Čo by som v tridsiatich poradil svojmu 20 ročnému JA

  • Prednedávnom som mal 30 rokov. Z nejakého dôvodu z toho nie som príliš nadšený. Keď som začal hodnotiť moje dvadsiate roky, uvedomil som si, ako veľa chýb som spravil a koľko vecí som sa stihol naučiť v tejto dekáde môjho života. Vzišlo z toho nasledovné: 11 veci, ktoré som mal vedieť, keď som mal 20...
image_1441678924.png
  • Prednedávnom som mal 30 rokov. Z nejakého dôvodu z toho nie som príliš nadšený. Keď som začal hodnotiť moje dvadsiate roky, uvedomil som si, ako veľa chýb som spravil a koľko vecí som sa stihol naučiť v tejto dekáde môjho života. Vzišlo z toho nasledovné: 11 veci, ktoré som mal vedieť, keď som mal 20...

 

Ak by som mal možnosť… toto by som sám sebe rád poradil práve toto!

 

1. Cestuj

Ako dvadsiatnik máš ešte relatívne málo povinností, tak choď von do sveta a precestuj ho. Keď budeš mať 30, tak sa na cestovanie budeš pozerať inak. Budeš pohodlnejší, navyknutý na istý štandard, možno budeš mať rodinu, či iné záväzky, a teda ti už bude chýbať čosi z tej typickej mladíckej bezstarostnosti. Od cestovania budeš očakávať istý komfort, budeš chcieť spať v krajších hoteloch a jesť v lepších reštauráciách.

Ako dvadsiatnik takéto nároky väčšinou ešte nemáš, tak to skús zúžitkovať a za malé peniaze precestuj, čo sa dá. Skús napríklad rok intenzívne pracovať a šetriť, aby si si mohol dopriať mesačné (alebo aj dlhšie) spoznávanie odľahlých (alebo aj blízkych) častí sveta dobrodružným a nezabudnuteľným spôsobom. Prespávanie „pod klobúkom“, pešia turistika a malé lacné bistrá majú svoje čaro, na ktoré budeš neskôr nostalgicky spomínať. 

 

 

Tip: Necestuj tam, kam cestujú všetci. Choď radšej na miesta, kde iní ešte neboli. (No, niekto by tam už byť mohol, ale chápeš. Nie Disneyland, ale radšej čajové plantáže na Srí Lanke, poprípade piknik pri aktívnej sopke na Islande.) Cestuj, aby si sa niečo naučil. Cestuj, aby si objavoval. Cestuj do miest, ktoré sú pre teba výzvou a ktoré z teba urobia lepšieho a uvedomelejšieho človeka. Keď sa vrátiš z chudobných krajín, dva krát si rozmyslíš, ako šetrne budeš narábať s jedlom, či si skutočne kúpiš to najlacnejšie tričko, alebo či sa budeš sprchovať pol hodiny. Poprípade si budeš vážiť aj také bežné veci, ako dobrú šálku čaju a domáce potraviny. A možno dostaneš chuť tu na Slovensku niečo nové vybudovať, lebo to uvidíš na vyspelejších miestach v zahraničí. 

 

2. Buduj

Nestrácaj čas prácou na víziách iných ľudí. V tejto dekáde ešte bez problémov zvládneš obetovať trochu svojho času a pohodlia, aby ti to neskôr donieslo veľkolepé výsledky. Porozmýšľaj nad tým, ako by si svoje okolie chcel zmeniť, vylepšiť. (Viď bod 1) Aj keď si ešte mladý, aj tieto roky sa počítajú, takže je lepšie ich už teraz venovať niečomu perspektívnemu, nielen ich „pretrpieť“ a prečkať s vidinou lepšej budúcnosti. Neskôr môžeš zlenivieť a tú vidinu nikdy nedosiahnuť, pretože stvrdneš v nudnej práci, z ktorej bude ťažké uniknúť. Teraz je ten správny čas nudné prostredie opustiť a začať pracovať na niečom novom – aj keby hneď išlo o niečo veľmi odvážne, až ťažko zrealizovateľné. Nikdy nevieš – možno to práve tebe vyjde. 

 

3. Čítaj

Čítaj každý deň. Čítaj všetko, čo môžeš. Noviny, knihy, magazíny, časopisy. Nielenže si tým trénuješ mozog, ale nasávaš obrovské množstvo informácií. Buď selektívny a čítaj kvalitné veci, no nezabúdaj ani na to, že čítanie musí byť najmä radosť, a preto by ťa malo hlavne baviť. Zaplať si predplatné náučného mesačníka, stanov si na každý mesiac minimálne jednu prečítanú knihu, vytvor si reading list a pomaly spoznávaj svet očami iných. Nečítaj len o veciach, ktoré už poznáš. Sú veci, ktoré sám nezažiješ a na ktoré sám neprídeš.

Práve preto sú knihy také čarovné – vďaka nim neprežiješ len jeden život, ale rovno toľko, koľko si vyberieš. Rozšíria ti obzor, naučia ťa myslieť spôsobom iných kultúr, pomôžu ti mnohému porozumieť, ponúknu ti únik pred niekedy nepríjemnou realitou a urobia ťa tolerantnejším.   

 

 

4. Prestaň toľko pozerať televízor

Nebudeme sa tváriť, že vôbec nič v televízií nie je užitočné a dobré. Len treba, tak ako pri všetkom, byť selektívny a zdravým rozumom si určiť, ktorý program ti niečo dá a ktorý ti naopak zabije niekoľko mozgových buniek už pri úvodných titulkách. Televízor je médium dvadsiateho storičia, no aj v tom dvadsiatom prvom sa z neho dá veľa získať. Nájdi si správy, ktoré sú najmenej bulvárne a politicky zaujaté  a pravidelne ich sleduj. Nepozeraj len slovenské správy, ale aj zahraničné, nech máš na vec aj iný pohľad ako ten domáci. (Týmto spôsobom si budeš trénovať aj cudzie reči.) Vyčleň zo svojho repertoára všetky primitívne reality show odohrávajúce sa na farmách a statkoch a namiesto nich si pozri dobrý film, diskusiu, či dokument. Slovenská a česká produkcia nerovná sa len Superstar a Zámena manželiek, a americká produkcia nerovná sa len Steven Segal a Prci prci prcičky, takže by bolo fajn tie lepšie vody začať objavovať. No a samozrejme, s ničím, ani s telkou to netreba preháňať. Venuj jej hodinku-dve denne a viac nie. Kazí ti zrak a spánok, takže potom už radšej siahni po knihe. (Viď bod 3)

 

5. Kariéra

Nepracuj pre veľké firmy, poprípadne nie teraz. Skús svoj čas a dôveru vložiť do mladých nádejných projektov, ktoré môžu mať veľkú budúcnosť. Nielenže pri ich úspechoch budeš mať oveľa väčší pocit zadosťučinenia, ale ak to s nimi vyjde aj dlhodobo, budeš v tých tridsiatych rokoch niekde úplne inde, ako keby si ostal v anonymnej mase radových zamestnancov.  

 

 

6. Dôvera

Ako hovorí staré ruské príslovie: dôveruj, ale preveruj. Dôvera ti môže zabiť vzťah, môže zničiť tvoje nápady, dokonca ťa pripraviť o priateľov a ublížiť ti. Bezhranične dôverovať, to je luxus, ktorý si nemôžeš dovoliť pri každom. Nereba byť naivný, ale zase ani paranoidný. Dôveruj ľudom, kým ti nedajú dôvod im nedôverovať! Niektorí ľudia sú na tomto svete len na to, aby s tebou jednoducho vyj*bali. Skús sa od nich neučiť, len poučiť. 

 

7. Ľudia

Ľudia sú tou najlepšou a zároveň aj najhoršou vecou, s ktorou prídeš do kontaktu. Ich (vlastne naša) moc spočíva v tom, že ti pri tých správnych podmienkach dokážu život otočiť o 180 stupňov. Lenže to môže byť dobrým aj zlým smerom. Väčšina ľudí je v pohode a dajú sa tolerovať, poprípade zniesť. Veľa z nich sú priemerní. No niektorí sú úžasní. Obklopuj sa práve takími ľuďmi, ktorí ti môžu byť vzorom a ku ktorým môžeš vzhliadať, pretože práve tí ťa dokážu posunúť dopredu. Ich ambície a vízie budú inšpiratívne a motivujúce. Ako je už dlhšie známe, ani tých skutočných priateľov nemusíš mať na každý prst desať. Stačí menší klub vyvolených a overených časom. Koniec koncov, nemôžeš ani so všetkými vychádzať. To proste nejde. 

 

 

8. Zhodnoť čas

Nestrácaj čas s ľuďmi, ktorým neveríš. Nestrácaj čas s priateľom/priateľkou, ktorý/a ťa podvádza. Nestrácaj čas s priateľmi, ktorí sa k tebe nechovajú tak, ako sa ty chováš k nim (za predpokladu, že sa k nim chováš dobre). Jednoducho povedané, nehádž prasatám perly. Jednoducho ich neocenia.  

Nemeškaj! Váž si čas iných ľudí. Ak meškáš, zrejme ti na nich a ich čase nezáleží, alebo si myslíš, že si niečo viac a že by preto mali čakať oni na teba. Niektorí ti povedia, že meškať je v poriadku. (Nie je.) Iní budú zase tvrdiť, že sú jednoducho takí. Práve preto by si ich mal prehodnotiť.

 

9. Zlyhanie

Také poriadné zlyhanie ťa toho môže dosť naučiť, či už ide o prácu, lásku, socializovanie, spolubývanie, priateľstvo, či biznis. Na nálade ti síce nepridá, ale ak už k tomu príde, snaž sa z toho rýchlo otriasť a hlavne sa s toho poučiť. Na druhej strane, niektoré zlyhania poriadne zabolia a bude im treba nechať čas na prebolenie. Ani to netreba príliš náhliť a na poučenie si musíš nechať čas. Ak sa ale úspešne poučíš, bude to znamenať jediné – nielenže si zlyhal, ale si sa aj zlepšil. 

 

10. Úspech

Neexistuje bod, v ktorom si môžeš povedať, že si uspel. Určite nie vo svojich 20 rokoch. V momente, keď si niečo také povieš, prestaneš na sebe pracovať a budeš stagnovať. A stagnácia je vrahom všetkej kreativity, napredovania, úspechov a motivácie. Takže namiesto spokojného tľapkania po pleci a vyloženia nôh si hneď urči ďalšiu métu, ktorú chceš dosiahnuť.

 

11. Trpezlivosť

Buď trpezlivý. Nič, čo je skutočne dobré nepríde len tak ľahko a rýchlo. Nič, čo má skutočnú hodnotu, nebude možné vybudované za minútu. Trpezlivosti sa treba naučiť, to je pravda, ale už od začiatku sa musiš pripraviť na to, že ak chceš niečo skutočne dobré, ľahké to nebude. Plánuj dlhodobo, mysli nanajvýš v rokoch, pracuj dlhé mesiace a ži pre každý jeden deň. 

 Zdroj: blog.growth.supply

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá