Čo bolo príčinou trpkého konca šéfa Uberu Travisa Kalanicka?

Richard Vitkovský / 12. marca 2018 / Biznis

zdroj: facebook.com
  • Uber bol vo svete startupov niečím nevídaným. Ľudia ho milovali a konkurencia v podobe taxikárov nenávidela
  • Naoko neohrozenému šéfovi Travisovi Kalanickovi však ego, škandály a sláva natoľko prerástli cez hlavu, že bol nútený rezignovať
  • Na tomto majú podiel nielen okolnosti, ale aj bývalá zamestnankyňa, ktorá sa rozhodla prehovoriť

Travis Kalanick bol vďaka Uberu na vrchole slávy. Zdalo sa, že ho nedokáže ohroziť vôbec nič. Zdanie však klame a Travis sa v minulom roku rozhodol z pozície šéfa firmy odísť. Je takmer isté, ze tomu predchádzali vážne dôvody, inak by svoje teplé miestečko určite neopustil. Za všetko môže koktejl zmiešaný zo škandálov, pomsty a vnútrofiremných bojov.

Príspevok bývalej zamestnankyne spustil lavínu

Rozhodnutie Kalanicka, že by bol čas odísť, mu prebehlo hlavou vo februári minulého roka, keď veľký šéf s vedením firmy relaxoval v prenajatom dome v Malibu. Práve v tom čase zverejnila bývalá zamestnankyňa firmy Susan Fowler na svojom Twitter-i dojmy z práce vo firme. Blog pod názvom Úvaha o jednom veľmi zaujímavom roku v Uberi spustil hotovú lavínu. Príspevok sa stal virálnym hitom a zdieľalo ho obrovské množstvo ľudí, vrátane osobností zo Silicon Valley.

Všetko sa točilo okolo sexuálnych škandálov, pomsty a nevraživosti medzi vysokopostavenými zamestnancami. Aj takáto bola podľa bývalej zamestnankyne firemná nálada. Vyzeralo to na hotové bojisko. Kolegovia sa stavali proti sebe, a to prispievalo k poriadne dusnej atmosfére.

Koniec roka 2016 pritom vyzeral naoko ideálne. Firma dosiahla obrat 5,35 miliardy eur. To bolo dvojnásobne viac v porovnaní s predošlým. V Uberi pilne pracovali aj na očistení mena firmy na verejnosti. Nálada sa zlepšovala a nič nenaznačovalo, že sa môže niečo pokaziť. Zmena kurzu však začala po nástupe Donalda Trumpa na post prezidenta USA v januári 2017. Kalanick sa stal jedným z jeho poradcov pre oblasť biznisu.

Čerstvý prezident urobil sľubované a obmedzil moslimom vstup na územie USA. Kennedyho letisko v New Yorku zaplavili davy protestantov. Protestovali aj taxikári, a tak preprava ľudí ostala na pleciach dvoch konkurentov Uberu a Lyftu. Uber znížil ceny, ktoré mal nastavené v prípade obrovského množstva ľudí, aby ukázal, že situáciu nechce využiť na vlastné obohatenie.

Aj napriek tomuto gestu si firma vyslúžila kritiku od ľudí nabrúsených na Donalda Trumpa. Kalanick sa preto rozhodol z pozície poradcu odstúpiť 2. februára. Bolo však neskoro. Uber prišiel v priebehu týždňa o 200 000 zákazníkov, ktorí zrušili svoje účty. Obrovské tlaky prinútili vystresované vedenie firmy vziať si voľno. Výber padol na Malibu. Ani tu nenašli pokoj, práve vďaka bývalej zamestnankyni Susan Fowler.

Z dvoch priateľov sa stali nepriatelia

Kalanick sa rozhodol na článok zareagovať a vydal prehlásenie, že ak sú zverejnené obvinenia pravdivé, tak voči každému zamestnancovi, ktorý sa previnil, budú vyvodené dôsledky a príde okamžite o prácu. Rozhodli sa celú situáciu vyšetriť. Najali si na to najpovolanejšiu osobu v podobe Erica Holdera, ktorý bol bývalým ministrom spravodlivosti USA. Ten sa pustil do vyšetrovania. Vďaka „voľným rukám“ sa ponáral hlbšie a hlbšie a na povrch začala vystupovať ďalšia a ďalšia špina.

Proti Kalanickovi sa postavil aj jeho niekdajší obdivovateľ a investor Bill Gurley, ktorý začal pomery vo firme otvorene kritizovať. Následne Bill dostal správu od ženy menom Katrina Lake, ktorá bola šéfkou nákupnej služby Stitch Fix. Tá mu vyčítala, že nevyvíja dostatočnú aktivitu na zlepšenie prostredia vo firme.

Výsledky vyšetrovania Erica Holdera boli šokujúce a práve tie prispeli k odchodu mnohých členov vedenia. Na radu sa však dostal aj Kalanick, ktorý sa držal zubami nechtami. Jeho rival Gurley spolu s ostatnými investormi mu 21. júna 2017 doručili list, v ktorom požadovali jeho odchod. Na rozhodnutie mal tri hodiny. Ak by návrh odmietol, tak by skupina proti nemu začala vojnu prostredníctvom médií, kde by ho pošpinili. Neostávalo mu teda nič iné ako na toto rozhodnutie pristať a odísť. Kalanick odstúpil. Nevládal sa už brániť a k tomu jeho rodinu postihla tragédia. Pri nehode počas plavby na lodi v máji 2017 mu zahynula matka a jeho otec vyviazol s ťažkými zraneniami.

zdroj: businessinsider.com , susanjfowler.com

Pridať komentár (0)