Chceš byť produktívnejší? Tak musíš konečne prestať robiť túto vec

  • Plánovanie je podla posledných trendov jednou z ciest ako si dokonale rozčleniť svoj deň
  • Výsledkom by mal byť poriadok a dokonca získanie pár hodín k dobru pre seba
  • Podľa najnovších štúdií má však pravidelné plánovanie práve opačný efekt
plánovanie
flickr
  • Plánovanie je podla posledných trendov jednou z ciest ako si dokonale rozčleniť svoj deň
  • Výsledkom by mal byť poriadok a dokonca získanie pár hodín k dobru pre seba
  • Podľa najnovších štúdií má však pravidelné plánovanie práve opačný efekt

Mnoho z nás má pocit, že 24-hodinový deň je málo na to, aby sme stihli všetko, čo by sme mali urobiť. Práca, neskorý príchod domov, starostlivosť o domácnosť a následný spánok. Na druhý deň to isté a takto to ide rok za rokom. Zrazu máme 50 a zistíme, že sme vlastne nič nestihli. Takýto pocit nie je vôbec príjemný, ale v súčasnej dobe nie je vôbec prekvapením.

Práve preto sa múdre hlavičky snažili vymyslieť ako si s týmto problémom poradiť. Riešením malo byť lepšie rozplánovanie si svojho dňa. Rozkúskovanie na menšie časti s malými prestávkami medzi nimi. Tým by sme mali mať prehľad o tom, čo a ako robíme. Vyhodili by sme nepodstatné veci a zostalo by nám viac času pre seba. Práve preto vznikli rôzne aplikácie, kde si dokážeme rozplánovať celý deň na hodiny, minúty a sekundy.

Vo výsledku tak stihneme viac a budeme spokojnejší. Niektorí ľudia si plánovanie nevedia vynachváliť. Existuje však veľká skupina používateľov, ktorým jednoducho nepomôže ani plánovanie a majú pocit, že aj napriek tomu, že plánujú ostošesť, jednoducho nestíhajú.

Čím to je? Nefunguje plánovanie u každého jedinca rovnako? Odpoveď sa pokúsili nájsť vedci počas série 8 štúdií. Na základe výsledkov zistili, že plánovanie môže spôsobiť presne ten stav, ktorému sa snažíme vyhnúť. Dokáže nám priniesť do života ešte väčší zmätok a pocit, že máme ešte menej času.

Plánovanie je dvojsečná zbraň

Hlavná nevýhoda tkvie v jednej veci. Tá sa týka hlavne naplánovaných schôdzok alebo telefonických hovorov. Práve očakávanie týchto plánovaných vecí môže v tebe vzbudiť pocit, že máš málo času na to, čomu by si sa chcel naozaj venovať.


V jednej zo štúdii povedali polovici ľudí, aby si predstavili, že o hodinu príde ich priateľ. Druhej polovici povedali, že o hodinu nemajú žiadne plány. Následne bola obom skupinám položená otázka, koľko času by mohli počas danej hodiny venovať čítaniu knihy. Skupina, ktorá mala naplánovanú návštevu sa zhodla v priemere na 40 minútach. Druhá skupina mala pocit, že si môže dovoliť čítať 49 minút. Obe skupiny mali pritom hodinu. Tento výsledok ukazuje, že isté plány ovplyvnili náš vnútorný pocit a na základe toho sme si ukrojili z voľného času.

Zistilo sa, že tejto situácii sa dá vyhnúť pri plánovaní tak, že naplánujeme všetky udalosti tesne za sebou bez prestávok. Tým, že vynecháme oddych medzi aktivitami, urobíme veci rýchlejšie a získame niekoľko hodín voľného času, kedy neočakávame naozaj nič. Pocit, že nestíhame sa tak vytratí a tento zbytkový čas bude odsýpať pomalšie. Viac na túto tému sa môžeš dočítať TU.

zdroj: edition.cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech