Cez víkend nás čaká vesmírne divadlo. V atmosfére zhorí stratené čínske vesmírne laboratórium

  • Tiangong-1, jeden z vrcholných vesmírnych projektov Číny, je odsúdený na zánik
  • Jeho koniec prebehne s veľkou pravdepodobnosťou už tento víkend
tiangong
aerospace.org
  • Tiangong-1, jeden z vrcholných vesmírnych projektov Číny, je odsúdený na zánik
  • Jeho koniec prebehne s veľkou pravdepodobnosťou už tento víkend

Tiangong je jedným z najviac sledovaných vesmírnych projektov v Číne. Prvý prototyp vesmírnej stanice Tiangong-1 sa na obežnú dráhu Zeme vybral 29. septembra 2011 s tým, že jeho plánované stiahnutie z obežnej dráhy sa malo odohrať už v roku 2013. Nestalo sa tak a Tiangong-1 poriadne nadsluhuje. Jeho 7-ročná púť sa však chýli ku koncu. Za ten čas boli jeho priestory a vybavenie využívané v maximálnej možnej miere. Na palube malého laboratória sa uskutočnili mnohé pokusy.

rozpadZobraziť celú galériu (3)
zdroj: aerospace.org

Cieľom vypustenia Tiangong-1 bolo testovanie toho, ako funguje vesmírna stanica. V rámci projektu Tiangong sa totiž plánuje realizácia kompletnej vesmírnej stanice v roku 2022. Tiangong-1 v roku 2016 nahradilo väčšie vesmírne laboratórium Tiangong-2, ktoré je taktiež súčasťou projektu vypustenia trvalej vesmírnej stanice. Pôvodne mal byť vypustený ešte jeden modul Tiangong-3, avšak projekt bol zlúčený do jednej časti spolu s Tiangong-2.

veľkosť laboratóriaZobraziť celú galériu (3)
zdroj: aerospace.org

Bude druhá predpoveď správna?

Osud Tiangong-1 bol spečatený už v roku 2016, kedy podľa oficiálneho vyhlásenia, ktoré vydal vesmírny úrad, laboratórium nebolo vhodné na ďalšie využívanie, keďže prekročilo dobu svojej životnosti. Čínska vesmírna agentúra sa v septembri 2016 priznala, že stratila kontrolu nad celým laboratóriom, a to si tak veselo krúžilo na obežnej dráhe. Oficiálne sa nedalo nič robiť. Ostávalo len čakať, čo sa bude diať. Vyrojili sa špekulácie, že stanica zostúpi z obežnej dráhy a zhorí v atmosfére na konci roku 2017.

pohľad zvrchuZobraziť celú galériu (3)
zdroj: aerospace.org

Nestalo sa tak. Výška, v ktorej laboratórium obiehalo, mala klesajúcu tendenciu a 28. marca tohto roku sa laboratórium nachádzalo vo výške 202,3 kilometra. O deň neskôr to bolo 196,4 kilometra. Očakáva sa, že teraz sa to konečne podarí a stanica zostúpi z obežnej dráhy a zhorí v atmosfére.

Predpovede sa jemne líšia. Laboratórium s dĺžkou 12 metrov a váhou viac ako osem ton by malo podľa najoptimistickejších predpovedí Európskej vesmírnej agentúry zostúpiť do atmosféry Zeme medzi 31. marcom a 1. aprílom  Čína odhaduje, že by to mohlo byť o deň neskôr. Jedná sa však o naozaj malú odchýlku. Laboratórium takmer s istotou zhorí v atmosfére a bude mať podobu meteorického dažďa.

zdroj: cnn.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech