Chyby, ktoré môžu zahubiť váš startup

  • Rozbehnúť startup dá zabrať každému. Prísť však o neho, už nemusí byť také zložité. Vyhnite sa preto nasledovným chybám a vyhnite sa tak neúspechu.
image_1420629073.jpeg
  • Rozbehnúť startup dá zabrať každému. Prísť však o neho, už nemusí byť také zložité. Vyhnite sa preto nasledovným chybám a vyhnite sa tak neúspechu.

 

Jeden Founder

Z viacerých zdrojov je dokázané, že ako jediný founder budete mať menšiu šancu získať financie od investora. Nie je to náhoda, dokazuje to aj prax, keď investície získavajú väčšinou tímy s dvomi a viac foundermi.

 

Zlá lokalita

Môžete robiť všetko správne a aj napriek tomu sa vám nemusí dariť. Tým dôvodom môže byť nesprávne umiestnenie startupu. Nie je žiadne tajomstvo, že najlepšie miesto na rozbeh startupu je kalifornské Silicon Valley.

 

 

Nejasná idea

V mnohých prípadoch sa stáva, že founder/y majú nápad, avšak keď ho majú opísať pár slovami, tak sa nevedia pohnúť. Preto si vždy premyslite s čím chcete začať, aby ste to ostatným vedeli v krátkosti „pitchnúť“.

 

Tvrdohlavosť

Alebo inak povedané neschopnosť prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam, môže zahubiť váš startup pri prvej väčšej zmene, ktorej sa budete chcieť vyhnúť.

 

Zlý programátor

Ak postavíte celý svoj projekt na jedného programátora, ktorý má mnoho krát rozbehnuté popri tom vašom ešte nejaké iné projekty, veľmi ľahko sa môže stať, že tomu vášmu nebude venovať dostatočnú pozornosť. Preto pri výbere programátora dbajte najmä na jeho spoľahlivosť.

 

 

Odkladanie uvedenia na trh

Predtým ako dáte svoj produkt na trh pracuje vlastne na niečom, čo môže, ale aj nemusí fungovať. Čím viac budete uvedenie odkladať, tým neskôr dostanete odpoveď, čo vás v konečnom dôsledku môže pripraviť ešte o viac.

 

Príliš skoré uvedenie na trh

Naopak sú aj prípady, v ktorých je dobré na produkte ešte trocha popracovať a počkať ešte chvíľu s uvedením na trh. Pretože ak vás trh zaskočí nepripravených a vy nebudete ešte schopný zvládnuť situáciu, tak trh vám povie jasné nie.

 

Malá investícia

Ak nebudete schopný získať dostatočne veľkú investíciu radšej počkajte s rozbehom. Je lepšie chvíľu počkať ako sa uprostred vývoja zastaviť a nevedieť čo ďalej.

 

Príliš veľká investícia

Zo začiatku budete považovať veľkú investíciu za jeden z vašich úspechov, čo vám v konečnom dôsledku môže uškodiť, pretože môžete konať nerozvážne, keďže nebudete musieť rátať každé euro.

 

 

Uprednostnenie záujmov investora pred tými užívateľskými

Je jasné, že sa chcete investorovi odvďačiť za jeho financie, takže sa budete snažiť predovšetkým uspokojiť jeho požiadavky. Nezabúdajte však na to, že pokiaľ nebudete dbať o záujmy vašich užívateľov, tak nebude vás produkt nikto kupovať a tým pádom nezarobíte ani vy, ani investor.

 

Uprednostnenie zisku pred užívateľmi

Nadšenie z prvotného úspechu vášho produktu a prvé zisky vášho startupu neznamenajú automaticky aj prvé zisky pre vás. Veľa krát sa vyplatilo prvé zisky investovať do ďalšieho vývoja. Nezačnete tak síce zarábať od začiatku, ale vaše neskoršie zisky môžu niekoľko násobne prevýšiť tie prvotné.

 

Neochota ušpiniť si ruky

Tak ako každý začínajúci podnikateľ, tak aj startupista nemá zo začiatku prostriedky na to, aby si na každú prácu zamestnal jedného človeka. Nebojte sa preto ujať aj práce, ktorá nie je práve vašou náplňou.

 

Rozpory medzi zakladateľmi

Už neraz sa stalo, že konflikt medzi zakladateľom položil na kolená celú firmu. Snažte sa preto vyhýbať týmto konfliktom a vždy sa dohodnúť. Aj za cenu nejakých kompromisov.

 

Polovičné úsilie

Nedostatok odhodlania dotiahnuť projekt do úspešného konca vás môže položiť ešte skôr ako začnete reálne pracovať. Mnohokrát sa stáva, že ľudí niečo nadchne, ale ako náhle už majú nad tým viac rozmýšľať a vydať zo seba nejaké úsilie, radšej s tým seknú.

 

 

zdroj: fundersandfounders.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá