Čílsky zázrak Start-Up Chile, alebo vitajte v Chilecon Valley!

  • Väčšina ľudí v startupovom svete sníva o Silicon Valley vie, že Izrael je Start-up Nation, no ani len netuší - a to platí špeciálne u nás, na Slovensku - že Čile bolo premenované na "Chilecon Valley"!
image_1421321805.jpeg
  • Väčšina ľudí v startupovom svete sníva o Silicon Valley vie, že Izrael je Start-up Nation, no ani len netuší - a to platí špeciálne u nás, na Slovensku - že Čile bolo premenované na "Chilecon Valley"!

 

Takže, čo to vlastne v Čile dokázali? V roku 2010 spustili Grand Innovation Experiment.

 
Táto snaha naštartovať podnikanie a celkový rozvoj krajiny sa od všetkých tých „Silicon Valle 2.0“ iniciatív líši tým, že krajina sa jednoducho rozhodla, že schopných podnikateľov, mentorov, ostatné časti na vytvorenie fungujúceho podnikateľského ekosystému proste do Čile importuje! Presne tak, proste sa ich do krajiny rozhodli priviezť, dať im na prežitie po 40 tisíc $ a nechať ich, nech robia to, čo vedia najlepšie.
Rozbiehať s domácimi podniky, organizovať podujata a proste vzdelávať komunitu.
 
Týto dobrodruhovia prichádzajúci do Čile dostali ešte aj víza, kancelárske priestory, zapojili ich do komunity, prestavili im potenciálnych parternerov a poskytovateľov služieb, a „vysypali“ medzi nich množstvo šikovných domácich. Vytvorili tak fantastický koktail, ktorý sa začal hýbať!
 
 
 
Čiže, žiadne pokusy umelo kopírovať a napodobňovať to, čo sa napodobiť nedá.
Podnikatelia ochotní sa do projektu zapojiť boli požiadaní iba o 2 veci: mali interagovať a spolupracovať s miestnymi podnikateľmi a uvažovať o tom, že by z Čile spravili svoj druhý domov!
 
Začiatky projektu samozrejme neboli vôbec ružové. Veľa ľudí hovorilo, že táto snaha je šialená, že je to proste strata peňazí a energie. No Čile stavilo na to, že interakcia domácich so skúsenými podnikateľmi a mentormi zo zahraničia všetko nakopne, pomôže nadviazať styky s ponikateľskými ekosystémami v zahraničí, a všetkými domácim, nie len podnikateľom, ukáže, čo to znamená spolupracovať, pomáhať si a naučiť sa jednoducho riskov – pretože bez ochoty podstúpiť riziko nebude nikdy žiadny úspech. Nie len v podnikaní, ale ani v živote. 
 
 
Stačí si na to spomenúť, keď budete nabudúce uvažovať či toho pekného chlapca čo stretávate každý deň v električke netreba okrem žmurkania i zavolať na kávu :-). Nemusíte to urobiť, môžete ešte rok cestovať v jednom dopravnom prostriedku cestou do práce a snívať o tom, že aké by to bolo s ním ísť o pár rokov kočíkovať 2 malé deťúrence, ale ak to nerisknete, nikdy svoje sny nikam neposuniete. V Čile, koniec koncov riskovali viac, ako iba odpoveď od fešáka že „sorry, ale ja som zadaný“.
 
Aké bolo pokračovanie čílskeho príbehu? Fantastické! V roku 2012 o progrese infomoval časopis The Economist, ktorý vo svojom článku nazval to čo vzniklo príznačne – Chilecon Valley!
 

Čílske hlavné mesto Santiago dnes hýri podnikateľskou aktivitou

Start-Up Chile je dnes vo svete uznávanou značkou a príkladom toho, ako sa veci dajú robiť. Miestni podnikatelia sa chytili a bez problémov sa presadzujú v zahraničí. Dá sa povedať, že sa jedná o najväčšiu startupovú komunitu so zďaleka najväčšou diverzitou na svete. Hovorí sa o tom, že doterajšie investície na rozbehnutie tohto dobre fungujúceho podnikateľského programu boli IBA cca 35 milionov $, čo je v porovnaní s výsledkami skutočne zanedbateľná suma.
 
 
Za zhruba 4 roky sa im podarilo naštartovať a financovať viac ako 1000 startupov, ktorí založilo viac ako 2000 zakladateľov ktorý pochádzali z viac ako 75 krajín.
Úctihodné? Ja myslím, že určite áno.
 
 

Chceli by ste niečo podobné zažiť na vlastnej koži? Nech sa páči!

Je málo pravdepodobné, že by sa v najbližšej dobe našlo dosť podobne zmýšľajúcich ľudí medzi našimi úspešnými podnikateľmi, ľuďmi vo vláde, veľkými technologickými firmami či mimovládnymi organizáciami u nás, ktorí by našli odvahu spraviť podobný „Slovenský zázrak“. 
Ešte stále máte teda dosť času sa prihlásiť do akceleračného programu v rámci Start-Up Chile, a dostať šancu sa presídliť do Čile, a priložiť ruku k dielu. 
Prihlášky sa uzatvárajú 3.februára, tak do toho!
 
 
Nejde o to, že by som chcel šikovných ľudí vyhnať von zo Slovenska, ale ak máte ideu, ste ochotní na nej tvrdo makať a viete si predstaviť že svoje 24/7 office-hours by ste „dávali“ kdesi v Pacifiku na Juhoamerickom kontinente s mojitom v ruke, tak do toho! Nepochybujem, že i pár šikovných Slovákov (a samozrejme i Sloveniek!) by dokázalo urobiť „dieru do sveta“, dobré meno sebe i Slovensku, a kus práce pre Čile tam vonku. Hurá do toho! Raz sa potom možno vrátite a vaše skúsenosti a peniaze (sic!) pomôžu pozdvihnúť Slovensko viac, ako keby ste sa tu teraz mali trápiť, živoriť a mať problém svoju ideu postaviť na nohy a vybudovať z nej firmu.
 
Ak vás to čo sa deje v Čile zaujíma, tak okrem článkov na ktoré dávam odkaz vyššie sa pozrite na LinkedIn pána menom Vivek Wadhwa. Je to totiž „mozog“ a štartér toho, čo sa v Čile podarilo. Rozlúčim sa s vami jednou jeho myšlienkou:
 

„A standing joke in Silicon Valley is that the smartest people go into online advertising, virtual currency, or dumb online games. And you surely have to wonder what has gone wrong when the industry’s heavy hitters and VCs provide $1.5 million to seed a useless app such as Yo.“

 
Takže, menej Yo-nezmyslov, a viac kvalitných projektov ktoré sa snažia zlepšiť náš veľký svet!

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá