Circuit Scribe: Elektrické obvody? Bez problémov

  • Čo si predstavíte, keď sa povie jednoduchý elektrický obvod? Baterku, žiarovku, spínač - všetko prepojené tenkými káblikmi. Po prečítaní tohto článku však budete pravdepodobne musieť túto predstavu inovovať. Dôvodom je Circuit Scribe.
image_1397582846.jpeg
  • Čo si predstavíte, keď sa povie jednoduchý elektrický obvod? Baterku, žiarovku, spínač - všetko prepojené tenkými káblikmi. Po prečítaní tohto článku však budete pravdepodobne musieť túto predstavu inovovať. Dôvodom je Circuit Scribe.

 

Circuit Scribe umožňuje tvoriť, resp. kresliť elektrické obvody ľahko a na akomkoľvek povrchu. Ide v podstate o guľôčkové pero, ktoré je plnené špeciálnym vodivým atramentom nazývaným Electroninks. Jeho hlavnou reaktívnou zložkou je striebro a na rozdiel od iných vodivých atramentov schne okamžite.

Elektroninks a Circuit Scribe pochádzajú z výskumného laboratória profesorky Jennifer Lewis z Univerzity v Illinois. Cieľom projektu bolo sprístupnenie tvorby kvalitnej a nízko nákladovej elektroniky. Lewisová na webovej stránke Circuit Scribe hovorí: “Tvorbu elektroniky sme chceli ponechať v ľudských rukách s použitím nášho pera a všadeprítomného papiera. Tak si budú môcť ľudia tvoriť vlastnú elektroniku aj sami doma.“

Pýtate sa, kde konkrétne sa dá Circuit Scribe ešte využiť? Vynálezcovia vidia jeho uplatnenie napríklad v týchto smeroch:

1. školstvo – vysvetlenie učiva kreatívnym spôsobom,

2. jednoduchá elektronika – budovanie obvodu s jednoduchými komponentmi,

3. flexibilná elektronika – možnosť využitia vo vlastných vynálezoch,

4. open-source hardvér – Circuit Scribe sa dá použiť s Arduino, Makey Makey, a s mnohými ďalšími elektronickými platformami.

 

 

Na vývoji Circuit Scribe sa pracovalo niekoľko rokov. Keďže tvorcovia chceli, aby sa Circuit Scribe stal dostupným pre každého, zverejnili ho na Kickstarteri. Tu si dali za cieľ vyzbierať finančné príspevky v hodnote 85 000 dolárov. Po ukončení projektu sa investícia vyšplhala až na 674 425 dolárov. Cena jedného pera je 25 dolárov a k dispozícií sú taktiež špeciálne komponenty (magnetky, baterky, zvukový senzor, fotosenzor).

 Trvácnosť pera je rok, dokáže nakresliť 60-80 metrov liniek a najlepšie funguje na fotografickom papieri. Atrament môže na štandardnom kancelárskom papieri viesť maximálny prúd do 175 mA . Elektrická vodivosť môže byť až do 90% vodivosti čistého striebra pri teplotnom rozsahu od 90 po 120°C.

 

zdroj: electroninks.com, kickstarter.com, techflask.com

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá