Čína otvorila vlastnú verziu slávneho Hollywoodu s gigantickými rozmermi

  • Hollywoodu vyrastá poriadna konkurencia, Čína sa totiž rozhodla točiť kvalitné výpravné filmy
  • O tom, že sa v meste Qingdao deje niečo výnimočné svedčí obrovský nápis na vrchole pri meste
  • Predstaviteľov Hollywoodu aj napriek snahám štúdiá zatiaľ nepresvedčili
hollywood
twitter
  • Hollywoodu vyrastá poriadna konkurencia, Čína sa totiž rozhodla točiť kvalitné výpravné filmy
  • O tom, že sa v meste Qingdao deje niečo výnimočné svedčí obrovský nápis na vrchole pri meste
  • Predstaviteľov Hollywoodu aj napriek snahám štúdiá zatiaľ nepresvedčili

Čína sa snaží excelovať na mnohých frontoch. Výkonná ekonomika je jedná vec, ale zarobené peniaze treba investovať aj do zábavy. Povedzme si však úprimne, čínska filmová tvorba za veľa nestojí. Kvalitné čínske filmy sú jednoducho mýtus. Ale Čína sa nevzdáva a rozhodla sa vybudovať vlastnú továreň na sny, ktorá by raz mohla prekonať americký Hollywood, ktorý chŕli filmové trháky ako na bežiacom páse.

Ak sa chce Čína svojmu vzoru aspoň priblížiť, musí jednoducho urobiť prvý krok. Nie je čas na otáľanie. Projekt filmových štúdií však nie je lacný špás. Takýto smelý plán je bezodnou studňou na peniaze s neistým výsledkom.

Konglomerát Dalian Wanda Group, ktorý sa zaoberá prevažne budovaním komerčných stavieb a investovaním do turizmu, kultúry a rozvoja sa rozhodol obetovať rekordných 6,6 miliardy eur na vybudovanie továrne na sny, ktorá bude podobne ako Hollywood navštevovaná nadšencami z celého sveta.

Čínskej verzii Hollywoodu zatiaľ chýbajú profesionáli

Ideálnym miestom na vybudovanie takéhoto komplexu filmových štúdií je mesto na pobreží. Niečo, čo aspoň vzdialene pripomína Los Angeles. Výber padol na prístavné mesto Qingdao, ktoré sa nachádza na východnom pobreží Číny. Celý komplex sa ukrýva za veľkolepým názvom Oriental Movie Metropolis.

Na prilákanie profesionálov z filmového biznisu je však potrebná poriadna marketingová masáž. Tvorcovia čínskej továrne na sny stavili na veľkosť. Ohurujú tvrdeniami, že ide o najväčšie filmové štúdia sveta doplnené o množstvo hotelových a bytových komplexov.


Veľkohubé prehlásenia sú doplnené obrovskými podobizňami Charlieho Chaplina, ikony Marylin Monroe alebo neporaziteľného Bruce Leeho. Čína nemá poriadnych režisérov a filmových tvorcov, a tak sa snaží prilákať profesionálov z Hollywoodu. Režiséri, producenti, kameramani a všetci, čo vo filmovom biznise niečo znamenajú sa však do Číny zatiaľ nehrnú.

Mnohí predstavitelia filmových štúdií z Ameriky však boli pozvaní na otvárací ceremoniál, ktorý sa konal v sobotu. Filmári z USA sú však opatrní a volia vyčkávaciu taktiku. O tom, že prilákať veľké západné štúdiá bude ťažký oriešok vie aj Sun Hengqin z Wanda Film Group, ktorá má filmové štúdia na starosti. Preto je prvoradým cieľom etablovať sa na domácom trhu a získať silnú pozíciu práve na domácej pôde.

Štúdia boli čiastočne funkčné už od roku 2016 a zrealizovala sa v nich desiatka menších projektov. Nič výnimočné. Celý obrovský komplex sa rozprestiera na rozlohe 929 akrov. V štúdiách sa vystriedalo od roku 2015 už 7 šéfov a medzinárodný tím. Všetci to však vzdali a odišli. Rozbiehať obrovský komplex a urobiť z neho druhý Hollywood je jednoducho poriadne ťažký oriešok.

zdroj: bloomberg.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech