikom, no aj psychickým stavom svojho ľudu. Obyvatelia Afganistanu, tak ako žiadnej inej krajiny, sa nedelia na zlých a dobrých.

Generácie sú poznačené vojnou, bez ktorej už nevedia žiť. Stala sa prirodzenou súčasťou ich životov, ktorú si nevybrali, priniesla rôzne fyzické i psychické zranenia meniace osobnosť človeka.

A tak sa krásna krajina zmenila na neprístupnú pre turistov, teda ľudí, ktorí cestujú z dôvodu spoznávania či zábavy, no nemajú osobnú skúsenosť s dopadmi vojny. Afganistan je jednou z krajín, z ktorých má Slovensko v utečeneckých táboroch početnú časť osadenstva.

zdroj: TASR/AP/Rahmat Gul

Maroko

V posledných rokoch sa stalo veľmi obľúbenou turistickou destináciou. Ísť tam na vlastnú päsť znamená dodržiavať určité pravidlá. V Maroku je možné takmer všetko. Nádherná krajina s exotickou pachuťou korenín a orientálnej hudby okúzli takmer každé srdce.

Dominantným vierovyznaním je však islam, ktorý so sebou prináša reálne zvýšené riziko teroristických útokov, ale tiež aj pravidlá týkajúce sa odevu sa správania sa na verejnosti.

Z pohľadu turistu zvyknutého na plnú slobodu prejavu a demokratické zriadenie štátu môžeš nedopatrením zaviniť nie najpríjemnejší stret s tamojším životom, ktorý je, nech na teba pôsobí akokoľvek zvláštne, ich štandardom a je potrebné ho rešpektovať.

Aj v tejto krajine platí, že je lepšie mať pri sebe menej peňazí. Ak si žena, je lepšie necestovať osamote, ale byť súčasťou páru či skupiny.

Mexiko

Vďaka zvýšenej kriminalite si vyslúžilo čestné miesto v takmer všetkých príspevkoch podobného charakteru. Má jasné no go zóny a vychádzať po zotmení je prinajmenšom nerozumné a riskantné.

Nikdy nenavštevuj oblasti Colima, Guerrero, Michoacán, Sinaloa a Tamaulipas, hrozí v nich totiž riziko krádeže, ale aj iných násilných trestných činov.

Pri ostatných oblastiach nechaj zaúradovať zdravý rozum a intuíciu. Ideálne je, ak máš v Mexiku známeho, ktorý ťa môže poprevádzať peknými atmosferickými a dostatočne autentickými časťami s minimálnym rizikom. Predsa len, ak by si sa aj dostal do úzkych, osoba, ktorá pozná miestne nálady a jazyk, ti môže zachrániť krk.

zdroj: Unsplah/Jezael Melgoza

El Salvador

Má len 6,5 milióna obyvateľov, no malebnú prírodu. Rozsiahle lesy a tyrkysová voda sa mieša s mystickým charakterom miesta. Napriek tomu tam vyčíňajú gangy a ozbrojené lúpeže, pouličné krádeže a vraždy nie sú výnimkou.

Pre pokojné prežitie dní v El Salvadore pozoruj svoje okolie a jeho zmeny. Buď prítomný, nielen unesený krásou krajiny. Nepreukazuj žiadne znaky finančného blahobytu, nenos na sebe šperky a drahé doplnky. Pozor si daj aj na oblečenie.

Nik nevraví, že po príchode do krajiny sa musíš zakamuflovať, no nenútene splynúť s okolím je tá najlepšia cesta. Nikdy sa však nepokúšaj tváriť ako tamojší obyvateľ, na to majú miestni veľmi citlivý nos.

Sýria

Jednou z najhorších krajín výberu tvojej cesty môže byť práve Sýria. Okrem dlhodobo pretrvávajúcich vojenských konfliktov a vyslovene nebezpečnej situácie v každej časti krajiny zaváži aj fakt, že Česká Republika podľa Travel.State.Gov slúži ako ochranná moc občanov USA v Sýrii prostredníctvom konzulárnych služieb.

Vzhľadom na celosvetové vnímanie ČR a SR ako bratských krajín, ak nie stále ako jednej krajiny, tento fakt zvyšuje mieru ohrozenia ako Čechov, tak aj Slovákov na tomto území.

zdroj: TASR/AP/Baderkhan Ahmad

Somálsko

Momentálne riziko cestovania v Somálsku je obdobné s tým v El Salvadore. Okrem násilných pouličných činností nie sú žiadnou výnimkou ani vraždy a ozbrojené lúpeže.

Špecialitou však ostávajú rehabilitačné centrá, ktoré vlastne centrami ani nie sú. Ide o školské priestory ponúkajúce rehabilitačné služby, no bez potrebnej licencie. Hlásenia o zajatých osobách a fyzickom násilí v týchto priestoroch sú bežné.

V Somálsku je zvýšené riziko teroristických útokov na letiskách a iných miestach masového zhromažďovania sa.

Portugalsko

Babičky chodiace po pešej zóne, pouliční umelci a plné námestia ľudí. Lisabon, hlavné mesto Portugalska, je prívetivé a slnečné miesto. Za usmievavými tvárami, čerstvým ovocím na ulici a letnou náladou surférskej komunity sa však skrýva bieda lokálnych ľudí vytvorená okrem iného aj masovým turizmom.

Ak sa chceš nechať učičíkať príjemnou atmosférou, netúlaj sa po okrajových častiach. V momente, keď opustíš historické centrum, v ktorom na každom kroku stretneš človeka, ktorý sa ti snaží predať drogy, môžeš sa v zlomku sekundy ocitnúť v tienistej uličke, kde nebudeš sám.

Ak v krajine permanentne nežiješ, môže byť zložité čítať situácie a vyhodnotiť nebezpečenstvo. Preto maj radšej vrecká prázdne, cennosti uložené na viacerých miestach, peniaze oddelené od dokladov a telefón, o ktorý nebude mať nik záujem.

Nežnejšie pohlavie by malo brať odporúčania ešte o trochu vážnejšie. Voľnejšie oblečenie, ktoré neodhaľuje chrbát a brucho, môže tiež len pomôcť.  Napriek hrdinskej duši pri strete s dvojmetrovým mužom poznačeným heroínovým obdobím Portugalska pravdepodobne veľa nezmôžeš.

Odkloniac sa od nebezpečenstva temných uličiek je Lisabon nádherným mestom a Portugalsko samotné krajinou pripomínajúcou malý raj.

zdroj: Unsplash/Tj Holowaychuk

Honduras

Táto krajina susedí s Guatemalou, Nikaraguou a El Salvadorom. Tvoriac Strednú Ameriku sa ani jedna z nich nevyhne rôznym cestovným obmedzeniam a odporúčaniam. Aj v Hondurase nájdeš, podobne ako v Mexiku, zóny, do ktorých vkročiť nesmieš.

Jenou z nich je Gracias a Dios Department. Napriek tomu, že tamojšie činné orgány robia, čo môžu, ulice sú stále nebezpečné kvôli vyčíňaniu gangov, narkomanov a zlodejov.

Ak si v Hodnurase, jednoznačne platia všetky doposiaľ spomenuté pravidlá týkajúce sa odevu a peňazí. Pridáme však jedno naviac. V prípade krádeže sa nikdy nesnaž fyzicky brániť.

Indonézia

Krásne Bali, vozenie sa na skútroch a lokálne jedlo. Nádherné prostredie, v ktorom však nekradnú len všade pobehujúce opice.  Každý kraj má aj svoju temnejšiu stránku a Indonézia nie je len Bali.

Lombok predstavuje väčšiu potenciálnu hrozbu pre Európanov. Okrem klasických lúpežníkov a nebezpečenstva číhajúceho na uliciach odporúčame, aby si zbystril oko a sluch všade.

Tamojší ľudia sú bystrí a ak sa priznáš, že si prišiel iba na dovolenku, z peňaženky ti zoberú sofistikovane. Pre turistov je marža na všetko niekoľkokrát vyššia. Platí, že Indonézia je, pre nás, pomerne lacnou krajinou, no ak je tvoj budget limitovaný, neprezrádzaj, že si tam prvýkrát. Čím rozumnejšie sa budeš správať sám, tým viac lokálnych výrobcov podporíš, a zároveň si miesto naplno užiješ.

zdroj: Unsplash/Anggit Rizkianto

Článok bol pôvodne vydaný 18. júna 2020.

Zdroje: Travel.State.Gov, insternational SOS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech