Čo dnes robí 10 prvých zamestnancov stojacich pri zrode Apple?

Linda Cebrová / 29. decembra 2016 / Zaujímavosti

V tvojom Apple produkte je aj kúsok týchto ľudí.

Apple, na rozdiel od iných spoločností, je výrazne prepojená s osobou Steva Jobsa. Niet pochýb, že práve on bol hnacou silou, vďaka ktorej sa Apple stalo jednou z najcennejších technologických spoločností.

Avšak Jobs na to ani zďaleka nebol sám. Vždy mal pri sebe tím talentovaných ľudí, ktorý mu pomáhali udržať Apple na vrchole. Je veľkou škodou, že na mnohých z nich sa už zabudlo. Preto sme pre teba zhromaždili desiatich zamestnancov tejto firmy, o ktorých sa určite oplatí vedieť.

Gary Martin

gary

zdroj fotografie:businessinsider.com

Martin mal na starosti účtovníctvo. Do firmy nastúpil aj napriek tomu, že si myslel, že Apple skôr či neskôr skrachuje. V tejto spoločnosti zotrval do roku 1983, no neskôr ho zlákal Starbucks. V najbližších ďalších desaťročiach lietal z jednej firmy do druhej.

Sherry Livingston

Livingston bola prvou oficiálnou sekretárkou a pravourukou v Apple. A robila toho naozaj veľa, vlastne všetky papierovačky, na jednej strane „podradnú“, no nevyhnutnú prácu. Dá sa však povedať, že z firmy odišla už v jej začiatkoch. Možno aj preto, že v dobe pred počítačmi musela Livingston bojovať s hordou papierov. Mnohé z nich však predstavovali pôvodné súbory z ktorých sa napokon vyformoval technologický gigant.

sherry

zdroj fotografie:businessinsider.com

Chris Espinosa

chris

zdroj fotografie:businessinsider.com

Chris Espinosa sa pripojil k Applu, ako 14-ročný študent na strednej škole. Začínal ako obyčajný brigádnik, no doposiaľ je zamestnancom firmy. Je tak najdlhšie pracujúcim zamestnancom v spoločnosti.

Michael „Scotty“ Scott

scott

zdroj fotografie:businessinsider.com

Pôvodný generálny riaditeľ, ktorý bol známy tým, že každému zamestnancovi pridelil číslo a tak vlastne usporiadal spoločnosť. Sám sebe pridelil číslo 7, ževraj to mal byť odkaz na agenta 007. Do firmy ho dosadil Mike Markkula, muž, ktorý investoval 250-tisíc dolárov do firmy a tiež pomohol navrhnúť biznis plán firmy.

Randy Wigginton

randy

zdroj fotografie:businessinsider.com

Wiggintonovou hlavnou úlohou bolo prepísať BASIC tak, aby fungoval s Apple II. BASIC pritom predstavuje základný programovací jazyk a je jadrom pre výpočtovú techniku. Potom ako odišiel z Apple, začal pracovať pre eBay, Google, Chegg a Square, jeho životopis je teda naozaj pestrý.

Rot Hold

rot

zdroj fotografie:businessinsider.com

Holt bol vysoko uznávaným dizajnérom, ktorý bol zo začiatku skeptický a nechcel sa so spoločnosťou ako bola Apple spájať. Nakoniec ho prehovoril Jobs a prácu prijal. Na svojej pozícií pobudol 6 rokov. Práve on stojí za vyvinutím nabíjačky pre Apple ll. Nakoniec bol podľa jeho slov, vytlačený z pozície novým manažmentom.

Bill Fernandez

spaniel

zdroj fotografie:businessinsider.com

Prvýkrát sa stretol so Stevom Jobsom ešte počas strednej školy. Fernandez bol taktiež sused a priateľ Steva Wozniaka. Po Jobsovi a Wozniakovi sa stal prvým oficiálnym zamestnancom. Sedel na niekoľkých stoličkách. Venoval sa hardvéru, neskôr sa presunul na softvér a skončil pri dizajne a používateľskom rozhraní. Pracoval na Apple-1, Apple-2, Macintosh a ďalších hardvérových projektoch. Podieľal sa aj na softvérových projektoch ako je MacOS, QuickTime, HyperCard.

Mike Markkula

mike

zdroj fotografie:businessinsider.com

Markkula v začiatkoch investoval do firmy 250-tisíc dolárov (240-tisíc eur) a na výmenu si pridelil 30% spoločnosti. Taktiež sa podieľal na riadení a rozvíjaní obchodného plánu a najal prvého riaditeľa. Trval na tom, aby Steve Wozniak vtedy pracujúci pre HP prišiel do Apple.

Markkula bol jeden z prvých zamestnancov v Intel. Ako 30-ročný sa stal milionárom. Jeho investícia do spoločnosti v tej dobe predstavovala menej ako 10 % jeho celkového imania.

V Apple zotrval do roku 1997 a bol pri odchode aj návrate Steva Jobsa. Keď sa však Jobs vrátiľ naspäť on hneď odišiel. Odvtedy začal investovať do niekoľkých start-upov a daroval peniaze viacerým univerzitám.

Steve Jobs

stev

zdroj fotografie:krw-intl.com

Jobs ako je dobre známe, bol vylúčený zo spoločnosti Apple a vybudoval novú firmu NeXT. Neskôr sa vrátil a Apple priviedol ku sláve. Stalo sa to, keď Apple kúpil NeXT. Medzitým viedol aj štúdio Pixar. Steve Jobs zomrel v októbri 2011.

Steve Wozniak

woz

zdroj fotografie:businessinsider.com

Nechýbalo veľa a Wozniak by nebol súčasťou Apple. Mal prácu v HP, bol s ňou spokojný a nevidel dôvod odísť. Neskôr sa však rozhodol správne a dosposiaľ je známou tvárou zo Sillicon Valley.

zdroj:businessinsider.com zdroj titulnej fotografie:cultofmac.com

Pridať komentár (0)