Čína to myslí s čistým ovzduším vážne. Postavila najväčšiu práčku vzduchu na svete

  • Čína vybudovala ôsmy div sveta, aj tak by sa dala nazvať stavba v tvare obrovského osvetleného valca
  • Nie je to však žiadny maják, ktorý svieti lodiam na cestu, ale najväčšia „práčka vzduchu“ na celom svete
  • Prvé výsledky jej činnosti je priam cítiť vo vzduchu
znečistenie
facebook.com
  • Čína vybudovala ôsmy div sveta, aj tak by sa dala nazvať stavba v tvare obrovského osvetleného valca
  • Nie je to však žiadny maják, ktorý svieti lodiam na cestu, ale najväčšia „práčka vzduchu“ na celom svete
  • Prvé výsledky jej činnosti je priam cítiť vo vzduchu

V Číne je čistota vzduchu veľmi výnosným artiklom. Mnohé veľkomestá sú priam neviditeľné kvôli obrovskému mraku smogu. Vplyvy znečistenia sa prejavujú aj na zdravotnom stave obyvateľstva. Práve preto je množstvo čínskych domácností vybavených práčkami vzduchu. Čínsky Peking je na tom pravdepodobne najhoršie zo všetkých husto obývaných miest krajiny. Ľudia si museli zvyknúť na pravidelné smogové poplachy, zavreté školy a továrne. Čína sa však rozhodla pre rázne kroky.

V prvom rade sa pracuje na zavretí rovnej stovky uhoľných tovární. Cieľom vlády je prejsť na ekologickejšie formy energie. Okrem toho vláda nakázala vyradiť 300 000 zastaraných vozidiel, ktoré prispievajú k znečisteniu. Produkujú totiž ohromné množstvo emisií. Na takú obrovskú krajinu sú tieto kroky malou náplasťou. Práve preto sa začínajú vo veľkých mestách objavovať prvé lastovičky v podobe obrovských čističov ovzdušia.

Pozitívne výsledky prekvapili

Zatiaľ najväčší bol prekvapivo postavený v čínskom meste Xian, ktoré je narozdiel od Pekingu typické úplným nezáujmom o kontrolu úrovne znečistenia ovzdušia. V obláčiku smogu zahalenom meste sa tak okrem znečistenia automobilmi a kotolňami na uhlie praktizujú aj také chuťovky ako spaľovanie nebezpečného odpadu pod holým nebom. Obyvatelia Pekingu sa tak budú musieť i naďalej spoliehať na svoje ochranné rúška a domáce čističe vzduchu.

práčka vzduchu

Sto metrov vysoká stavba v tvare valca by mala podľa tvorcov rapídne zlepšiť kvalitu vdychovaného vzduchu. Toto tvrdenie potvrdil šéf výskumu, Cao Junji, ktorý spolu so svojím tímom spolupracovníkov z inštitútu životného prostredia na Akadémii prírodných vied tento vynález testuje. V okolí veže bolo vybudovaných dvanásť testovacích staníc. Zlepšenie kvality ovzdušia bolo zaznamenané na celkovej ploche 10 kilometrov štvorcových. Počet nebezpečných častíc vo vzduchu klesol až o 15 %.

Zariadenie funguje na nasledovnom princípe. Základňa veže je postavená na obrovskom skleníku o rozlohe približne polovice futbalového ihriska. Znečistený vzduch je vtiahnutý do skleníka, kde sa vplyvom slnečných lúčov zahreje. Teplý vzduch následne stúpa filtračnou vežou, kde prechádza cez množstvo filtrov. Veža je navrhnutá tak, aby dokázala fungovať aj cez zimné mesiace, kedy slnko nesvieti s takou veľkou intenzitou ako v lete. Sklá skleníka sú potiahnuté špeciálnou vrstvou, ktorá zachytí maximum aj z minimálneho slnečného žiarenia.

Náklady na spotrebu energie sú minimálne. Plány tvorcov sú však omnoho smelšie. Aj napriek tomu, že súčasná verzia je najväčšou na svete, neostane ňou večne. Cao Junji a jeho tím plánujú vybudovať až 500 metrov vysoké práčky vzduchu v najväčších mestách Číny už v blízkej budúcnosti.

zdroj: inhabitat.com , scmp.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech