Charitatívny fundraisingový portál Dobrá krajina, chce spolu s tebou vybudovať lepšie Slovensko

  • Dobročinných projektov je aj na našej scéne viac ako dosť. Pomenej už je však takých, ktoré priamo vyzývajú nielen k prispievaniu, ale aj k aktivizmu, dobrovoľníctvu a zapájaniu nových projektov, ktorým ešte nebol venovaný dostatok pozornosti. Dobrá krajina je optimistickou víziou naprávania rozdielov medzi tými, ktorí mali v živote menej šťastia a potrebujú pomocnú ruku druhých. Predovšetkým nezabúda ani na významnú rolu vzdelania, ktoré má cenu zlata.
restaurant-web
  • Dobročinných projektov je aj na našej scéne viac ako dosť. Pomenej už je však takých, ktoré priamo vyzývajú nielen k prispievaniu, ale aj k aktivizmu, dobrovoľníctvu a zapájaniu nových projektov, ktorým ešte nebol venovaný dostatok pozornosti. Dobrá krajina je optimistickou víziou naprávania rozdielov medzi tými, ktorí mali v živote menej šťastia a potrebujú pomocnú ruku druhých. Predovšetkým nezabúda ani na významnú rolu vzdelania, ktoré má cenu zlata.

Ak by si zo Slovenska chcel urobiť ideálne miesto, čo by si na ňom zmenil, poprípade vylepšil? Iste by ti toho nenapadlo málo. Ak máš záujem túto iniciatívu dotiahnúť ďalej než len po návrhy, slovenský charitatívny projekt ťa môže osloviť. Dobrá krajina, ktorú spravuje Nadácia Pontis, má naozaj ambiciózne úmysly. Je to nielen fundraisingová platforma pre tých, ktorí chcú svojimi peniazmi vylepšiť náš nedokonalý štát, ale aj priestor, kde sa môžu aktivisti spájať a spoločne pracovať na mnohých projektoch nielen finančne, ale aj „fyzicky“. To asi väčšina z nás pravidelne nerobieva, možno práve preto, lebo je to často ďaleko náročnejšie ako zrieknuť sa pár eur. Ilustračné fotky z podobných akcií však vyzerajú veľmi osožne a motivačne, takže niečo na tomto spôsobe pomáhania zrejme predsa len bude.

Dobrá krajina

 

Dobrá krajina pod jednou doménou spája iniciatívy známych neziskových organizácií, ako napríklad Amnesty International, Liga proti rakovine, Úsmev ako dar, či Aliancia Fair-Play. Zoznam pokračuje desiatkami ďalších dobročinných nápadov, ktoré žiadajú občiansku iniciatívu a ochotu, napríklad aj aktuálnymi legálnymi krokmi pre väčšiu transparentnosť a nižšiu nedotknuteľnosť našej politiky.

Nás ale predovšetkým zaujala sekcia, ktorá sa venuje posilneniu vzdelávania, keďže si uvedomujeme, aké je vzdelanie a informovanie sa pre napredovanie jednotlivcov aj celej krajiny dôležité. Ak chceme z nášho štátu vytvoriť lepšie miesto, treba na to uvedomelých ľudí v obraze, ktorí sa budú chcieť snažiť a ktorí nebudú spokojní len tak s hocičím. K tomu ich ale treba od začiatku cielene viesť. Nie je to vždy jednoduchá práca, preto ju treba podporiť, ako sa dá – napríklad tým, že sa o nej zmieniš pred ľuďmi, ktorí by mohli mať záujem priložiť ruku k dielu. Je nám totiž jasné, že nie každý má peniaze na rozdávanie.

Learn2Code

Zdroj: Dobrá krajina

 

Už dlho apelujeme na to, akou zaujímavou a sľubnou profesionálnou dráhou vedia byť informačné technológie a programovanie. Na hĺbkové a kvalitné vzdelanie v tomto smere však treba kvalitné zariadenie a skúsených odborníkov, ktorých je samozrejme nedostatok. Projekt Learn2Code pre deti organizuje 12-týždňové programátorské krúžky pre deti vo veku 8-14 rokov, čo je často kľúčový vek, v rámci ktorého sa formujú dôležité záujmy a predstavy o svete. Na konci puberty už máme približnú predstavu o tom, čo nás baví a najmä o tom, čo nás nebaví a s čím nechceme mať nič spoločné.

Programovanie by sa do tej druhej kategórie nemalo dostať len preto, lebo ho deťom nikto poriadne a pútavo nepriblížil. Rovnako by to ani nemalo byť preto, lebo „som dievča a práca s počítačmi pre dievčatá nie je.“ Podobné nezmyselné predsudky je počuť čoraz menej, no ešte stále máme na čom pracovať. Dievčatá majú často pocit, že programovanie a IT sa ich netýka a dôsledkom toho je nedostatok žien v informatike. To chce zmeniť iniciatíva Aj Ty v IT, ktorá organizuje workshopy, diskusie, aj stretnutia s profesionálmi, na ktorých by mali dievčatá zistiť, že ich od dráhy kóderiek a programátoriek nič odrádzať nemusí. Aj tieto dve iniciatívy je možno podporiť prostredníctvom Dobrej krajiny.

Aj ty v IT

Zdroj: Dobrá krajina

 

Potom sú tu však také deti, ktoré od začiatku považujeme za zatratené – bez šance na kvalitné vzdelanie druhého, či nebodaj tretieho stupňa. Ide predovšetkým o rómsku menšinu, ktorá v sebe často skrýva talent, avšak ho nemá ako prejaviť. Či už sú deti nadané v speve, umení, tanci, či matematike, tento talent treba objaviť včas a treba ho aj patrične podporiť – inak bude naozaj premrhaný.

Divé maky sa pravidelne zasluhujú o prístup rómskych detí k vzdelaniu aj podpore ich mimoškolských talentových aktivít, zatiaľ čo slovenská pobočka Človeka v tísni sa snaží deťom venovať doučovaním a tutoringom v ich voľnom čase, pretože niekedy môže byť v podobných prípadoch problémom aj nedostatok individuálneho prístupu, či úprimnej a dlhodobej pozornosti. Nadácia Nové krídla pre Rómov sa takisto sústredí na doučovanie a mentorovanie rómskych detí, aby sa ich akademický potenciál mohol rozvíjať.

017572b515eb0a1743b450c8a1ca9d3e

Zdroj: Dobrá krajina

 

Navyše, Dobrá krajina všetky spomenuté projekty podporuje aj jedným špecifickým spôsobom, ktorý vystihuje ich slogan: Ak ty dáš, my pridáme. Tu sa na scénu dostáva Nadácia ESET, ktorá je partnerom organizácie, a ktorá jej pomáha darcovské sumy vyvážiť tými vlastnými v rovnakej výške, aby zbierky rástli čo najrýchlejšie a silu občianskej iniciatívy ešte viac umocnili. Tento fenomén sa však odohráva len pri prispievaní trvalým príkazom počas minimálnej doby troch mesiacov. Väčšina ľudí s trvalým príkazom podporuje nadáciu mesačnou sumou šiestich eur. Táto tzv. matchingová kampaň trvá do 30. decembra 2016. Viac sa o kampani dozvieš tu.

Všetky projekty sa zatiaľ nachádzajú v začiatočných fázach, avšak doteraz už stihli celkovo vyzbierať takmer pol milióna eur od vyše 3 000 darcov. Je to sama o sebe úctihodná suma, no keď sa vezme, koľko na dosiahnutie stanovených cieľových súm ešte treba dodať, dá sa akurát skonštatovať, že Dobrá krajina zatiaľ ani zďaleka nekončí. A ak patríš medzi tých, ktorí radšej konajú na mieste, môžeš sa zapojiť aj týmto spôsobom – napríklad zavítaním na rôzne podujatia, ktorých výťažky prirodzene putujú na dobročinné účely, alebo dobrovoľníckou prácou na daných podujatiach. Naposledy takto organizovali koncert Doma dobre v nocľahárni, kde sa snažia vytvoriť ideálne a príjemné podmienky pre ľudí bez strechy nad hlavou. Prísť pozrieť sa však mohol prísť každý.

Dobrá Krajina

 

Na ich stránke môžeš pravidelne sledovať pokroky rôznych kampaní, ich konkrétne úmysly s vyzbieranými peniazmi a takisto sa môžeš aj zapojiť, poprípade ich aspoň podporiť pozornosťou na facebooku, alebo twitteri, kde sa o nich môžu dozvedieť ďalší ochotní a iniciatívni ľudia, ktorí by z našej krajiny radi vybudovali všestranne fungujúce a prívetivé miesto.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá