Chromá opica začala opäť chodiť vďaka mozgovému implantátu

  • Začína to pri chodiacich opiciach, časom sa možno dopracujeme k záchrane plnohodnotného života aj pre ľudí, ktorí mali veľmi ťažké zranenie.
collagemakak
  • Začína to pri chodiacich opiciach, časom sa možno dopracujeme k záchrane plnohodnotného života aj pre ľudí, ktorí mali veľmi ťažké zranenie.

Vďaka novému systému, nazvanému „Rozhranie pre mozog a chrbticu“, mohol ochrnutý makak s poraneniami chrbtice znovu chodiť menej ako 6 dní. Použitím strategicky umiestnených elektrických implantátov, funguje nová technológia na spôsobe obchádzania poškodených oblastí chrbtice a umožňuje priechodu signálov medzi mozgom a chodidlami.

Vo vyhlásení, spoluautor štúdie Grégoire Courtine vysvetlil, že „toto je prvýkrát, čo neurotechnológie obnovujú lokomóciu u primátov“, ale varoval, že „existuje mnoho ďalších problémov a môže trvať niekoľko rokov, kým všetky zložky tejto intervencie budú testované u ľudí.“

brain-spine-interface

Foto: qz.com

Ako to teda celé funguje? Ak sa niekomu nestane veľké zranenie, tak by jeho zdravé telo malo fungovať nasledovne: Signály sú vysielané z motorickej mozgovej kôry a sú odovzdávané po chrbte do bedrovej oblasti, ktorá sa skladá zo siete neurónov, ktoré stimulujú pohyb do svalov nôh. Avšak, ak sa vyskytne zranenie v oblasti chrbtice, táto komunikácia môže byť narušená, takže mozog už nebude schopný komunikovať s nohami.

Predtým, ako začali opice s poranením miechy prvýkrát chodiť, vedci im umiestnili pole elektród cez ich motorickú mozgovú  kôru pre záznam signálov pochádzajúcich z tejto časti mozgu. Táto nervová aktivita bola potom bezdrôtovo prenášaná do riadiaceho počítača, ktorý používa algoritmus na identifikáciu a rozkódovanie signálov ohýbania, rozťahovania svalov a následný pohyb. Akonáhle sú tieto mozgové signály dekódované, počítač posúva informácie do elektród umiestnených v bedrovej oblasti opíc, čo spôsobí elektrickú stimuláciu svalov a následný pohyb nôh.

extra_large-1478778843-cover-image

Foto: iflscience.com

„Opice boli znovu schopné chodiť, akonáhle sa im implantovalo nové rozhranie pre komunikáciu mozgu a nôh. Žiadne fyzioterapeutické liečenia alebo tréning nebol potrebný,“ povedal vedec Erwan Bezard.

Ak by si mal záujem, o štúdiu publikovanú skupinou vedcov, ktorá stojí za týmto bravúrnym pokrokom, nájdeš na stránkach Nature. Výskum a jeho pozitívne výsledky, môžu byť vynikajúcim krokom vpred pre ľudí, ktorí sú do životne odkázaní na vozík.

Zdroj článku: iflscience.com, zdroj prezentačného obrázku: hlubocky.eu/iflscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá