Čo robilo 11 skutočne úspešných ľudí, ešte keď boli teenagermi?

Ľudo Nastišin / 3. júla 2015 / Zaujímavosti

Mnoho úspešných ľudí začalo svoj vzostup ku sláve a úspechu naozaj skoro. Napríklad taký Bill Gates strávil svoj teenage vek tým, že sa učil programovať. Warren Buffett pracoval na niekoľkých miestach a nazhromaždil súčasný ekvivalent asi $53 000 vo svojich 16. V tomto článku sa dozviete trocha viac o tom, čo robilo niekoľko naozaj úspešných ľudí, keď boli ešte len teenageri.

 

Bill Gates sa zamiloval do počítačov (Microsoft)

Zakladateľ Microsoftu strávil svoje ranné teenagerske roky navštevovaním prestížnej Lakeside prípravnej školy v Seattle. Práve tam objavil svoju vášeň pre počítače tým, že napísal kód pre verziu tic-tac-toe.

 

 

Gates a jeho spolužiak Paul Allen spolu založili biznis už na strednej. Keď mal Gates 15, dvojica vytvorila Traf-O-Data, vďaka ktorému sa dala sledovať premávka v nejakej lokalite.

Po strednej sa Gates dostal na Harvard, no svoje štúdium ukončil v roku 1975, aby sa mohol naplno venovať Microsoftu, vďaka čomu sa stal celosvetovo najbohatším self-made miliardárom.

 

Warren Buffett mal viacero zdrojov príjmov (investor)

Miliardár a CEO Berkshire Hathway začal budovať svoje bohatstvo naozaj skoro. Do doby, keď mal len 16 rokov už stihol zarobiť dnešný ekvivalent $53 000, čo sa uvádza aj v jeho biografii The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life od autorky Alice Schroeder.

 

 

Jedným z Buffettových prvých jobov bolo doručovanie The Washington Post. Už vtedy dokázal mať niekoľko osobných biznisov vrátane predávania golfových palíc, leštenia áut, predávania známok a zostavovania pinball strojov.

 

Oprah Winfrey pracovala pre lokálnu rádio stanicu (moderátorka, herečka)

Winfrey sa striedavo zdržiavala u niekoľkých členov svojej rodiny pred tým, ako sa nasťahovala k svojmu otcovi v Nashville, Tennessee, keď mala 14. Táto zmena v jej živote spôsobila obrovskú zmenu.

 

 

 

Študovala s vyznamenaním na East Nashville High School a stala sa najpopulárnejším dievčaťom v ročníku. Dôležitejšie však je, že tam sa zrodila jej láska k médiám a tak sa pridala k školskému debatnému tímu.

V 16 získala svoju prvú prácu vo vysielaní WVOL – Nashvilleské rádio. Ako 19 ročná na Univerzite v Tennessee dostala telefonát od lokálnej televíznej stanice a tak zanechala školu, aby mohla budovať svoju mediálnu kariéru. Tento risk sa jej vyplatil.

 

Mark Zuckerberg písal počítačové programy (Facebook)

Programovanie bolo jeho hobby. Už v 12 svojmu otcovi naprogramoval messaging program pre jeho zubnú ordináciu. Počas svojho pobytu na Phillips Exeter Academy vytvoril platformu pre streaming hudby, ktorá si získala pozornosť AOL a Microsoftu. Odmietol ich.

 

 

Počas prvých rokov na Harvarde Zuckerberg spustil Facebook a to vo svojej internátnej izbe. Školu samozrejme zanechal a naplno sa začal venovať tejto social media platforme.

 

Elon Musk si vytváral vlastné videohry (Tesla Motors, PayPal, Space X)

CEO Tesly a SpaceX si svoj prvý počítač kúpil, keď mal 10 rokov. O dva roky na to naprogramoval hru z vesmírneho prostredia s názvom Blastar. Z kódu nebolo nič až do tohto roku, keď to softvérový inžinier Googlu nezmenil na hrateľnú video hru.

 

 

Po ukončení štúdia na Pretoria Boys High v Južnej Afrike sa Musk presťahoval do Kanady, aby mohol študovať na Queen´s University. Po druhom ročníku prestúpil na University of Pennsylvania´s Wharton School of Business.

 

Mark Cuban začal predávaním tašiek na odpadky (Dallas Mavericks)

Miliardár, majiteľ Dallas Mavericks a investor „Shark Tank“ začal svoju podnikateľskú kariéru keď mal 12. Chodil od dverí k dverám a predával balenia tašiek na odpadky so ziskom $3 na jednom balení.

 

 

Tašky na odpadky boli len začiatkom. Aby si zarobil o niečo viac, predával známky a mince počas svojej strednej školy. Vynechal svoj seniorský ročník, aby mohol študovať na University of Pittsburgh. Po prvom roku prestúpil na Indiana University, kde využil svoj zmysel pre podnikanie a zarobil peniaze na pokrytie jeho pôžičky a nájmu.

 

Jeff Bezos strávil svoj letné prázdniny kastrovaním býkov v Texase (Amazon)

Od svojich 4 až do 16 strávil Jeff Bezos každé leto na ranči jeho starých rodičov v Texase. Pracoval na farme, či už išlo o opravu veterného mlynu alebo kastrovanie býkov.

 

 

Keď ich práve nekastroval, tak ich opekal ako pracovník v kuchyni McDonaldu. Neskôr so svojou priateľkou spustili DREAM Institute, 10 dňový vzdelávací letný kemp pre mladšie deti.

 

Richard Branson začal podnikať už vo svojich 17 (Virgin group)

V roku 1968 ako 17-ročný založil časopis pre mladých s názvom „Student“. Už v prvom čísle predal reklamu v časopise za $8000.

O dva roky neskôr začal predávať nahrávky prostredníctvom emailu. Toto podnikanie prerástlo až do kamenného obchodu a neskôr až do nahrávacieho štúdia známeho ako Virgin Records.

 

 

Carl Icahn si za svoju školské ubytovanie platil výhrami v pokri (Icahn Enterprises)

Ako teenager bol Icahn prijatý na Princeton University, avšak chýbali mu na to peniaze. Jeho otec mu platil pôžičku, ale nemal už peniaze na ubytovanie. Na vyriešenie tohto finančného problému začal Icahn pracovať v klube na pláži v Rockaways.

 

 

Majiteľ toho klubu hral svoju pravidelnú partičku pokru a prizval k nej aj Icahna. Po tom ako sa rýchlo naučil pravidlá hry, vyhral približne $2000 každé leto. Dnes má jeho majetok odhadovanú hodnotu $24 miliárd.

 

Phil Knight bol ako študent atlétom (Nike)

Zakladateľ Nike bol ako študent na Cleveland High School bežec. Behal stredné trate a svoju kariéru rozvíjal aj na University of Oregon, ktorá je známa svojimi lesklými a stále sa meniacimi futbalovými dresmi.

 

 

Počas jeho pobytu v Oregone (druhá polovica 50tych rokov) boli Knight a jeho tréner Bill Bowerman nespokojní s kvalitou bežeckých topánok. V roku 1964 založili Nike, vtedy ako Blue Ribbon Sports.

 

Janet Yellen bola na svojej strednej škole premiantkou (politička, ekonómka)

Yellen, predsedkyňa US Federal Reserve, bola predčasnou teenagerkou. Počas svojho seniorského ročníka na Fort Hamilton High School v Brooklyne študovala matematiku v rámci čestného programu na Colubmia University.

 

 

Školu ukončila v roku 1963 s vyznamenaným a bola pomenovaná ako „class scholar“. Bola taktiež hlavnou editorkou školských novín a rozhodla sa urobiť interview sama so sebou, povedal jej bývalý spolužiak pre New York Times.

 

Zdroj: businessinsider.com

 

Pridať komentár (0)