Chceš prežiť apokalypsu? Americká firma ponúka bunkre pre najmajetnejších

  • Hrozby vojenských konfliktov sú vďaka tvrdohlavým predstaviteľom niektorých krajín stále aktuálne
  • Kalifornská firma Vivos xPoint vlastní a prevádzkuje celkovo 575 súkromných bunkrov
  • „Nezničiteľné mestečko“ v prípade problémov ochráni svojich zámožných obyvateľov
Vivos xPoint bunkre
facebook.com
  • Hrozby vojenských konfliktov sú vďaka tvrdohlavým predstaviteľom niektorých krajín stále aktuálne
  • Kalifornská firma Vivos xPoint vlastní a prevádzkuje celkovo 575 súkromných bunkrov
  • „Nezničiteľné mestečko“ v prípade problémov ochráni svojich zámožných obyvateľov

Svet sa podľa mnohých ľudí pomaly, ale isto rúti do záhuby. Hrozby priam visia vo vzduchu. Nepríjemné prekvapenia nám môže v budúcnosti pripraviť nielen naša Zem, ktorá sa môže otočiť proti nám a vrátiť nám všetko aj s úrokmi, ale katastrofu môžeme spôsobiť hlavne my ľudia. Čelní predstavitelia krajín majú totiž väčšinou prsty vo všetkých vojenských konfliktoch, ktoré sa kedy udiali. Riziko vojenského konfliktu je pomerne vysoké. Nebezpečenstvo však môže prísť i z vesmíru.

Možno nás navštívia mimozemšťania alebo si svoju púť vesmírom rozhodne skrátiť nejaký obrovský asteroid, a to priamo cez našu planétu. Sám vidíš, že riziko je jednoducho obrovské. Čo ak sa niečo z týchto často skloňovaných predpovedí splní? Na túto otázku má odpoveď kalifornská firma Vivos xPoint, ktorá vlastní obrovské množstvo vojenských bunkrov. Tieto ponúka v prípade potreby pre každého, kto chce prežiť. Bunkre pochádzajú z roku 1942, kedy boli využívané ako sklady výbušnín a munície. Nachádzajú sa na jednom z najbezpečnejších miest Severnej Ameriky. Od roku 1967 však boli prázdne a opustené. Toto využili zakladatelia Vivos xPoint a v roku 2016 ich odkúpili.

Bunkre na prenájom

Firma drží svetový rekord: Je najväčším vlastníkom súkromných bunkrov na Zemi. Samotné mestečko sa nachádza v Severnej Dakote. 575 obydlí zaberie pomerne rozľahlú plochu 46,6 kilometrov štvorcových. Železobetónové bunkre dokážu vydržať výbuch o sile 250 ton. Z výšky pripomínajú stovky malých krtincov. Momentálne mestečko zíva prázdnotou, ale prvé bunkre už majú svojich nájomcov. V prípade potreby dokážu celkovo ochrániť až 5000 obyvateľov.

Prví nájomcovia si však už svoje hniezda záchrany začali pomaličky zveľaďovať. Záujemca totiž za 99-ročný prenájom zaplatí 851 ročne plus vopred uhradí zálohu vo výške 21 276 €. Za takúto ľudovú cenu dostanú prázdny bunker bez vybavenia o šírke 8 metrov a dĺžke pohybujúcej sa medzi 18 a 24 m Komfort bývania by sa dal teda charakterizovať asi takto – holobyt s tečúcou vodou.

Zákazník má na výber – buď si zaplatí vlastného dodávateľa stavebných úprav alebo požiada Vivos xPoint, ktorý ponúka aj tieto služby. Balíček v podobe pancierových dverí s vnútorným uzamykaním, únikovým poklopom, ventiláciou, generátorom elektrickej energie, palivovou nádržou, vybudovanými rozvodmi, ohrievačom vody a zariadením na spracovanie odpadu vyjde záujemcu na 18 723 €.

Vyšší štandard ti zaručí úprava stien, uloženie podlahy a rozdelenie bunkra na jednotlivé miestnosti pomocou vnútorných stien. Maximálna cena za tieto úpravy by nemala prekročiť 17 000 €. V prípade potreby si môžu obyvatelia bunka najať vlastný tím ľudí, ktorí zaručí ich ochranu a poskytne svoju pomocnú ruku, kedykoľvek to bude potrebné. Firma plánuje využiť zopár bunkrov aj na iné účely. Mohli by zastúpiť školu, kostol či zdravotnícke stredisko.

zdroj: businessinsider.comforbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech