Táto chata na Záhorí stojí na brehu jazera a je dokonalým útekom z mesta

  • Objekt s borovicovým obkladom v borovicovom lese na brehu jazera. Kontextuálne riešenie, ktoré ukazuje ako aj moderná stavba môže veľmi dobre komunikovať s okolím.
Juraj Hantabal
  • Objekt s borovicovým obkladom v borovicovom lese na brehu jazera. Kontextuálne riešenie, ktoré ukazuje ako aj moderná stavba môže veľmi dobre komunikovať s okolím.

Umiestnenie novostavby chaty na pozemku rešpektuje a využíva tvar terénu, ktorý sa v polovici začina zvažovať smerom k jazeru. Práve tieto terénne podmienky umožnili včleniť objekt tak, že jeho zadná časť je jedným podlažím zapustená do terénu.

„Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.“

Dispozičné riešenie domu vychádza z požiadaviek investora, z orientácie svetových strán, zo zámeru využitia maximálnych možností výhľadu z daného miesta a z bezprostredného kontaktu s okolitým lesíkom. Takisto aj s priľahlou vodnou plochou. Objekt má podobu jednoduchého ortogonálneho, drevom obloženého kubusu, narušeného iba nepravidelnou perforáciou otvorov, ktoré svojim rozptýleným rastrom dotvárajú minimalistickú kompozíciu.

Prezentovaný objekt nie je klasickou „chatou“. Odráža posun, ktorý je pri tomto typologickom druhu dnes obvyklý. Je to už skôr „druhé bývanie“. Alernatíva k rušnému mestskému životu. Hľadanie cesty spojenia plnohodnotného komfortu bývania dnešných čias s úzkym vzťahom k miestu a k okolitej krajine.

Základná stavebná konštrukcia objektu je murovaná. Zvonka je však obložená dreveným borovicovým (odvetraným) obkladom. Drevo je vo veľkej miere uplatnené i v interiéri. Zhodný materiál na stavbe i v živom lese okolo nej vytvára harmóniu i určité napätie (stromy vidia ako skončia…). Celkové hmotovo-priestorové usporiadanie chaty je východiskovo riešené tak, aby čo najviac splynulo so  zalesneným charakterom okolitej krajiny. K tomuto prispieva aj citlivé osadenie objektu do zvažujúceho sa terénu k jazeru.

Zobraziť celú galériu (42)
zdroj: Juraj Hantabal

Sympatickou črtou riešenia je jeden autorský rukopis naprieč celým objektom. Ak šikovný architekt navrhuje všeko a má možnosť stavbu dotiahnuť až do detailu je to viditeľné a prispieva to k vyrovnanosti celkového dojmu. Potešia pekné detaily (napríklad na schodisku) i konzistentnosť použitých materiálov. (Možno ešte lepšie by bolo, ak by aj v interiéri bola použitá ako drevina iba borovica. Jaseň je z hľadiska tvrdosti a húževnatosti určite lepší, ale predsa len určitá materiálová „fudamentálnosť“ by bola výzvou :-). Invenčne navrhnuté a precízne zrealizované interiéry sú integrálnou súčasťou riešenia.

Zobraziť celú galériu (42)
zdroj: Juraj Hantabal

To čo je v súčasnosti veľmi príjemné je aj umiestnenie objektu na pozemku s minimálnymi úpravami okolia. Veríme, že to takto aj zostane. Najkrajšie terénne úpravy sú podľa možností „žiadne“. Ak by sa pri podobných stavbách podarilo umiestňovať diela ako čisté solitéry/sochy priamo do krajiny (bez umelých zásahov do okolia) bola by to tá najlepšia cesta. Pôvodná príroda je vždy tá najkrajšia. A ak ľudia majú cit vedia žiť aj spolu s ňou.

Vzniklo veľmi dobré dielo. Má všetky predpoklady citlivo sa včleniť do okolitej prírody. Veríme, že investor v spolupráci s architektmi dokážu tieto predpoklady naplniť aj v praktickom režime používania výsledného diela.

Zobraziť celú galériu (42)
zdroj: Juraj Hantabal

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá