Čo s odpadom? Samsung rieši problém, ako sa zbaví vyše 2,5 milióna poškodených Galaxy Note 7

  • Samsung ma plné ruky práce so stiahnutým top modelom, ktorého osud bol spečatený, keď mu aj po prvej zvolávacej akcii naďalej horeli batérie. Lenže, čo spraví spoločnosť s tým obrovským množstvom zariadení? Konkrétne ide o približne 2,5 milióna Galaxy Note 7-čiek stiahnutých z obehu.
note-7-recyklacia
  • Samsung ma plné ruky práce so stiahnutým top modelom, ktorého osud bol spečatený, keď mu aj po prvej zvolávacej akcii naďalej horeli batérie. Lenže, čo spraví spoločnosť s tým obrovským množstvom zariadení? Konkrétne ide o približne 2,5 milióna Galaxy Note 7-čiek stiahnutých z obehu.

Poslednou cestou „do hrobu“ pre phablet je spiatočná cesta do domovskej krajiny v špeciálnych nehorľavých baleniach, do ktorých ich majitelia mali na naliehanie Samsungu zabaliť. Ako presne spoločnosť naloží s takým veľkým množstvom zariadení? To zaujíma aj aktivistov, ktorí sa boja poškodenia životného prostredia práve „šrotovaním“ Note 7-ky. Odpoveď spoločnosti je však pozitívna aj voči životnému prostrediu. Hovorca Samsungu sa pre TechRadar vyjadril: „Máme proces, ktorým sa týchto zariadení zbavíme bezpečne a v súlade so všetkými vládnymi nariadeniami.“ To znamená, že spoločnosť tieto zariadenia v žiadnom prípade opravovať alebo inak obnovovať nebude. Ak aj padla otázka, či Samsung plánuje využiť niektoré súčiastky z poškodeného zariadenia, spoločnosť len odpovedala predchádzajúcou odpoveďou, preto nie je celkom jasné, aký proces využije.

samsung galaxy note 7 teardown-1

Stále však hovoríme o obrovskom množstve materiálu, ktorý bol použitý na výrobu. Aby toho nebolo málo, použité množstvo odpadu sa stále zvyšuje, keďže zákazníci posielajú Note 7-ku v už spomínaných špeciálnych boxoch, ktoré obsahujú aj ohňovzdorné rukavice. Samsung by len toto sťahovanie zariadení z trhu mohlo stáť až 2,3 miliardy dolárov (a suma sa stále zvyšuje). Tento fakt opäť len dáva do pozornosti našu závislosť na smartfónoch.

note-7-definitivny-pribeh3

Smartfóny sa zlepšujú s každou generáciou, to je fakt. Horšia je však skutočnosť, čo so svojimi zariadeniami robíme, keď ich vymeníme za novšie alebo ich jednoducho odstavíme. Vyrobiť skvelé zariadenia je jedna vec, no skvelo ich aj recyklovať je už vec druhá. Je pravdou, že nám chýbajú procesy, vďaka ktorým by bolo možné efektívne spätne získať vzácne a drahé materiály, ktoré sú v smartfónoch používané. Takže otázka, čo spraviť s telefónmi, ktorých životný cyklus je na konci, sa neviaže len na Note 7, ale na všetky zariadenia. Ako sa ukázalo, výrobcovia často renovujú a takzvane „repasujú“ svoje zariadenia a znovu ich posielajú na trh, aby ušetrili sumy za materiály a recykláciu zariadení. Japonsko však ukázalo, že existujú aj kreatívnejšie možnosti ako využiť materiály smartfónov. Ich plánom je využiť vzácne materiály, ako zlato, striebro a meď na výrobu medailí pre olympijské hry v roku 2020, ktoré sa budú odohrávať v Tokiu.

recyklujeme-smartfony

Situácia bola naozaj frustrujúca, pretože majitelia, ktorým v Galaxy Note 7 zhorela batéria, si batériu sami vymeniť nemohli. Ak by bola možnosť, aby si majitelia chybné batérie mohli vymeniť sami, potom by bol dopad na životné prostredie oveľa nižší a Samsung by nemusel rozosielať špeciálne boxy. Celkovo by sa tak predišlo mnohým problémom za oveľa nižšiu cenu. Samsung chce na nevydarený Note 7 čo najskôr zabudnúť, no práve tento chybný model, ktorý ohrozil bezpečnosť mnohých, sa stáva top témou na riešenie problémov s elektronikou. V dnešnom svete je ohromné množstvo elektronických zariadení, ktorých sa časom budeme chcieť zbaviť. Ako s týmito zariadeniami po ich „smrti“ bezpečne naložiť bez poškodzovania životného prostredia je jednou z hlavných tém dnešnej spoločnosti a dúfajme, že čoskoro sa nám dostane aj riešenia na túto ťažkú otázku.

baterie-vymena

fony-z-ciny3-1024x1821-1024x182

zdroj: fonyzcina.startitup.sk, zdroj fotografií a titulnej fotografie : fonyzciny.startitup.sk

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá