Čo majú spoločné chronickí oneskorenci? Vedci majú odpoveď

  • Ľudí, ktorí chodia všade neskoro aj napriek maximálnej snahe prísť skôr rapídne pribúda
  • Mnohokrát sa vyhovárame na málo času, a práve preto vraj nestíhame nič načas
  • Vševediaci vedci však urobili hĺbkový prieskum a našli skutočné dôvody
ľudia
shutterstock
  • Ľudí, ktorí chodia všade neskoro aj napriek maximálnej snahe prísť skôr rapídne pribúda
  • Mnohokrát sa vyhovárame na málo času, a práve preto vraj nestíhame nič načas
  • Vševediaci vedci však urobili hĺbkový prieskum a našli skutočné dôvody

Chronickí oneskorenci sú ľudia, ktorí takmer vždy meškajú. Každý jeden z nás už pravdepodobne niekedy zmeškal vlak. To sa jednoducho stáva. Ak sa ti to však stáva v pravidelných intervaloch, tak máš poriadny problém. Môže sa ti tiež zdať, že si pre skorý príchod urobil takmer všetko. Toto môže byť naozaj frustrujúce. Ak však objavíš tie pravé príčiny celého problému, tak si na dobrej ceste, ako sa tohto nepríjemného zlozvyku zbaviť.

K identifikácii príčin nám pomôžu večne unudení vedci, ktorí sa zaoberajú štúdiami od výmyslu sveta. Trvalo desiatky rokov, kým sa konečne dospelo k nejakému záveru. Ľudia čo chodia neskoro jednoducho disponujú určitými špecifickými vlastnosťami.

Nevedia odhadnúť čas

Je to naozaj tak. Ľudia, ktorí nič nestíhajú, nevedia odhadnúť čas, ktorý im treba na vykonanie nejakej aktivity. Mnohokrát podceňujú dĺžku času, ktorú nejaká úloha zaberie, a to až o 40 %.

Robia mnoho vecí naraz

Výraz multitasking určite poznáš. A práve táto vlastnosť je typická pre ľudí, ktorí neustále meškajú. Štúdia na univerzite v San Diegu z roku 2003 potvrdila, že zo 181 operátorov metra v New Yorku nestíhali do práce práve tí, ktorí preferovali  robenie viacerých vecí naraz.

Vplyv má aj typ osobnosti

Podľa vedcov existujú dva typy osobnosti. Prvá je typ A a druhá je typ B. Prvý typ je dochvíľny a druhý typ je uvoľnený, ktorý sa nikam neženie. Prvý typ príde vždy načas, druhému to veľmi nejde. A keď to nejde, tak to nejde.

Neskoré príchody sú celosvetovým problémom. Len Amerika príde ročne odhadom o 90 miliárd dolárov len preto, že ľudia chodia neskoro. Vedci navrhujú určité postupy, ktoré by mohli túto situáciu zvrátiť. Jednou z možností je rozdelenie si jednej veľkej aktivity na malé kúsky s následnou kontrolou ich plnenia. Tým získa človek lepší odhad. Druhou možnosťou ako odhaliť dĺžku nejakej aktivity je vizualizácia.

Jednoducho si konkrétnu situáciu predstavíš a na základe toho odhadneš približný čas trvania danej aktivity. Čo sa týka zmeny osobnosti, to je tvrdý oriešok. V tomto prípade univerzálna rada neexistuje. Ide skôr o sebauvedomenie si tohto problému a snaha o jeho nápravu.

zdroj: sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech