Čínska odpoveď na SpaceX vyzerá nádejne. Prvá raketa prešla reálnym testom

  • SpaceX už nie je jedinou spoločnosťou, ktorá vyrába svoje vlastné rakety
  • Svoju vlastnú vesmírnu flotilu si buduje aj čínsky startup OneSpace
  • Vývoj napreduje a v OneSpace úspešne vypustili svoju prvú raketu OS-X
spacex
youtube
  • SpaceX už nie je jedinou spoločnosťou, ktorá vyrába svoje vlastné rakety
  • Svoju vlastnú vesmírnu flotilu si buduje aj čínsky startup OneSpace
  • Vývoj napreduje a v OneSpace úspešne vypustili svoju prvú raketu OS-X

Novodobé vesmírne preteky odštartoval Elon Musk so svojou spoločnosťou SpaceX už v roku 2002. Právom jej tak patrí prvenstvo, čo sa vývoja a technológií týka. Na svete však existujú minimálne dve spoločnosti, ktoré môžu SpaceX zhodiť z neohrozenej prvej pozície. Prvou z nich je konkurenčná spoločnosť, ktorú založil najbohatší človek sveta, večne dobre naladený Jeff Bezos.

raketa

Jeho spoločnosť Blue Origin má však odlišný cieľ, a tým je sprístupnenie letov do vesmíru širšej verejnosti. Prvoradým cieľom sú pravidelné lety na obežnú dráhu Zeme a výroba raketových motorov. SpaceX „rúbe“ o dobrý kus vyššie. V súčasnosti pravidelne vysiela svoje rakety Falcon na obežnú dráhu a vynáša tu náklad a satelity. Elon však plánuje okrem iného kolonizovať planétu Mars, ktorá by sa podľa jeho skromného názoru mohla stať druhou Zemou.

Už v roku 2022 by mala k červenej planéte letieť nová generácia rakiet BFR, ktorá by tu mala o dva roky neskôr dopraviť ľudskú posádku. Toto sú naozaj odvážne ciele a uvidíme, či sa podarí naplánované termíny dodržať. Zatiaľ čo sa Elon sústredí na vývoj novej rakety, v Číne mu potichu vyrástla ďalšia konkurencia.

stredisko

Je ňou mladý startup OneSpace, ktorý bol založený v roku 2015. Aj napriek svojmu krátkemu životu spoločnosť nespí na vavrínoch. Práve naopak, úspešne vypustila prvú raketu OS-X, ktorej názov bude familiárny pre fanúšikov značky Apple, ktorá používa rovnomenný operačný systém vo svojich zariadeniach.

Prvý let prebehol úspešne

Deväť metrov vysoká raketa odštartovala svoju púť zo základne na severozápade Číny. Cieľom tejto skúšobnej misie je zber dát pre výskumný projekt, na ktorom OneSpace spolupracuje so štátnou spoločnosťou Aviation Industry Corporation. Prvá súkromná čínska spoločnosť, ktorá si vyrobila vlastnú raketu je častokrát prirovnávaná práve k Elonovej SpaceX. Pre zakladateľa a šéfa Shu Changa je toto prirovnanie poctou.

transport rakety

„Situácia okolo OneSpace je podobná tej, v ktorej sa nachádzala spoločnosť SpaceX vo svojich začiatkoch. SpaceX bola prvá v Amerike. My sme prví v Číne,“ povedal Shu. Ako každá začínajúca spoločnosť aj OneSpace sa stretáva s kritickými názormi. Niektorí spochybňujú, že si vyrobila raketu úplne sama, pretože výroba trvala len jeden rok, a to je na spoločnosť, ktorá funguje od roku 2015 poriadna rýchlosť.

Shu sa však bráni. Podľa neho bola aj SpaceX vo svojich začiatkoch spochybňovaná zo všetkých strán. Bude zaujímavé sledovať, kam sa OneSpace posunie. Budovanie rakiet totiž nie je lacný špás. Spoločnosť pritom na investíciách získala „len“ 66 miliónov eur. Takáto suma zďaleka nestačí. Výskum vesmíru je totiž pekelne drahý špás.

zdroj: cnn.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech