Číňania skopírovali takmer do poslednej súčiastky špičkové SUV Porsche Macan

  • Číňania sú známi svojím citom pre detail, a to najmä keď ide o kopírovanie značkových produktov
  • Časy, keď sa kopíroval len textil, sú už dávno minulosťou. Dnes sú v kurze automobily
  • Posledné dielo, ktoré akoby z oka vypadlo SUV-čku od Porsche, sa pritom predáva za ľudovú cenu
675cf2a9a03170bc08cd07ccd9859dbf
Zotye
  • Číňania sú známi svojím citom pre detail, a to najmä keď ide o kopírovanie značkových produktov
  • Časy, keď sa kopíroval len textil, sú už dávno minulosťou. Dnes sú v kurze automobily
  • Posledné dielo, ktoré akoby z oka vypadlo SUV-čku od Porsche, sa pritom predáva za ľudovú cenu

Čínske výrobky naberajú na kvalite. V minulosti sa veselo kopíroval hlavne značkový textil, takže ak si na to nemal a chcel si sa v škole pochváliť trojprúžkovými nohavicami, jednoducho si zamieril na najbližšiu tržnicu. Kvalita týchto neznačkových „fejkov“ však často pokryvkávala, a tak sa Číňania stali terčom posmechu celého sveta. Boli síce schopní vyrobiť pomerne slušnú napodobeninu, ale kvalita materiálov trpela. Postupom rokov sa však situácia začala zlepšovať.


Číňania začali pracovať na zlepšení svojej pošramotenej reputácie vo svete.To sa im pomalými krokmi naozaj podarilo. So zvyšujúcou sa kvalitou sa pre čínskych výrobcov začalo rozhodovať množstvo západných firiem, ktoré si tu dávajú vyrábať obrovskú škálu produktov. Výrobcovia v Číne tak získali potrebné know-how. Dnes vďaka tomu vedia vyrábať takmer každý produkt, ktorý si objednávateľ zažiada. Podobne sa naučili vyrábať aj dokonalé automobily. Aj vďaka tomu je dnes Čína automobilovou veľmocou. Čínske automobilky sa pri výrobe svojich vozidiel často inšpirujú práve svetovými značkami.

Vyrobili množstvo kópií, ktoré ako by z oka vypadli ich slávnym predchodcom. Nie vždy sa však kópia podarí tak, ako sa to stalo v prípade vozidla Zotye SR9. Značka Zotye si vo svete urobila meno vďaka kopírovaniu luxusných vozidiel známych výrobcov. Medzi jej diela patria kópie Audi Q3 či Audi Q5. Čínski inžinieri si na tomto vozidle dali naozaj záležať a skopírovali ho takmer so stopercentnou presnosťou, a to nielen zvonku, ale aj zvnútra.

Prekvapené zostalo aj samotné Porsche

Rozdiely zbadáš hlavne v mierne odlišnom tvare svetiel. Inak je podobnosť so slávnejším bratom neskutočná. Najväčší šok ťa čaká pri nahliadnutí cez okienko do interiéru. Palubná doska, riadiaca páka či volant sú na nerozoznanie od originálu. Zotye dokonca k vozidlu pridáva samolepky so znakom Porsche. Zákazník si tak môže prelepiť logo a pýšiť sa ako páv pred očarenými známymi.

Jediný rozdiel je v motore, ktorý dodala firma Mitsubishi. Tento má výkon 190 koní. Všetko je doplnené päťstupňovou manuálnou prevodovkou. Prekvapením je, samozrejme, cena. Originálne Porsche Macan stojí v prepočte 72 000. SR9 stojí v priemere 14 000. Na čínskom trhu je tak o vozidlo celkom solídny záujem.

A čo na to hovorí samotné Porsche? Inžinieri boli prekvapení, s akou presnosťou sa podarilo Číňanom napodobeninu vyrobiť. Dokonca zvažovali aj podanie žaloby, ale táto snaha by pravdepodobne skončila bez úspechu. Čína si jednoducho svojich výrobcov chráni.

zdroj: auto.cz , autobible.euro.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech