Čína stavia unikátny futbalový štadión v tvare lotosu za 1,7 miliardy dolárov

  • Čína začala s výstavbou masívneho futbalového štadióna, ktorý bude pripomínať lotos
  • Tento futbalový stánok má stáť v provincii Guangzhou a jeho výstavba vyjde na 1,7 miliardy dolárov
V Číne vyrastie nový štadión v tvare lotosu
Asian Football Confederation,
  • Čína začala s výstavbou masívneho futbalového štadióna, ktorý bude pripomínať lotos
  • Tento futbalový stánok má stáť v provincii Guangzhou a jeho výstavba vyjde na 1,7 miliardy dolárov

V čínskej provincii Guangzhou vyrastie najväčší futbalový štadión na svete. Okrem obrovskej kapacity bude tento štadión vyčnievať aj svojim tvarom, ktorý bude pripomínať Lotos. Táto rastlina je v Číne považovaná za jednu z najdôležitejších, keďže sa s ňou spája bohatá symbolika, najmä budhizmu. O tejto správe informovali čínske štátne médiá

Nový futbalový stánok sa má stať domovom pre čínskeho futbalového majstra tím Guangzhou Evergrande Taobao, ktorému sa podarilo osemkrát vyhrať čínsku Super Leauge a dvakrát Ázijskú Ligu Majstrov.

Ako uvádza portál Business Insider, samotný štadión by mal mať kapacitu 100 000 miest na sedenie a rozliehať sa na ploche 150 000 metrov štvorcových. 

Pri predstavení štadióna sa čínski predstavitelia vyjadrili, že jeho kapacita presiahne aj slávny Nou Camp, domovský štadión FC Barcelona, ktorý je považovaný za najväčší v Európe. 

Štadión bude stáť 1,7 miliardy dolárov 

Developerom zodpovedným za stavbu nového štadióna je firma Evergrande Group, ktorá zároveň vlastní už spomínaný futbalový tím Guanzhou Evergrande. Podľa prezidenta Evergrande Group, Xia Haijuna, by mal byť celý štadión pripravený ku prevádzke v Decembri 2022.

Taktiež dodal, že výstavba tohto štadióna nie je jeho jedinou ambíciou a rád by v budúcnosti v Číne postavil ďalšie tri alebo päť podobných štadiónov s kapacitou 80 až 100 000 miest. 

Ako sa uvádza ďalej v článku od čínskych štátnych médií, krajina by sa rada stala komplexnou futbalovou spoločnosťou s vynikajúcou infraštruktúrou do roku 2050. Pomôcť im k tomu môžu aj Majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré sa v Číne uskutočnia v roku 2021, či Ázijský Šampionát v roku 2023. 

Stavať sa začína v čase pandémie 

Výstavba štadióna začína počas pandémie koronavírusu, kedy je väčšina futbalových líg pozastavená. Celá pandémia ochorenia COVID-19 začala v čínskom meste Wu-chan a dodnes sa týmto vírusom nakazilo vyše 2,7 milióna ľudí a 192 000 zomrelo.

V meste Guangzhou, ktoré je tým najľudnatejším v provincii a  kde má samotný štadión vyrásť, bolo doposiaľ zaznamenaných 1 500 prípadov pacientov nakazených koronavírusom. 

Zdroje: china.org.cn, businessinsider.com

Najnovšie video