Čile vytvára toľko slnečnej energie, že ju poskytuje zadarmo

  • V uplynulých rokoch Čile investovalo do svojej solárnej energetiky toľko, že krajina teraz zo Slnka generuje viac elektriny, než potrebuje.
sunedison fotovoltaica Chile
  • V uplynulých rokoch Čile investovalo do svojej solárnej energetiky toľko, že krajina teraz zo Slnka generuje viac elektriny, než potrebuje.

Nové správy ukazujú, že spotové ceny solárnej elektriny klesli na nulu po 113 dní tohto roku a očakáva sa a že dní so solárnou energiou zadarmo bude v Čile ešte veľa. Využívanie solárnej energie zadarmo je veľkým prínosom pre obyvateľov, ale analytici sa obávajú, aký bude mať vplyv na trh, pretože investori a majitelia solárnych elektrární môžu prísť o peniaze.

24GREENPAIN-superJumbo-v5 (1)

foto: nytimes.com

Solárna energia, ktorú dnes Čile privádza do centrálnej siete je oproti roku 2013 štvornásobná. Sieť je napájaná 29-timi solárnymi farmami a je naplánovaná výstavba ešte ďalších 15. Celé to vyzerá skvelo, je tu však aj zádrhel – Čile má dve napájacie siete – centrálnu a severnú, ktoré nie sú prepojené.

Infraštruktúra v niektorých oblastiach oboch sietí je zlá, takže sa nájdu aj miesta, kde sieť jednoducho nedokáže prenášať dostatok elektriny. Kvôli odvekému princípu ponuky a dopytu majú niektoré oblasti viac elektriny, než potrebujú, čo síce stláča cenu, ale iné oblasti jej zas nemajú dostatok.

V oblastiach severnej časti centrálnej siete kvôli výkonovým prebytkom spadla cena až na nulu a podľa tohtoročných čísel to vyzerá, že minuloročný počet 192 dní elektriny zadarmo bude prekonaný. Zároveň však oblasti s nedostatočným pokrytím siete zažívajú vyššie ako bežné ceny.

2015-1-Chile-Santiago-181-1200x674

foto: dronestagr.am

Kritici sa obávajú dlhodobých dopadov masívneho rastu solárneho priemyslu bez potrebnej aktualizácie infraštruktúry. Carlos Barria, bývalý šéf vládnej divízie obnoviteľných zdrojov energie a profesor na Pontifikálnej katolíckej univerzita v Chile, Santiagu povedal pre Bloomberg: „Vláda Michelle Bacheletovej stanovila energetický sektor ako prioritu. Ale plánovanie bola zamerané na krátkodobý horizont, je však nutné mať dlhodobé plány pre riešenie týchto typov problémov.“

Čile našťastie reaguje na potrebu lepšej energetickej infraštruktúry. Stavba 3000 kilometrovej prenosovej linky pre prepojenie dvoch sietí je v plnom prúde a má byť hotová v roku 2017. Oddelená 753 kilometrová linka je tiež vo vývoji, jej účelom je zmierniť výkonové prebytky v severných častiach centrálnej siete, kde ceny elektriny padli až na nulu.

Chile

foto: solarindustrymag.com

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: evwind.es

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá