Čile vytvorilo 5 nových nádherných národných parkov s gigantickou rozlohou

  • Štát Chile sa rozhodol zachrániť vzácne územia tou najistejšou cestou
  • Premenil ich na päť nádherných národných parkov
  • Nádherné územia Patagónie sa tak stanú ešte atraktívnejšie pre turistov
extra_large-1517311174-cover-image
Shutterstock
  • Štát Chile sa rozhodol zachrániť vzácne územia tou najistejšou cestou
  • Premenil ich na päť nádherných národných parkov
  • Nádherné územia Patagónie sa tak stanú ešte atraktívnejšie pre turistov

Krásne územia sa podarilo zachrániť aj vďaka manželskej dvojici filantropov, Kristine Tompkinsovej a jej dnes už nebohému manželovi Douglasovi, ktorý zahynul v roku 2015 po nešťastí pri plavbe na kajakoch. Táto dvojica z Ameriky sa rozhodla chrániť vzácne územia nielen v Čile, ale aj v Argentíne a zachovať ich pre budúce generácie v čo najprirodzenejšej podobe.

Tieto aktivity realizovali pod hlavičkou spoločnosti Tompkins Conservation. Za 25 rokov ich snahy dokázali získať pod svoje vlastníctvo milión akrov pôdy na území Čile. Táto obrovská plocha vzácneho územia však neostala v ich rukách. Douglas bol okrem toho úspešný podnikateľ. Spolu so svojou prvou manželkou Susie bol zakladateľom značky oblečenia North Face.

Raj milovníkov prírody

Vdova Kristine sa rozhodla nadviazať spoluprácu so štátom. Krajina tak dostala toto obrovské územie do daru. Bolo to vôbec najväčšie územie, aké kedy súkromný vlastník daroval štátu. Prvá dohoda bola podpísaná v marci 2017, kedy sa prezidentka Michelle Bacheletová a Kristine Tompkinsová prisľúbili, že spoločne vytvoria päť národných parkov v krajine a rozšíria hranice už existujúcich troch. Celkové územie zaberá až 10 miliónov akrov. Z toho milión je darom od Tompkinsovcov a 9 miliónov bolo vo vlastníctve krajiny.

Celková rozloha chránených oblastí je trojnásobne väčšia ako Yellowstonský národný park a Yosemitský národný park dohromady a takmer rovnaká ako celé Švajčiarsko. „So všetkými týmito krásnymi územiami, lesmi a bohatými ekosystémami rozšírime sieť parkov na viac ako 10 miliónov akrov,“ povedala prezidentka vo svojom vyhlásení.

Záchrana obrovského územia však nebola jednoduchá. Bol to často obrovský boj proti obyvateľom, ktorí na ňom žili. Manželia sa však nevzdávali. Pôvodní obyvatelia sa totiž tvrdo bránili. Manželov videli ako bohatých cudzincov z Kalifornie, ktorí si skupujú ich územie a obmedzujú im jeho používanie na ťažobné účely alebo pasenie dobytka. Bola to namáhavá práca. Tvrdá práca ale naozaj prináša výsledky. V priebehu desiatok rokov vykúpili územia v hodnote stoviek miliónov eur.

Pätica parkov nie je jedným súvislým celkom. Sú roztrúsené po celej krajine. Prezidentka má v pláne vytvoriť reťaz parkov. Tie budú prepojené turistickou trasou o dĺžke 2400 kilometrov. Tieto obdivné kroky dostali Čile na čelo rebríčka v oblasti ochrany a konzervácie prírody. Je potrebné povedať, že krajina si to naozaj zaslúži.

zdroj: iflscience.com , bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK