Chodníky v UK budú svietiť v tme

  • Už sme tu mali inteligentné cesty, ktoré bežia na slnečnú energiu a vedia nielen upozorniť na divú zver ale aj vyhrievaním predchádzať námraze. Dnes vám predstavíme riešenie, ktoré sa zameriava na chodníky a cyklotrasy.
image_1404300058.jpeg
  • Už sme tu mali inteligentné cesty, ktoré bežia na slnečnú energiu a vedia nielen upozorniť na divú zver ale aj vyhrievaním predchádzať námraze. Dnes vám predstavíme riešenie, ktoré sa zameriava na chodníky a cyklotrasy.

Parky už možno čoskoro rozsvieti miesto lokálnych elektrární Starpath. Vyvinuté firmou Pro-Teq, Starpath obsahuje čiastočky, ktoré absorbujú UV žiarenie zo slnečných lúčov počas dňa a dramaticky sa rozžiaria za tmy. Toto riešenie si vyžaduje odbornú aplikáciu, ktorá našťastie nie je príliš náročná – stačí nastriekať na zvolený povrch a počkať, kým sa zotmie!

Opäť sa jedná o energeticky úplne nezávislé riešenie. Starpath je úsporný, využíva slnečnú energiu, neodráža svetlo a teda neprispieva k svetelnému smogu. Okrem toho sa na ňom nešmýka, je vode odolný a možno ho použiť na širokú škálu povrchov vrátane betónu a asfaltu. Navyše táto vrstva je tak nenápadná, že bežný človek si jej aplikáciu za dňa ani nevšimne.

Čím je väčšia tma, tým jasnejšie Starpath svieti, čo do určitej miery diktuje, kde sa ho oplatí aplikovať. Na jednej strane je nepravdepodobné, že svetielkujúce mikro-čiastočky by mohli úplne nahradiť pouličné osvetlenie. Skôr by mohli efektívne fungovať ako doplnok tam, kde sa neoplatí stále svietiť, ako napríklad v mestských parkoch. Náklady na verejné osvetlenie sú jednými z prvých, ktoré radnice zvyknú škrtať z rozpočtu. Taktiež by mohli nájsť uplatnenie na povrchu cyklotrás, kde má potenciál zvýšiť bezpečnosť cyklistov a znížiť nehodovosť.

Britská firma Pro-Teq, ktorá stojí za týmto produktom, bola v januári ocenená cenou Global Business excellence Award v kategórii Výnimočná inovácia. Pri testovaní v anglickom Cambridge sa ukázalo, že zmes vykazuje najlepšie výsledky práve pri použití na asfalte, čo sú dobré správy pre väčšinu Európy, kde prevláda tento povrch. Náklady na aplikáciu sa pohybujú okolo 70 britských libier za meter štvorcový a Pro-Teq v súčasnosti vyvíja produkt, ktorý by fungoval aj v podchodoch.

Po inteligentných Solar Roadways, o ktorých sme už písali, sa jedná o ďalšie riešenie, ktoré využíva obnoviteľné zdroje energie a už zastavané plochy. Zdá sa, že pomaličky sa tieto vynálezy začínajú uplatňovať aj v praxi: Holandsko začalo projekt „inteligentných“ diaľnic, kde využívajú značenie fosforeskujúcou farbu na varovanie vodičov na riziko námrazy. India od roku 2011 využíva plastový odpad na spevnenie ciest, ktoré sú náchylné na výtlky. Ostáva len dúfať, že podobné riešenia sa čoskoro dostavia aj k nám. Ak áno, tak o tom budete môcť na Startitup čítať medzi prvými.

zdroj: www.pro-teqsurfacing.comwww.independent.co.uk

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá