Tento čip stojí jeden cent a dokáže diagnostikovať rakovinu aj HIV

  • Diagnostika chorôb bude vďaka nemu dostupnejšia aj pre rozvojové krajiny.
  • Diagnostika chorôb bude vďaka nemu dostupnejšia aj pre rozvojové krajiny.

Tím výskumníkov zo Stanfordu vyvinul alternatívnu diagnostickú metódu, ktorá by mohla byť riešením nedostupnosti diagnostických nástrojov v rozvojových krajinách. Ich výskum publikovaný v Proceedings of the National Academy of Sciences, ukazuje malý znovu použiteľný mikročip, schopný diagnostikovať viacero chorôb. Nástroj s názvom FINP je neuveriteľne lacný, stojí 0,01  dolára a jeho výroba trvá len 20 minút.

foto: pixabay.com

Čip FINP obsahuje tri vrstvy. Znovu použiteľná vrchná vrstva môže byť na zariadenie vytlačená pomocou klasickej atramentovej tlačiarne. Spodná vrstva je jednorázová komora, ktorá drží biologické tekutiny a tenká prepážka ju oddeľuje od elektroniky nad ňou.

Diagnostické čipy sú vyrábané jednoduchým procesom, skladajúcim sa z dvoch krokov. Najprv používateľ navrhne konfiguráciu elektronického obvodu, ktorá je nutná pre danú diagnózu. V podstate navrhne obvod, ktorý oddelí molekuly s danými vlastnosťami, napríklad s konkrétnym tvarom, veľkosťou alebo hustotou. Akonáhle je návrh hotový, treba ho vytlačiť na lacnú plastovú fóliu a umiestniť nad jednorázové komory. Je možné, že v budúcnosti budú návrhy vrchných vrstiev dostupné na stiahnutie, podobne ako dnes návrhy objektov, ktoré si môže vytlačiť na 3D tlačiarni.

foto: Zahra Koochak

Počas výskumu vedci vykonávali testy, aby zistili, či čip dokáže zo vzorky tekutín vytiahnuť rakovinové bunky. A dokázal to. Tiež porovnali účinnosť FINP čipu oproti cytometrickej technike za 100 000 dolárov a oba nástroje presne odmerali počet buniek.

Pozoruhodné výsledky testov prinášajú otázku: Ako môžme tento čip dostať do celého sveta k ľuďom, ktorí ho potrebujú? Tím zo Stanfordu práve na tomto pracuje, ale poznamenáva, že ešte potrvá kým zaistia, aby zariadenie spĺňalo všetky štandardy potrebné pre komercializáciu. “Každá platforma pre diagnostiku, alebo iné biomedicínske aplikácie musí pred komercializáciou prejsť cez viacero testovaní, validáciu a optimalizáciu a my budeme tieto postupy striktne dodržiavať,” povedal autor štúdie, Dr. Rahim Esfandyarpour pre Singularity Hub.

V prípade, že dosiahnu tento bod, budú mať v rukách zariadenie, ktoré by mohlo nesmierne znížiť náklady pre diagnostické zariadenia, a zároveň zabráni šíreniu nákazy po celom svete. Dúfajme, že bude čoskoro dostupné po celom svete.

zdroj: futurism.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá