Chceš ušetriť a nevieš ako? Stačí do svojho života zahrnúť trošku poriadku

  • Minimalizmus sa stáva vo svete obrovským trendom. Nie je to vôbec prekvapením
  • Súčasný svet je totiž postavený na hmotných veciach až do takej miery, že to mnohých ľudí desí
  • Minimalizmus má pritom mnoho výhod. Prinesie do života človeka väčší pokoj a voľnú myseľ
peniaze
pexels.com
  • Minimalizmus sa stáva vo svete obrovským trendom. Nie je to vôbec prekvapením
  • Súčasný svet je totiž postavený na hmotných veciach až do takej miery, že to mnohých ľudí desí
  • Minimalizmus má pritom mnoho výhod. Prinesie do života človeka väčší pokoj a voľnú myseľ

Minimalizmus sa stal v priebehu posledných rokov obrovským fenoménom. Prečo je tomu tak? Odpoveď je pomerne jednoduchá. Súčasný svet je totiž extrémne zameraný na hromadenie hmotných statkov. Na jednotlivcov je tak vyvíjaný obrovský tlak, aby do tohto sveta dokonale zapadli. Ak si totiž iný ako väčšina, stávaš sa automaticky čiernou ovcou.

Toto je jeden z dôvodov prečo sa z minimalizmu stáva celosvetový fenomén. Množstvo ľudí si totiž povedalo dosť. Minimalizmus ti umožní žiť spokojnejší život bez nutnosti porovnávania sa s druhými. Druhou stránkou mince je zasa to, že minimalisti majú menej finančných prostriedkov práve preto, že sa rozhodli opustiť svet, kde žije väčšina ľudí. Aj napriek tomu však môžu ušetriť. Ako? To sa dozvieš práve teraz.

Plánovanie rozpočtu je nosným pilierom finančnej stability

Každý z nás spotrebuje v priebehu jedného mesiaca určitý obnos peňazí. Minimalisti nie sú výnimkou. Keďže sa rozhodli pre život mimo hlavného prúdu, musia svoju situáciu dokonale naplánovať. Plánovanie je dôležitou časťou procesu ako ušetriť čo najviac peňazí.

Minimalista by nemal nikdy používať viac vecí ako naozaj potrebuje. Pri plánovaní rozpočtu by si sa mal sústrediť hlavne na náklady na cestovanie, výšku nájmu, jedlo, oblečenie, zdravotnú starostlivosť a zábavu. Snaž sa všetko naplánovať tak, aby ti vždy ostala nejaká suma peňazí naviac.

Kontroluj svoj rozpočet pravidelne

Ak si si už vytvoril rozpočet, mal by si sa k nemu pravidelne vracať. Nech si akýkoľvek zaneprázdnený, venuj tejto aktivite aspoň 15 minút každý týždeň. Tak budeš mať zaručené, že sa držíš svojho cieľa.

Kupuj si veci, ktoré vydržia

Znamená to, že by si sa mal vždy pri kúpe dôležitých vecí zameriavať na to, koľko ti môže takáto vec vydržať. Lepšie je predsa kúpiť si kovovú vidličku, ktorá ti vydrží takmer celý život, než lacné plastové náhrady. Neboj sa preto zaplatiť o kúsok viac, ak ti daná vec vydrží niekoľkonásobne dlhšiu dobu.

Kupuj to, čo naozaj potrebuješ, nie to po čom túžiš

Problémom mnohých ľudí je to, že častokrát kupujú veci, ktoré naozaj pre život nepotrebujú. Minimalista je tiež len človek, a preto je na tieto výstrelky rovnako náchylný. Preto sa vždy zamysli pred kúpou nejakej veci, či ju pre svoj život naozaj potrebuješ alebo sa jedná skôr o túžbu.

zdroj: lifehack.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech