Človek a príroda konečne bojujú spolu!

  • Holandská spoločnosť využíva ako zdroj elektrickej energie živé rastliny! V krajine túto energiu využívajú na nabíjanie telefónov, Wi-Fi hotspoty a teraz už aj tri stovky pouličných LED svetiel.
image_1439635729.jpeg
  • Holandská spoločnosť využíva ako zdroj elektrickej energie živé rastliny! V krajine túto energiu využívajú na nabíjanie telefónov, Wi-Fi hotspoty a teraz už aj tri stovky pouličných LED svetiel.

 

Spoločnosť Plant-e spustila svoj projekt “Starry Sky” v novembri 2014 v starom muničkom sklade zvanom HAMbrug, neďaleko Amsterdamu.

 

 

Mnohí výskumníci dlhšie hľadajú spôsoby ako jednoducho vygenerovať elektrickú energiu z riedkeho vzduchu a riešenie s rastlinami je prakticky niečo podobné. Zakladatelia Plant-e premýšľali, kam sa všetka energia z prírody vlastne stráca a prečo by nemohla byť použitá radšej pre potreby ľudí. Po výskume napokon našli vhodný zdroj energie vo vedľajšom produkte fotosyntézy a tento skvelý objav môže byť ďalšou veľkou revolúciou vo výrobe čistej energie.

 

Zber energie z rastlín prešiel v priebehu času dlhou cestou od klasických stredoškolských projektov, keď dokázal zemiak poháňať chod budíka. Prístup Plant-e je tomu dosť podobný, no zároveň totálne odlišný. Hlavným rozdielom, ktorý poteší všetkých milovníkov prírody je, že na získanie energie z rastlín vôbec nie je nutné akokoľvek do rastlinky zasiahnuť, či fyzicky ju poškodiť. V praxi to teda vyzerá asi tak, že žiadna rastliny pri pokusoch a realizácií neutrpia na životoch a čo možno prekvapí, aj to množstvo energie z takej zelene je celkom solídne.

 

 

Plant-e spustil svoj projekt podpory verejného osvetlenia v Holandsku, kde 200 LED žiaroviek poháňa niekoľko rastliniek v menších kvetináčoch. Rastliny podstupujú fotosyntézu, ktorá mení solárnu energiu na cukry. Ako rastlina rastie, produkuje oveľa viac cukrov ako potrebuje a zvyšok odchádza cez korene do okolitej pôdy, kde sa rozdelí na protóny a neutróny. Plant-E do pôdy umiestni elektródy, počká si na tento proces, prebytočnú energiu pozbiera a odvádza ju tam, kam potrebuje.

 

 

Vo firme dúfajú, že táto výničmočná technológia jedného dňa pomôže produkovať energiu v chudobných krajoch, kde však o rastlinný život nemajú núdzu. Systém je využiteľný napríklad aj v ryžových poliach. Už len zistiť, ako to spraviť finančne efektívnou cestou. Ak sa to podarí, táto nová čistá energia môže priniesť energiu ľuďom, ktorí k nej nikdy prístup nemali, čo je podľa odhadov takmer 25% populácie.

 

Každý zdroj čistej energie je navyše podľa mňa pre svet dobrou správou a ak by sa podarilo spojiť svoje sily s prírodou, bol by to jasný odkaz všetkým, ktorí pre energiu doteraz proti nej bojovali.

 

 

Zdroj: inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá