Čína už čoskoro zakáže na území krajiny všetky benzínové a dieselové automobily

  • Čína je v súčasnosti najväčším trhom s elektromobilmi. Bolo preto len otázkou času, kedy sa rozhodne zbaviť zastaraných automobilov so spaľovacími motormi
  • Podľa slov predstaviteľov krajiny, by sa tak malo stať už v blízkej budúcnosti
Tesla
flickr
  • Čína je v súčasnosti najväčším trhom s elektromobilmi. Bolo preto len otázkou času, kedy sa rozhodne zbaviť zastaraných automobilov so spaľovacími motormi
  • Podľa slov predstaviteľov krajiny, by sa tak malo stať už v blízkej budúcnosti

Čína dáva spaľovacím motorom červenú a pravdepodobne sa stane prvou krajinou, ktorá sa ich úplne vzdá. Dá sa očakávať, že tento krok poznačí tradičných výrobcov automobilov, pretože Čína predstavuje najväčší trh. Krajina totiž oznámila, že sa chystá zakázať výrobu a predaj automobilov so spaľovacími motormi. Povedal to zástupca ministra priemyslu a informačných technológií Xin Guobin.

Čína

„Tieto opatrenia podporia zmeny v životnom prostredí a urýchlia rozvoj automobilového priemyslu v Číne. Podniky by sa mali snažiť zlepšiť úroveň šetrenia energie v prípade tradičných automobilov a mali by rozvíjať vozidlá na nový druh energie,“ dodal.

Ak Čína pozastaví predaj a výrobu vozidiel, je pravdepodobné, že spustí dominový efekt, ktorý postihne celý svet. Podobne plány má totiž aj Veľká Británia a Francúzsko. Podľa Xina sa v súčasnosti skúma, aká je situácia a na základe výsledkov sa rozhodne o časovom horizonte. Toto oznámenie pravdepodobne vystrašilo všetkých automobilových výrobcov, ktorým sa doteraz neunúvalo začať pracovať na vlastných elektromobiloch.

Čína

Na druhú stranu, tento krok rozhýbe a prinúti venovať sa vývoju moderných elektromobilov tých, ktorí túto oblasť zanedbávali. Odchod zastaraných automobilov z územia Číny nechá obrovskú medzeru pre masívny nástup elektromobilov, ktoré sa v krajine predávajú ako teplé rožky.

V minulom roku Čína vyrobila a predala celkovo 28 miliónov automobilov. V roku 2016 sa v krajine predalo 500 000 elektromobilov, čo je o 50 % viac ako rok predtým. Čína je dokonca otvorená novým investíciám zo zahraničia. V minulosti to bolo nereálne. V pondelok oznámila spoločnosť Tesla, že postaví závod na výrobu elektromobilov v centre čínskeho automobilového priemyslu v meste Šanghaj.

Ceremoniálu „poklepania základného kameňa“ sa zúčastnil aj Elon Musk. Novučičký závod s názvom Gigafactory 3 by mal byť otvorený ešte pred koncom tohto roka. Vyrábať by sa tu mali hlavne základné verzie obľúbeného Modelu 3 a chystaného Modelu Y. V Amerike by sa mali aj naďalej vyrábať tie najvybavenejšie verzie.

zdroj: elitereaders.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech