Chceš si užiť zahraničie za pár šupiek? Tieto granty pre študentov by ťa mohli zaujímať

  • Sedel som s kamarátom na pláži v Atlantic City a popíjali sme miestnu vodu v plechovke, ktorú tam nazývajú pivo. Vtedy mi povedal niečo, čo sa mi vrylo do pamäte: "Martin, vždy som si myslel, že ľudia, ktorí chodia do Ameriky, musia byť sakra bohatí. Ale nie, pozri sa, sme tu."
DSC_0696-1024×678
  • Sedel som s kamarátom na pláži v Atlantic City a popíjali sme miestnu vodu v plechovke, ktorú tam nazývajú pivo. Vtedy mi povedal niečo, čo sa mi vrylo do pamäte: "Martin, vždy som si myslel, že ľudia, ktorí chodia do Ameriky, musia byť sakra bohatí. Ale nie, pozri sa, sme tu."

Kto chce, ten sa dostane hocikam, tých pár stoviek zas taký problém nie je. No ako si užiť svet bez toho, aby to zhltlo ročné príjmy z brigády? Možno Erasmus, ten napadne asi každému, tomu sa snáď venovať v tomto článku nemusím, no v skutočnosti existuje celá rada ďalších možností. Pozrel som sa na ponuku grantov a keby nenechám školu, viac ako pravdepodobne by som niektoré z nich okamžite využil.

 

Erasmus pre mladých podnikateľov

Mimo bežného programu je trochu v pozadí záujmu ešte zaujímavejší program – Erasmus pre mladých podnikateľov.

Erasmus pre mladých podnikateľov je cezhraničný výmenný program, vďaka ktorému majú začínajúci podnikatelia možnosť zdokonaliť sa u skúsených podnikateľov v zahraničí. Účasť v programe je hradená Európskou úniou. Účastníci zbierajú a vymieňajú si vedomosti a obchodné nápady so skúseným podnikateľom, s ktorým spolupracujú od 1 do 6 mesiacov. Pobyt je čiastočne financovaný Európskou komisiou.

Zúčastniť sa môže v podstate ktokoľvek, kto už rozbehol podnikania alebo to v dohľadnej dobe seriózne plánuje. Vstupenkou je vypracovanie niekoľkostránkového biznisplánu, ktorý by mal byť životaschopný a obsahovať aj výhľad do budúcnosti. Potom dostane záujemca prístup do databázy, kde si môže vybrať z niekoľkých tisícov spolupracujúcich firiem po celej Európe práve tú, ktorá sa jeho podnikateľským zámerom blíži najviac.

 

Študenti do sveta od Nadácie Tatra Banky

Grantový program Študenti do sveta podporuje najlepších študentov, aby študovali na zahraničných školách a získavali skúsenosti, ktoré uplatnia na Slovensku. V roku 2015 bolo prijatých 115 žiadostí, z ktorých trojčlenná porota externých expertov vybrala 27. Celková suma venovaná na ich podporu dosiahla 55 000 eur. Nadácia Tatra Banky pripravila tento program tretíkrát a pravdepodobne ho pripraví aj v roku 2016. V minulom roku sa podávali žiadosti do konca apríla, preto by si mal vývoj situácie podrobne sledovať.

Podporení študenti vycestovali napríklad aj do USA, Kanady, rôznych štátov Európy či Juhoafrickej republiky.

 

Medzinárodný vyšehradský fond

Jedinou inštitucionalizovanou formou vzájomnej spolupráce krajín V4 je Medzinárodný vyšehradský fond (MVF), ktorého zriadenie schválili predsedovia vlád krajín vyšehradskej skupiny na summite 14. mája 1999 v Bratislave. Na základe záverov tohto stretnutia predsedovia vlád V4 9. júna 2000 v Štiříne pri Prahe podpísali Dohodu o založení Medzinárodného vyšehradského fondu so sídlom v Bratislave.

IMG_20131007_164835

Z prostriedkov fondu sú financované spoločné projekty v oblasti kultúry, vedy, výskumu, vzdelávania, výmeny umelcov a mladých ľudí, či projekty na podporu cezhraničnej spolupráce a rozvoja cestovného ruchu, ako aj individuálne štipendiá a umelecké rezidencie.

Počas doby svojej existencie podporil tento fond viac ako 4000 študentov, ak si teda šikovný, nie je dôvod nedať tomu šancu. Ok, možno sa pozrieť „len“ do Maďarska alebo Česka, ale príležitosť spoznať na trojmesačných pobytoch nových ľudí a ukázať svetu svoj umelecký talent, to určite nie je na zahodenie. A ešte k tomu zadarmo.

CEEPUS

Ďalší, nazvime to „lokálny program“. Program umožňuje rozvíjať spoluprácu slovenských a zahraničných vysokých škôl pomocou vytvárania akademických sietí, v rámci ktorých sa uskutočňuje vedecko-výskumná spolupráca a realizujú sa mobility študentov, doktorandov a vysokoškolských učiteľov.  V rámci programu CEEPUS je možné realizovať exkurzie a letné školy, koordinačné stretnutia a jazykové kurzy, ktoré dopĺňajú odbornú a vedeckú spoluprácu medzi partnerskými univerzitami. Pobyty pre študentov, doktorantov či učiteľov sa realizujú v dĺžke od jedného do desiatich mesiacov.

21. 10. 2015 BB kniznica

V súčasnosti sa programu aktívne zúčastňujú Albánsko, Bosna a  Hercegovina,  Bulharsko, Česká republika, Čierna Hora, Chorvátsko, Maďarsko, Macedónsko, Moldavsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko a Srbsko.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá